Примара в центрі: Чи буде в "Ужгороді" кіно

Один із найвідоміших кінотеатрів Закарпаття більше десяти років тому припинив своє існування

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Примара в центрі: Чи буде в "Ужгороді" к…

На питання, чи потрібен Ужгороду один із найвідоміших кінотеатрів Закарпаття – "Ужгород", який уже більше десяти років тому припинив своє існування, намагалися наочно відповісти ужгородці, котрі днями організували флешмоб #save_uzhgorod.

Активісти намагалися привернути увагу громади до критичної ситуації. Найпомітніша частина флешмобу – вулична виставка із дослідженням Олега Олашина та Ліни Дегтярьової про будівлю міського кінотеатру. Тут можна було дізнатися про її архітектора, архітектурні особливості, побачити перші креслення, фотофіксації різних років та 3D реконструкцію первісного вигляду.

Молоде покоління пам'ятає кінотеатр трохи гірше, а от старше і досі з ностальгією згадує про цей заклад. Однак не всім відомо, ким і коли побудований цей кінотеатр, та які перші фільми там показували.

У книзі Петра Сови, першого повоєнного мера Ужгорода, зазначається, що перше кіно тут показували у 1911 році. Загалом, в історії цього закладу чимало "білих плям", зокрема, і досі достеменно не відомо, в якому році він був побудований. За різними джерелами, його почали будувати чи то в 1927, чи то в 1932 році. Так чи інакше будівлю кінотеатру зведено за проектом кошицького архітектора Людовіта Оелшлеґера. Відповідно до проекту, міський кінотеатр разом з будівлею міської бібліотеки складав єдиний комплекс. Наскрізний прохід через будівлю з'єднувався з Пасажем Баті. Загальний кошторис будівництва складав 5,3 млн чеських крон.

Будівля кінотеатру "Ужгород" побудована в стилі експресіонізму. У ній втілені всі головні принципи сучасної архітектури, що зароджувалась у міжвоєнний період — колони-опори, вільне планування, плаский дах, стрічкові вікна та вільний фасад.

В радянський період кінотеатр зазнав значних змін. Найбільша втрата — майже повне зникнення з віконних простінків вишуканих кахлів. Елегантний та візуально легкий металевий дашок вхідного порталу було замінено невдалою бетонною копією.

Утім, історичні факти про кінотеатр цього разу мають значення своєрідного оздоблення головній темі - що у вкрай занедбаній будівлі буде "замість"? Припущення, дискусії, розпач і нотки віри час від часу лунають в інфопросторі: торговий центр, секонд хенд чи таки кіно.

Кінотеатр "Ужгород" дивним чином пішов під приватизацію у 2012 року. Тоді аферу з приватизацією активно пов'язували з мером Ужгорода Віктором Погорєловим. Серед ймовірних власників фігурували і син мера-підкорювача вуду, і загадкова фірма з Івано-Франківська.

У березні цього року в кінотеатрі почалися дивні роботи з реконструкції. Щоправда, підрядники робіт переконували, що вони лише намагаються дещо врятувати приміщення від підтоплень, бо вода в дощ заливає. І ось зараз роботи почали проводитися ще активніше.

У березні очільник Закарпаття Геннадій Москаль дав доручення управлінню культури ОДА (в структурі якого є відділ збереження культурної спадщини) розібратися й доповісти, що відбувається.

Depo.Закарпаття звернувся із запитом до управління, чим закінчилось розслідування.

Відповідь урядників не змусила довго себе чекати. "Кінокомплекс "Ужгород" є складовою частиною архітектурно-містобудівного ансамблю - пам'ятки архітектури та місцебудування місцевого значення", - йдеться в документі. Також сказано про те, що приватизацію будівлі було проведено без відома і участі представників управління культури, охоронні зобов'язання на об'єкт не розроблялися і не погоджувалися.

Що ж до Ужгородської міськради, то її урядники розповіли свою історію "Ужгорода".

Як повідомив в ефірі телеканалу "Тиса-1" головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський, влада міста цікавилася у власника будівлі (імені, правда, не назвав), що за роботи проводять всередині приміщення. Той засвідчив, що жодної серйозної реконструкції не проводиться, всередині зробили поточний ремонт, оскільки старі стіни в негоду затікали.

"Навіть, якщо будівля не є в списку пам'яток, але розташована в історичній частині міста, треба її зберегти. Але все буде залежати від власника", - констатував Боршовський.

Мер Ужгорода Богдан Андріїв уточнив, що в договорі купівлі-продажу у 2007 році чітко записано, що новий власник гарантує будівлі виключно цільове призначення. Тобто там може бути тільки кінотеатр. Без згоди міськради власник не зможе змінити цільове призначення.

Ужгородці на це сподіваються, але не дуже в це вірять. Тому, власне, і стався флеш-моб.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme