Нові гравці на Закарпатті: Хто подарує Балозі шанс вийти з небуття

Віднедавна у політичному, бізнесовому та навіть мистецькому житті Закарпаття все частіше звучить ім'я Роберта Бровді

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Нові гравці на Закарпатті: Хто подарує Б…

Сказати, що Закарпаттям трусить, ще не можна – пора відпусток. Але деякі події літа вказують на те, що політичну карту області можуть дещо "перекроїти".

Із останніх подій – бунт в Хустській райраді, депутати якої, всупереч процедурі та законодавству України, достроково позбавили повноважень голову райради Олександра Пацкана (брат народного депутата України Валерія Пацкана) та його заступника Івана Рогача. За відповідне рішення проголосували 25 та 24 депутати відповідно.

З цього приводу обласна організація "Блоку Петра Порошенка", членом якої є брат Пацкана, прийняла заяву, з якою звернулась до правоохоронних органів з вимогою провести розслідування інциденту. "Вважаємо такі дії політичної змовою фракцій "Єдиний центр", "Опозиційний блок", "Радикальна партія Олега Ляшка" та закликаємо керівництво Закарпатської обласної прокуратури та Управління поліції у Закарпатській області відреагувати на факт незаконного проведення засідання Хустської районної ради та голосування за припинення повноважень керівництва, відкрити кримінальне провадження та провести неупереджене розслідування даного інциденту", - йдеться в заяві.

Дивно, але на факт владного перевороту Геннадій Москаль – представник Порошенка в області – відреагував не одразу. Очевидно, не хотів псувати собі відпустку, а можливо, не мав бажання захищати Валерія Пацкана, з яким у нього існує конфлікт ще з часів виборів до місцевих органів влади.

За кілька днів Москаль таки зустрівся із новим керівництвом Хустської райради, на якій підкреслив, що принципово не втручався в конфліктну ситуацію з керівництвом райради, оскільки це орган місцевого самоврядування. Але, як керівник виконавчої гілки влади в області, радий, що роботу ради розблоковано, і депутатський корпус нарешті запрацював. І, в розмові із нардепом Валерієм Лунченком (якого і вважають "організатором" владного перевороту), попросив народного обранця лобіювати на рівні Верховної Ради не тільки рідне м.Хуст, але й не менш рідний Хустський район, на що той дав згоду.

Тож в області активніше заговорили про "кришування" губернатором політичних процесів на користь ще одного - "народнофронтівського" політичного клану закарпатця Роберта Бровді, колишнього гендиректора Аграрної біржі, екс-генерального директора "Хліб Інвестбуду" і Державної продовольчо-зернової корпорації.

На посаду керівника Аграрної біржі Бровді нібито "протягнув" колишній голова Конституційного суду, партнер Бровді у бізнесових справах Андрій Стрижак. Напевно, спільні інтереси вони мали ще за часів перебування Стрижака на посаді голови Закарпатського обласного суду. Очоливши Аграрну біржу, Бровді активно зайнявся політикою. Очолив закарпатський "Фронт змін" і зробив усе від нього залежне, аби крісло губернатора області зайняв його однопартієць і друг Валерій Лунченко (з березня по вересень 2014 року).

Деякий час Бровді був дещо "в тіні", а віднедавна знову розгорнув бурхливу діяльність на Закарпатті. Саме його депутати в кулуарах називають "замовником" нещодавньої спроби зміщення з посади міського голови Ужгорода Богдана Андріїва. Як "віддячив" Андрііїв за зупинення таких дій, доводиться тільки здогадуватися. Не виключено, що йдеться про передачу в приватну власність чергової будівлі в Ужгороді, яких у Бровді вже чимало. Так, за посередництвом депутата міськради та вірного друга Івана Волошина він став власником зруйнованої в процесі реконструкції пам'ятки "Корона", спаленого універмагу "Україна", колишнього ресторану "Червена ружа" (раніше - "Київ", "Берчені"), а також будинку на пл. Театральній, 7-а. Його слід бачать і в процесі руйнування кінотеатру "Ужгород", оскільки з подіями теж пов'язаний Волошин.

У липні Бровді здійснив ще кілька серйозних покупок, які можуть свідчити тільки про те, що він серйозно йде на Закарпаття. Так, змінив структуру власності найбільший комерційний телеканал Закарпатської області "М-студіо", який завжди був "балогівським". Кінцевим бенефіціарним власником і ТОВ "Продюсер" і "М-студіо" вказаний громадянин Яцківський Вадим Ігорович, який є бізнесовим партнером Бровдія. Також вони є співзасновниками Закарпатського обласного осередку громадської організації "Фронт Змін". За кілька днів і три комерційні радіо Закарпаття змінили господарів. Кінцевим бенефіціарним власником вказаний той же громадянин Яцківський.

На тлі скуповування інформаційних ресурсів Бровді інвестує чималі кошти в створення власного меценатського іміджу. Так, він заснував культурно-мистецьку ініціативу "Бровді Арт", став керівником Фундації розвитку закарпатського мистецтва і головою оргкомітету конкурсу "Срібний мольберт".

Не пройшла непомітною і ще одна акція, важлива вже для вірян - напередодні Паски закарпатці змогли отримати символ Воскресіння Христового із самого Єрусалиму — Благодатний вогонь. До Ужгорода його доправили спеціальним рейсом із Києва Роберт і Наталія Бровді разом із синами Едгаром та Аленом.

Звісно, персональна впізнаваність є важливою для амбітного Бровдія, однак більше його цікавить політична вага - як в Закарпатті, так і в країні. Зважаючи на те, що Балога в краї суттєво втратив свій вплив, метою Бровдія є команда Ланя, яка після виборів, навпаки, зміцнила позиції. "Відродження" показало в області запаморочливий, зважаючи на термін діяльності, результат – партія отримала 144 депутатські мандати практично в усіх районних та міських радах краю (крім Хустщини), трьох мерів, п'ятьох голів райрад, та найголовніше – своєрідну "козирну карту" в облраді - 11 депутатів, без яких більшість Москаля перестане бути більшістю. Не дивно, що присутність цієї сили значною мірою формує рішення багатьох сіл, міст, районів, а часом і області.

Попри непублічність, Ланьо де-факто є людиною, з думкою якої рахуються і в багатьох столичних колах, у тому числі в парламенті України. Очевидно за всі ці заслуги нардепа було визнано (вперше) найвпливовішою людиною Закарпаття 2016 року. У тому списку був і Бровді.

Втім, такі "розклади" амбітного і фінансово спроможного Бровді зараз уже не влаштовують. Тим більше, що в його команді є нардеп Лунченко, голова Закарпатської облради Михайло Рівіс (усі троє – хустські "народнофронтівці"), очільник обласної поліції Роман Стефанишин, відданий ужгородець Іван Волошин і нещодавно призначений в.о. заступника мера Ужгорода Ігор Фартушок – багаторічний керівник регіонального штабу "Народного фронту".

А що ж Балога? Можна припустити, що він обговорював з Бровді деякі нюанси. Справа в тому, що Хустський район, в якому стався владний бунт – єдиний, де партія Балоги після виборів закріпилася. І голоси її депутатів при голосуванні за зміщення з посади брата Пацкана були дуже важливими. Та й продаж теле- і радіокомпаній, які багато років належали клану Балоги, теж дещо пояснюють. Можливо, йтиметься і про Ужгород, від якого Балога не проти висувати і підтримувати до парламенту свого сина Андрія, який зараз є мером Мукачева. "Подружитися" тимчасово з ворогом свого ворога – не така вже і погана тактика для Балоги.

Ще одному гравцю - Москалю - треба грати дуже тонко, бо, як не крути, а втрачаити "козирну карту" в облраді - голоси "відродженців", ще зарано.

Без сумніву, вдалий ребрединг Бровдія дозволить йому вийти на новий рівень і привернути до себе ще більше уваги, а ось чи збільшить це лояльність закарпатців до нього та зміцнить авторитет Роберта – питання відкрите.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme