Чи стануть вибори-2019 початком кінця "братського клану" Балог у Верховній Раді

Закарпаття у Верховній Раді вже настільки глибоко асоціюється з Балогами, що уявити собі парламент без них практично неможливо

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Чи стануть вибори-2019 початком кінця "б…

До нового парламенту знову балотуються троє братів Балог – Віктор, Іван та Павло. Цього разу вони йдуть не самовисуванцями, а від партії "Єдиний центр". Таке рішення закарпатців не здивувало. Інтригує інше – чи зможуть ці далеко вже не "нові обличчя" потрапити до Верховної Ради, як то кажуть, у повному складі. 

Зі стовідсотковою вірогідністю в оновленому складі буде Віктор Балога, котрий готується вже до свого четвертого народного депутатства. Цього може не статися лише за якихось надзвичайних причин.

Віктор Балога балотується по виборчому округу №69 з центром у Мукачеві. Мукачево – місто, яке вже давно є родинним для Балог, яке свого часу асоціювали виключно з "кланом" цієї сім'ї. Особливих зусиль для перемоги докладати не доводиться, а кандидати-конкуренти тут часто просто для "галочки": у 69-й "відряджають" тих, програш яких не буде великою втратою. Цей рік не став вийнятком: із шести закарпатських округів на мукачівському найменше кандидатів – лише 10. Найбільше ж їх в окрузі № 68 із центром в Ужгороді – 20.

Першу перемогу в окрузі Віктор Балога здобув на виборах 2002-го року. Тоді передбачити таке довготривале і стале політичне життя мукачівського представника було ще складно. Проте йому вдалося здобути дуже впевнену перемогу з 66,39% голосів. Вже тоді Мукачево палко підтримало "свого" і після цього жодного разу не розчаровувало Віктора Івановича. На виборах у 2014-му Балога здобув перемогу з результатом 61,91% голосів виборців. Так само упевнено переміг Віктор Балога і у 2012 році. Тоді за нього, за результатами ЦВК, голоси відали 49,42% виборців. Сильних конкурентів, які би могли якось сколихнути ситуацію і примусити хоч трохи понервувати "кандидата №1" – не було тоді. Нема їх і зараз. Безперечно, достойні кандидати є, але перевага явно у чинного нардепа.

Читайте також: Двійники, скандальні активісти та обіцянки подвійного громадянства: З чим ужгородський округ йде на вибори

Що стосується молодших братів Віктора Івановича, то тут можна говорити про маленьку сенсацію. Справа в тому, що Іван та Павло змінили округи: Іван Балога, який раніше йшов по 73-му округу з центром у Виноградові (відомий як "угорський" округ), нині йде у 70-му, а на 73-му цього разу змагатиметься Павло. Щоправда, закарпатці жартують, мовляв, від перестановки Балог сума не міняється. Чи так воно насправді, буде відомо після 21 липня.

Отже, Іван Балога змінив "угорський" округ на округ Ланя. Так-так, Михайло Ланьо цього разу вирішив до парламенту не йти. Про його неучасть у майбутніх перегонах заговорили з пів року тому, щоправда, дуже акуратно, бо закарпатці ж люблять усе робити "дотричі". Однак багато хто розумів, що Ланьо – не з тих, хто витрачатиме час і гроші на марну справу. А оскільки "трудова" діяльність нардепа у VIII скликанні українського парламенту, м'яко кажучи, бажала бути кращою, сподіватися на підтримку верховинців (саме їх найбільше в окрузі) годі. Так, до прикладу, за даними електронного обліку голосуваннь Верховної Рад, на більшості пленарних засідань Ради Ланьо просто не був присутній. А в тих випадках, коли система "Рада" все ж фіксувала депутата у сесійній залі, він чомусь нерідко не голосував за законопроекти. Бездіяльність наче очевидна, але цікавою є картина з розподілом субвенцій на соціально-економічний розвиток у розрізі депутатських округів. Не віриться, але Ланьо, на округ якого спрямовано 44,9 млн грн не подав жодного депутатського запиту за всю каденцію. 

Поява в окрузі середнього Балоги зовсім не випадкова. Територіально округ №70 – найбільший з шести округів на Закарпатті. П'ять різних районів і частина шостого, також особливого, очевидно і зумовлюють результати виборчих перегонів, які дуже часто категорично не сходяться з прогнозами навіть найвідоміших місцевих політологів та соціологів. Так, у 2012 експерти, відзначаючи "якісний політичний хід" передвиборчої кампанії народного депутата України 4-го, 5-го та 6-го скликання, затятого "тимошенківця" Олександра Кеменяша, пророкували перемогу саме йому. Тоді на користь Кеменяша зняли свої кандидатури екс-ректор УжНУ, близький соратник Віктора Балоги Микола Вегеш та нардеп Станіслав Аржевітін. І сам Балога активно підтримував Кеменяша, агітував за нього і не упускав жодного шансу "кольнути" "Партію регіонів" за "гречану кампанію". У соцмережах він смакував історією про те, як на одній з зустрічей до нього звернувся виборець, мовляв, "Регіони" в селі платять людям, а "Батьківщина" – ні, і перепитав,  чи бува їх хтось не ховає? "Ну ми на це просто розсміялися, бо по-іншому на таке реагувати не можна. Але ми сміялися не з людей. Ми сміялися з тих, хто запускає такі технології", – ділився Балога-старший.

Та сміялися, як виявилось, зарано. Як показали результати голосувань, останнім сміявся Михайло Ланьо, майже вдвічі випередивши Кеменяша. Регіонал здобув перемогу в усіх 6 районах, які входили до 70-го округу. За Ланя проголосували 60,73%, за Кеменяша - 35,56%. У 2014-му Ланьо знову переміг, щоправда, з дещо меншим результатом – 34,5%. Цікаво, що і на тих виборчих перегонах в окрузі не обійшлося без Балоги. Він пропонував підтримку Ланю, але той її не прийняв, бо мав достатньо і своїх ресурсів, щоб "конвертами" переконувати верховинціву правильності вибору. "Конвертована" агітація виявилася ефективною. Експерти твердили, що саме через те, що на цьому окрузі в хід пішли грошові мотивації, відсоток тих, хто прийшов на вибори, був значно вищим за "балогівські" округи — 56,5%. Тобто, верховинці йшли голосувати, бо мали певну відповідальність перед тими, хто вручив їм мотиваційний конверт.

Зараз "верховинський округ" намагаються підкорити все той же голова обласного осередку політичної партії Всеукраїнського об’єднання "Батьківщина" Олександр Кеменяш, популярність якого дещо впала, але якого в окрузі, безумовно, добре знають. Боротися із Балогою буде і "слуга народу" – сільський голова с. Невицьке під Ужгородом Володимир Лаба. Він може похвалитися неабиякими серйозними здобутками свого рідного села, та навряд чи це підкупить ту кількість виборців, яка забезпечить перемогу.

Хоча, зважаючи, що у випадку із "Слугою народу" чи "Голосом" закарпатці скоріш будуть голосувати не за конкретних кандидатів, а за Зеленського чи Вакарчука, можливо все. Тим більше, що голоси від Балоги-середнього відтягуватимуть ще кілька впізнаваних в окрузі людей. А ще двійник, з реєстрацією якого була ціла історія. На сайті ЦВК 22 червня була розміщена інформація щодо нібито скасування реєстрації кандидата від партії "Єдиний центр" в окрузі №70 Івана Балоги. Документом щодо скасування реєстрації вказана постанова ЦВК №1133 від 21 червня. Як виявилося, на сайті ЦВК закралася технічна помилка і постанова щодо скасування реєстрації насправді не стосувалася висуванця від "Єдиного центру" Івана Балоги, а стосувалася Івана Балоги, який балотується шляхом самовисування, і у реєстрації якому ЦВК спершу відмовила. Згодом на виконання рішення Верховного Суду та відповідно до висновків цього суду на своєму засіданні його таки зареєстрували.

Читайте також: "Зубри" Балоги та кадри Зеленського: Хто із закарпатців йде в нову Раду

Наймолодшого із братів Балог, Павла, "кинули" на омріяний угорцями виборчий округ №73 з центром у місті Виноградів. Та спочатку кілька слів про округ №71, в якому Павло Балога переміг у 2012-ому та 2014-ому, і з якого "пішов" у 2019-му. 

Округ №71 – один з найнепередбачуваніших виборчих округів на Закарпатті. Кажуть, що в селах цього округу ще зберігся дух карпатських опришків. Очевидно, що "бунтівний дух", "дух битви" і "дух стояння до кінця" в окрузі витає до сих пір.  У 2012-ому Балога ледве "відвоював" перемогу. Його перевага над головним конкурентом, регіоналом Степаном Деркачем, була мізерною - 217 голосів. Вже у 2014-му "битий" Павло переміг переконливіше, вдвічі випередивши представника "Народного фронту" Василя Сабадоша. Ще якийсь рік тому міг розраховувати і на перемогу на цих виборах, оскільки було очевидним, що йому вдалося "підібрати ключик" до сердець місцевих виборців. Та в окрузі з "духом опришків" свій  "довбуш" таки знайшовся. До Ради балотується чинний нардеп, "народнофронтівець "Валерій Лунченко. Молодий та амбітний хустянин уже кілька років активно бореться за симпатії виборців і зараз, йдучи до ВР самовисуванем, має, на думку експертів, найбільше шансів перемогти. 

Та і в "новому" окрузі Павлові Балозі буде нелегко. Округ 73 вирізняється своєю нестабільністю – його межі змінюються часто, центр переноситься в різні міста, а виборці (чи кандидати) часто залишаються незадоволеними, адже електорат "подрібнюють". Останній гучний скандал з округом був на минулих парламентських виборах у 2014 році – тоді місцеві угорці (Берегово і Берегівський район – найбільш "угорські" на Закарпатті) обурювалися через подрібнення округу, адже угорці не можуть висунути свого представника і підтримати його на виборах до ВР. Товариство угорської культури Закарпаття (ТУКЗ) навіть заявило про намір судитися з Україною в Європейському суді з прав людини через відмову ЦВК змінити межі 73-го.

Боротися за "свій" округ угорці не припиняють, і цього разу отримали серйозний шанс мати "свого" представника в парламенті. До парламенту самовисуванцем йде чинний депутат ВР, який опинився там за списком БПП, Василь Брензович. Задля його підтримки "КМКС" об'єдналася з іншою силою від угорської меншини на Закарпатті –Демократичною спілкою угорців України. Про те, що опоненти сприймають шанси Брензовича на перемогу серйозно, свідчить поява на окрузі кандидата-двійника. ЦВК зареєструвала ще одну людину з іменем Брензович Василь Іванович. Він, згідно із опублікованої інформації, йде на вибори як самовисуванець. Щоправда, сусіди в рідному селі кандидата (яке, до того ж, розташоване далеко за межами округу) шоковані бажанням Василя і пригадують, як нещодавно чоловік зустрічався з невідомими, які його кудись відвезли, а потім привезли із продуктами. "Ви шо, Господи боже мій, перестаньте смішити людей, я вмираву, я в шоці, та то слухайте настоящий бомж без освіти, без роботи, поганий сім'янин", – зазначила сусідка чоловіка.

Та, незважаючи на деякі "незручності",  у Брензовича на окрузі явна перевага, і є висока ймовірність того, що цього разу в Раді одного Балоги таки не дорахуються. 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme