"Приватний кордон" на Закарпатті: Чи вирішить проблему "посадка" однієї людини

Військова прокуратура Західного регіону завершила досудове слідство та відправила до суду справу про організацію на Закарпатті "приватного кордону" між Україною та Угорщиною

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
"Приватний кордон" на Закарпатті: Чи вир…

Закінчено досудове розслідування у кримінальному провадженні та передано до суду обвинувальний акт стосовно керівника районного управління Держземагентства в Закарпатській області за ч. 2 ст. 367 КК України", йдеться у повідомленні Генпрокуратури. За версією слідства, вказана особа підозрюється у тому, що всупереч закону погодила документи із землеустрою щодо відведення у власність приватним особам земельних ділянок, які належать до земель оборони, площею 52 га у межах прикордонної смуги на ділянці українсько-угорського кордону, вартість яких складає близько 35 млн грн. Мова про екскерівницю Берегівського відділу Держгеокадастру Еріку Шинкевич

На судових засіданнях щодо обрання запобіжного заходу ексчиновниця провину заперечувала. "Ніяких документів ні в обласному управлінні земельних ресурсів, ні в районному управлінні земельних ресурсів немає про те, що ці землі відносяться до земель оборони. В наші обов'язки не входить те, щоб виїжджати на місце", – повторювала підозрювана. 

За великим рахунком, ексчиновниця – не така й значна фігура у справі. Адже, зрозуміло, щоб сама вона таких справ не провернула б. Напрошується висновок, що справді "велика рибка" оминула правоохоронний забрал. Тож трохи про пристрасті навколо "приватного кордону".

Як "заварювалась" каша

У листопаді 2017-го на Закарпатті кілька днів тривала спецоперація проти контрабандистів: понад три сотні силовиків на гелікоптерах та броньованих машинах навідались на так званий "приватний кордон", який створили на межі з Угорщиною. Йшлося про 140 гектарів незаконно приватизованої прикордонної землі, через котру переправляли сигарети, наркотики та нелегальних мігрантів. Проводились обшуки в понад 100 приміщеннях учасників злочинних схем, для чого залучалась техніка Держприкордонслужби, особовий склад та навіть прикордонна авіація.

Варто зауважити, що історія з "приватним кордоном" тривала більше 10 років. Принаймні, в цьому запевняв колишній військовий прокурор Анатолій Матіос.  Ще за місяць до спецоперації він заявив, що "150-кілометрова ділянка кордону з Угорщиною на Закарпатті фактично перебуває в приватних руках, а прикордонники не мають повноцінного доступу до неї. Там розташовані земельні наділи, які наче як видали місцевим жителям, але після цього вони були акумульовані в окремих – "правильних" – руках". 

Зрозуміло, що на таку заяву Держприкордонслужба не могла не відреагувати. Там заявили, що вживають "всіх дієвих заходів, щоб повернути до державної власності земельні ділянки, розташовані уздовж лінії державного кордону". І таки в квітні 2019-го закарпатські прикордонники відсудили 100 га землі біля кордону.

Куратор на прізвисько "Докі"

Організатором схеми "приватного кордону" називають такого собі Аттілу Горвата, також відомого на прізвисько "Докі". Горват Атілла – місцевий мешканець, етнічний угорець. 

За оперативною інформацією, у 2011-2012 роках про "Докі" не було чутно. Іноді він возив через пункти пропуску цигарки в Угорщину. Мав хороші стосунки з прикордонниками цієї країни. Потім, за інформацією правоохоронців, потоваришував з місцевою угорським злочинним угрупованням, яке займається наркотиками. Насамперед йдеться про малясу – відвар макової соломки. В Угорщині опіумний мак вирощується без ліцензії, як морква чи капуста. Кажуть, туди "Докі" почав носити цигарки, а в Україну повертався з малясом. В 2014-2015 роках, маючи великі гроші, він познайомився з керівництвом Берегівського району. Начебто увесь правоохоронний сектор Берегівщини він взяв під свій контроль, завів дружбу і в обласних колах правоохоронців.

Під час спецоперації в обійсті Горвата проводили обшуки, під час яких знайшли наркотики. У грудні 2017-го "Докі" постав перед судом у Львові, і згідно з рішенням він мав перебувати під вартою 60 діб, або внести заставу. 29 грудня "Докі" вийшов під заставу в один мільйон гривень. У січні 2018-го Апеляційний суд Львівської області відхилив скаргу військової прокуратури, в якій просили обрати для підозрюваного запобіжний захід ‒ нічний домашній арешт.

До речі, свого часу через "Докі", точніше через нібито дружбу з ним, "почубилися" Віктор Балога та Геннадій Москаль. Останній заявив, що "36 гектарів землі вздовж українсько-угорського кордону Горвату виділили в 2014р., коли головою ОДА був ставленик Балоги Губаль, котрий не робив жодного кроку (а тим більше в земельних питаннях) без благословення свого патрона". 

Балога ж в ефірі одного з телеканалів про контрабанду на Закарпатті  сказав: "Не смішіть, це відомо практично кожному закарпатцю. Але поки чиновники роблять вигляд, що борються з контрабандою, через дірку в звичайному паркані в Європу переправляють нелегалів, а у зворотньому напрямку – наркотики". 

...Далі буде?

Два роки тому колишній Генпрокурор України Юрій Луценко звітував, що з "приватним кордоном" на Закарпатті все вирішено. "Спецоперація... покінчила з надзвичайно небезпечною та неприйнятною ситуацією щодо використання приватними особами землі, яка знаходиться на межі державного кордону...", – запевняв Луценко.

Чи відібрала держава весь "приватний кордон" у злочинців, сказати зараз ніхто не береться, та, ймовірно, і не зможе. Гучну спецоперацію заради посадки однієї людини навряд чи можна назвати успішною. До того ж, окрім Угорщини є ще "золоті" кілометри із закордонням до Словаччини, Румунії, Польщі. 

 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme