Згадати все: В яких "замісах" 2019-го побувало Закарпаття через політиків, гроші та екологію

Рік, що минає, запам'ятається по-різному: хтось вважатиме його "фатальним" через результати виборів, хтось –успішним у питанні децентралізації, хтось - звичайним і непримітним, а хтось скаже, що це був ще один рік здобутого досвіду і зроблених висновків.

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Згадати все: В яких "замісах" 2019-го по…

Depo.Закарпаття згадує, які гучні події, неоднозначні ситуації та серйозні перипетії пережив найзахідніших і чи найнепередбачуваніший регіон країни.

Січень. Конфлікт між Волошиним і Бровді 

Ужгород зранку 23 січня сколихнула інформація про те, що 60 співробітників головного слідчого управління МВС України одночасно на двох десятках об'єктів проводять слідчо-оперативні дії у кримінальних провадженнях, відкритих по депутату Ужгородської міської ради Івану Волошину. Ім'я Івана Волошина асоціюється в ужгородців із скандальною приватизацією кількох знакових історичних будівель у місті. Найгучніша – реконструкція колишнього відомого готелю "Корона" на центральній площі Театральній. Через "Корону" Волошин навіть "стрілявся".  

Читайте по темі: "Кримінальна приватизація" Ужгорода: Кого потопить конфлікт між Волошиним і Бровді

Події навколо Волошина тісно пов'язані з його ще донедавна другом та діловим партнером, бізнесменом та меценатом Робертом Бровді. Так, за посередництвом Волошина він став співвласником зруйнованої в процесі реконструкції пам'ятки "Корона", спаленого універмагу "Україна", колишнього ресторану "Червена ружа" (раніше - "Київ", "Берчені"), а також будинку на пл. Театральній, 7-а. Його слід бачать і в процесі руйнування кінотеатру "Ужгород", оскільки з подіями теж пов'язаний Волошин. Новорічно-різдвяний спокій місцевих ЗМІ серйозно розбурхало розповсюджене піарниками Бровдія інтерв'ю, яке з'явилося у кількох інтернет-виданнях, і в якому бізнесмен, зокрема, пояснює, чому зупинилась реконструкція "Корони" і яка роль в цьому Волошина.

Лютий. Будинок розбрату

У середу, 20 лютого, в Ужгороді біля Будинку обласних профспілок, поруч із ОДА, було "гаряче". Держвиконавці головного територіального управління юстиції вкотре намагалися зайти до будівлі і вкотре не змогли зробити цього. Вхід заблокували представники профспілок, які вдалися до таких радикальних заходів, бо переконані, що відбувається ні що інше, як рейдерське захоплення приміщення. Справа в тому, що Закарпатський окружний адміністративний суд відсудив будівлю, в якій уже 55 років "засідають" профспілки. За робочі кабінети в будинку, збудованому ще "за чехів", почалася судова тяганина.

Читайте по темі: Як на Закарпатті суд та профспілки воюють за робочі приміщення

Закінчилась вона у лютому 2018-го, коли Львівський апеляційний господарський суд виніс постанову, якою апеляційну скаргу Закарпатської облпрофради залишив без задоволення, а рішення Господарського суду Закарпатської області від 27 листопада 2017 року, яким зобов'язано профспілки звільнити частину будівлі – без змін. Закарпатські профспілки відмовилися виконувати судове рішення і вперто "тримали оборону", захищаючи свою правду.

Березень. Загрози і виклики виборчої кампанії

Із наближенням 31 березня кількість розмов про вибори президента, звісно ж, збільшувалася в рази. Закарпатці, особливо в соціальних мережах, не тільки активно обговорювали кандидатів, а й коментували їхні виборчі кампанії, робили припущення та аргументували, хто і чому може перемогти, ба навіть переможе в області. Різноманітні опитування – чи то в групах, чи то на особистих сторінках активістів – показували різні результати. В одних з великим відривом від опонентів перемагав Зеленський, в інших – Порошенко не залишав шансів нікому, були й такі, де більшість не хотіла бачити жодного із кандидатів, а шкодувала, що в списку нема... Медведчука.

Читайте по темі: На виборчому узбіччі: Якого голосування слід чекати від Закарпаття

Результати голосування особливо не здивували: Закарпаття голосує не так, як інші західні області. "Попри те, що Закарпаття залишається на виборчому "узбіччі", регіон є мікропроекцією виборів в Україні", – казав керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ Дмитро Тужанський і не помилявся.

Квітень. Москаль втретє покидає Закарпаття

Представляючи у липні 2015-го Геннадія Москаля як керівника Закарпатської облдержадміністрації, Петро Порошенко сказав, що йому довелося забирати одного з найкращих голів адміністрацій з фронтової Луганщини "для гасіння пожежі на Закарпатті", маючи на увазі скандальну стрілянину в Мукачеві та події, що послідували після неї. "Довелося забирати одного із найкращих голів обласних державних адміністрацій України Геннадія Москаля з фронтової Луганщини і направити його у Закарпаття. Розуміючи всі ризики, які можуть бути у Луганській області. Віддаю вам найцінніше, що маю", – заявив тоді Порошенко.

Читайте по темі: Балоги та децентралізація: Чого досяг і що провалив Москаль на Закарпатті

Навряд чи для закарпатців Москаль став найціннішим за ці роки, але те, що його в області пам'ятатимуть ще довго, – факт незаперечний. На Москаля покладали, можливо і не дуже великі, але дуже серйозні надії: з його жорсткими методами керівництва він повинен був навести порядок у вотчині Балог, перемогти корупцію на митниці, розробити ефективну економічну стратегію для Закарпаття і тому подібне. "Москаль прийде - порядок наведе" - слова, які гучно звучали чотири роки тому, та які, на жаль, не так гучно втілилися в конкретні справи.

Травень. Закарпатська облрада з присмаком "вати"

Депутати Закарпатської обласної ради на черговій сесії ухвалили звернення до президента Володимира Зеленського щодо розгляду питання стосовно направлення закону про функціонування української мови як державної до Конституційного суду України. За проект рішення "Про звернення Закарпатської обласної ради щодо Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" проголосували, згідно з інформацією на офіційному сайті, 44 депутати – всі, хто зареєструвався на засіданні (всього в облраді 60 депутатів). 

Читайте по темі: Пристрасті навколо мовного закону: Кому вигідна Закарпатська облрада з присмаком "вати"

У зверненні до Зеленського депутати підкреслюють, що в Законі порушуються конституційні права осіб, котрі належать до національних меншин, на використання рідної мови. "Прийнятий закон унеможливлює використання мов національних меншин у публічних сферах, існує реальна загроза переслідування громадян за мовним принципом, що суперечить Конституції України", – стверджується в зверненні.

Червень. Закарпатці увірували в створення ОТГ

Після довгих поневірянь Кабінет міністрів України визнав Мукачівську ОТГ на Закарпатті спроможною. Це була сьома ОТГ. Децентралізація на Закарпатті – процес багатостраждальний: за чотири роки в області було створено лише шість ОТГ – найменше в Україні.  Найгучнішим, без сумніву, було об'єднання сільських рад навколо Мукачева. Протистояння "Москаль – Балога" у цій боротьбі вийшло на рівень "до останньої краплі крові". 

Читайте по темі: Прорвало: Чи "вибухне" Закарпаття "без Москаля" новоствореними ОТГ

Процес об’єднання тривав з травня до жовтня 2018 року і лише через через дев'ять місяців ОТГ таки "народилось": розпорядженням Кабінету міністрів України від 5 червня 2019 року Мукачівську ОТГ визнано спроможною.  Сьома громада в Закарпатській області є найбільшою за площею (96 кв. км) та кількістю населення (93,5 тис. осіб).

Липень. Початок кінця "братського клану" Балог у ВР

Останній робочий тиждень перед виборами на Закарпатті розпочався доволі гучно: область сколихнуло інформація, що за голосування за визначеного кандидата у народні депутати обіцяли 1500 гривень. Зранку понеділка правоохоронцями проводились санкціоновані обшуки за місцем мешкання причетних до протиправної діяльності осіб. У межах кримінального провадження, відкритого за ч. 4 ст. 160 (Підкуп виборця) Кримінального кодексу України, було задокументовано групу осіб, яка через підпорядкованих посадових та довірених осіб організувала "схему" скуповування виборчих голосів за одного з кандидатів у народні депутати України на позачергових виборах до Верховної Ради.

Читайте по темі: Чи стануть вибори-2019 початком кінця "братського клану" Балог у Верховній Раді

Багато хто із закарпатців оцінював обшуки і супутні події не інакше, як чудову можливість позбутися "клану" Балог в регіоні. "Підігрівали" такий настрій і соцопитування: за офіційними даними Карпатського центру полінгових досліджень, який робив опитування методом випадкової вибірки з гендерної сукупності усіх мешканців округу, до якого відноситься місто Мукачево, Мукачівський, частина Іршавського та Берегівського районів, лідером електоральних вподобань в суто "балогівському" окрузі з центром у Мукачеві був Токар Едгар, висуванець партії "Слуга Народу". За нього були готові проголосувати 46,9% виборців. Балога Віктор набирав 34,2%. За результатами кінцевими до ВР пройшов один із братів Балог - Віктор.

Серпень. Вітряки на полонині Боржава

Відбулась зустріч керівництва ОДА, Воловецької та Свалявської РДА з представниками Мінекономрозвитку, інвестора і забудовника вітроелектростанції (ВЕС) на Боржавських полонинах. Зустріч не була проанонсована, і цей факт викликав обурення у представників відкритого коаліційного об’єднання громадських організацій і науковців "Форум екологічного порятунку Закарпаття", до якого ввійшли 34 організації екологічного і природоохоронного спрямування, десятки науковців та сотні громадських активістів Всеукраїнської мережі SAVE Borzhava.

Читайте по темі: Вітряки vs екологія: Чи підтримає нова влада Закарпаття забудову Боржавської полонини

В Коаліції виступили із заявою,  в якій висловили стурбованість з приводу проведення зустрічі, до участі в якій запросили виключно прихильників проблемного проекту будівництва ВЕС на Боржавських полонинах. Підписанти нагадали керівництву області про нещодавнє засідання утвореної за ініціативи ОДА робочої групи з питань розміщення ВЕС у складі 22 осіб, на якому після кількагодинних дискусій було вирішено продовжити роботу щодо вивчення питання можливості розміщення ВЕС. 

Вересень. Гучні справи проти чиновників мерії Ужгорода

Ужгородську міськраду знову "трусили": працівники ДБР та СБУ проводили слідчі дії, які стосуються виділення земельних ділянок у 2014 році Ужгородською міською радою попереднього скликання. Служба безпеки України викрила заступника голови Ужгородської міської ради Василя Гомоная на масштабних зловживаннях. Унаслідок махінацій посадовця у громади міста було відчужено земельні ділянки, які були призначені під житлову забудову.

Читайте по темі: Посадити урядника: Як Ужгородська міськрада стала "оберегом" для підозрюваних у злочинах

Загалом, кількість кримінальних проваджень відносно посадовців Ужгородської міськради останні пару років невпинно зростає. Згадуються, щонайперше, високопосадовці – мер Ужгорода Богдан Андріїв, колишній перший заступник мера іштван Цап, депутат міськради Іван Волошин… Це далеко не всі урядники, яких підозрюють у зловживаннях. Є цілий ряд відритих кримінальних проваджень, які стосуються хабарів, незаконних дозволів, ремонтів ужгородських вулиць. і тому подібне. Але з різних, частіше невідомих причин підозрюваним вдається уникати покарання.

Жовтень. Угорський район

Закарпатські угорці геть не задоволені планами Києва залишити з 13 районів Закарпаття лише чотири з центрами в Ужгороді, Мукачеві, Хусті та Тячеві. На їхнє переконання, це є абсолютно неприпустимим для місцевих угорців. "З одного боку, у нас багато угорськомовних районів, які б просто зникли. З іншого боку, крім перелічених вище міст, Берегсас (Берегово) виконує всі вимоги, аби стати районним центром. Окрім цього, при здійсненні адміністративної реформи повинен враховуватися етнічний склад населення... Тому наші очікування можна обґрунтувати багатьма аргументами, відповідно ми плануємо підняти це питання на наступному засіданні обласної ради. Ми подамо петицію до Центрального законодавчого органу з проханням про створення п'ятого, угорсько-централізованого округу", – заявив заступник Закарпатської обласної ради Борто.

Читайте по темі: Замість тринадцяти - чотири: Які райони створять на Закарпатті

Тему децентралізації та створення окремого "угорського" округу обговорювали і на конференції асоціації "Об'єднання прикордонних органів самоврядування Закарпаття", головою якого є мер Берегова Золтан Бабяк.  У зборах взяли участь близько 40 голів та секретарів сільрад, депутатів облради та інших організацій. Зокрема йшлося про те, що населені пункти, де проживає більшість угорців, мають об'єднатись у одну територіальну громаду.

Листопад. Відповідальний за приватний кордон

Закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні та передано до суду обвинувальний акт стосовно керівника районного управління Держземагентства в Закарпатській області за ч. 2 ст. 367 КК України", йдеться у повідомленні Генпрокуратури. За версією слідства, вказана особа підозрюється у тому, що всупереч закону погодила документи із землеустрою щодо відведення у власність приватним особам земельних ділянок, які належать до земель оборони, площею 52 га у межах прикордонної смуги на ділянці українсько-угорського кордону, вартість яких складає близько 35 млн грн. Мова про екскерівницю Берегівського відділу Держгеокадастру Еріку Шинкевич

Читайте по темі: "Приватний кордон" на Закарпатті: Чи вирішить проблему "посадка" однієї людини

На судових засіданнях щодо обрання запобіжного заходу ексчиновниця провину заперечувала. "Ніяких документів ні в обласному управлінні земельних ресурсів, ні в районному управлінні земельних ресурсів немає про те, що ці землі відносяться до земель оборони. В наші обов'язки не входить те, щоб виїжджати на місце", – повторювала підозрювана. 

Грудень. Фіаско "Слуг народу" на виборах в ОТГ. Відставка Бондаренка

У неділю, 22 грудня, у Закарпатській області відбулись вибори в дев'яти  ОТГ. На Закарпатті загальнодержавний рейтинг партії "Слуга народу" не спрацював: представники політсили перемогли лише у двох громадах. 

Та "жирною" крапкою 2019-го року стала відставка голови Закарпатської ОДА. Громом серед ясного неба сприйняли закарпатці інформацію про те, що Зеленський звільняє з посади призначеного ним же Ігоря Бондаренка. "Не через те, що вони якісь люди не досвідчені чи не чисті на руку, як то кажуть, а через те, що у цих двох областях ми не побачили жодного результату", – просто пояснив голова держави, подякувавши їм за роботу. Отже, Зеленський не побачив результату розвитку Закарпаття "за" губернатора-кондитера, який протримався на посаді менше пів року.

Читайте по темі: Відставка перед Різдвом: За що губернатор Закарпаття вдячний Зеленському

Бондаренко, щоправда, іншої думки і, як справжній кондитер, переконаний, що зробити життя закарпатців солодшим йому таки вдалося. Коментуючи свою відставку, він, зокрема, повідомив, що про свою відставку дізнався того ж фатального дня – 24 грудня. "Передумов до звільнення не було, як і ніяких зауважень. Я впевнений, що я впорався з усіма завданнями: за п'ять місяців в області позитивні показники в усіх напрямках", – зазначив Бондаренко. Поки ще врядник уточнив, що його команді вдавалося боротися навіть з справжнім бичем Закарпаття – контрабандою. Втім, підтвердити свою заяву будь-якими даними він не зміг. Однак, навіть за таких обставин Бондаренко подякував Зеленському.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme