Прорвало: Чи "вибухне" Закарпаття "без Москаля" новоствореними ОТГ

Після довгих поневірянь Кабінет міністрів України визнав Мукачівську ОТГ на Закарпатті спроможною

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Прорвало: Чи "вибухне" Закарпаття "без М…

Є сьома ОТГ!

Децентралізація на Закарпатті – процес багатостраждальний, і найгучнішим у ньому є, без сумніву, об'єднання сільських рад навколо Мукачева. Протистояння "Москаль – Балога" у цій боротьбі вийшло на рівень "до останньої краплі крові". У травні минулого року Мукачево запропонувало восьми навколишнім селам створити ОТГ. На сесіях одне за одним депутатами ухвалювалося рішення про приєднання сільрад. Такий поступ аж ніяк не влаштовував Москаля. "Скликання в Мукачеві позачергових сесій та їхні подальші рішення про приєднання сіл нічого реального за собою не несе – це тільки пустий піар. Як і попередні рішення Мукачівської міськради про приєднання сіл. "Усі "приєднані" села залишилися в попередньому статусі й функціонують як окремі територіальні одиниці в межах Мукачівського району", – не втомлювався повторювати Москаль. А Балога-син, мер Мукачева, не втомлювався призначати чергову сесію і звітувати про неймовірні перспективи нової об'єднаної тергромади.

На початку жовтня 2018-го року голови рад, які захотіли об'єднатись навколо Мукачева, подали до Закарпатської обласної державної адміністрації проекти рішень щодо добровільного об'єднання територіальних громад – з щирою надією і незворушною вірою, що ЗОДА протягом 10 робочих днів підготує і надасть правильний висновок, затверджений розпорядженням голови ОДА. "Це фінішна пряма. Фактично радам залишиться лише прийняти наявні проекти рішень і Мукачівська об'єднана територіальна громада – відбулась. Таким чином, Мукачево стане 12 містом в Україні, що завершило процес приєднання. В Закарпатті це буде сьома (кажуть, вдале число), і перша в Мукачівському районі", – повідомив тоді радник з питань децентралізації Закарпатського Центру розвитку місцевого самоврядування Володимир Феськов.

В обласній держадміністрації, звісно, розглянули документи і повернули до міської ради на доопрацювання. Москаль, коментуючи ситуацію, наголосив, що на "ура" ОТГ не створиш. Цілком прогнозовано, мер Мукачева Андрій Балога заявив, що, якщо ОДА не надає позитивного висновку, то місто звернеться до центральних органів влади. "Якщо на Закарпатті ОДА блокує найуспішнішу реформу в Україні – процес децентралізації, то Мукачево звернеться до Кабміну, щоби вирішити долю Мукачівської об'єднаної територіальної громади", – пообіцяв Балога.

І ось практично через дев'ять місяців ОТГ таки "народилось": розпорядженням Кабінету міністрів України від 5 червня 2019 року Мукачівську ОТГ визнано спроможною.  Сьома громада в Закарпатській області є найбільшою за площею (96 кв. км) та кількістю населення (93,5 тис. осіб). "Це велика перемога для жителів об’єднаної територіальної громади, її керівників, Закарпаття та для мене особисто. Процес об’єднання тривав з травня до жовтня 2018 року. Більше 11 велелюдних обговорень, численні зустрічі з депутатами місцевих рад, широка інформаційна кампанія серед місцевих жителів, меморандуми та інші документи про спільні наміри, спільні наради та обговорення", – зазначив Володимир Феськов.

За його словами, у жовтні минулого року розпочалася фаза роботи – довести державі, що Мукачівська ОТГ – це питання інтересу територіальних громад. "Численні листи на КБУ, Мінфін, Міносвіти, Мінрегіон, підготовка до голосування за Бюджет на 2019 рік. Зрештою, ОТГ включили в бюджет о 04:47 ранку, та забов’язали КМУ визнати її спроможною. І от, це сталось сьогодні", – зазначив радник з питань децентралізації і додав, що "далі буде ше багато роботи: реорганізація, визначення старостинських округів, оптимізація ресурсів, налагодження роботи, вироблення спільних розвиткових та фінансових документів. Швидше за все, опоненти теж не заспокояться. Тому цікаве – попереду. Однак найголовнішим є те, що ми отримали станом на сьогодні – Мукачівську ОТГ з фінансуванням. Бо вона є єдиною ознакою того, що в Закарпатті рухається реформа". 

Це закарпатців не може не тішити. До цього дня більшість була переконана, що створення об'єднаних тергромад на Закарпатті – процес практично провалений.

А Москаль - проти!

Шість ОТГ – найменший показник в Україні. У восьми районах з 14 не було об'єднаної громади. Торік не створено жодної ОТГ, хоча плани були щонайменше у шести. Всі "шишки" за провал децентралізації, звісно ж летіли на голову вже практично екс-голови Закарпатської ОДА Геннадія Москаля. Він, щоправда, уваги на це не звертав і вперто тримав свою лінію, мовляв, на Закарпатті ОТГ – це утопія. "Щонайперше, тергромади – це для заможних областей, які мають великі доходи, фабрики, заводи. Закарпаття на 76% живе за рахунок дотацій, субвенцій, субсидій. І тільки 24% заробляє на себе. А є такі райони, які Хустський, де ця цифра складає до 10%. У ОТГ є декілька "мін". Наприклад, кандидати в депутати, які не мають можливості пройти на вибори, потихеньку об'єднують, створюють виборчий округ. Там з кумами, синами та іншими родичами вони пожиттєво отримають фактично адмінресурс: вчителів, медиків, завклубів, бібліотекарів. Ми не хочемо зробити анклави кандидатів у депутати", – пояснював Москаль.

Ген Генич неодноразово підкреслював, що якщо є якісь перспективні плани створення об'єднання тергромад, то це суперечить самому принципу добровільності створення ОТГ. "Ми заганяємо людей, як колись в СРСР, в колгоспи", – каже очільник Закарпаття. Він також не виключав, що об'єднання територіальних громад можуть стати підґрунтям для сепаратизму. "Хтось – наприклад, румуни – об'єднаються в єдину тергромаду, а потім об'являть собі національну автономію. За ними скажуть словаки: "А ми чим гірше?" А потім скажуть угорці або роми скажуть, що хочуть "Автономну Народну Республіку" в Закарпатті. Закон "Про об'єднання громад" фактично легітимізує автономію", – пояснив Москаль.

А в березні 2018 року він направив до Верховного Суду України адміністративний позов щодо визначення конституційності Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад" та скасування окремих положень даного закону, які, на переконання Москаля, суперечать Конституції та законодавству України. Розглянувши матеріали апеляційної скарги Закарпатської ОДА на ухвалу Верховного Суду України від 27 березня цього року, Велика Палата Верховного Суду України відкрила апеляційне провадження за позовом Закарпатської ОДА до Верховної Ради України про скасування окремих положень Закону України "Про добровільне об'єднання територіальних громад". Ухвала набула законної сили з моменту підписання і оскарженню не підлягає.

Тоді Москаль сказав чергове тверде "ні" створенню нових ОТГ на Закарпатті: "Ми завжди казали, що у питанні створення об'єднаних територіальних громад будемо рухатися виключно в правовому полі. І ця позиція залишається незмінною. До розгляду справи по суті й прийняття судом конкретного рішення облдержадміністрація не буде розглядати жодних матеріалів щодо ОТГ на Закарпатті. Цю позицію не змінять ні мітинги, ні пікети, ні перекриття міжнародних трас, ні будь-які інші акції", – заявив Москаль і слова свого дотримався.

"Верхи" підтримали громаду

Торік у лютому перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В'ячеслав Негода на форумі "Закарпаття – центр Європи: шлях розвитку і реалізація потенціалу" висловив здивування, що більшість присутніх у залі так негативно висловлюються про роботу обласної державної адміністрації в частині формування об'єднаних громад. "Для ОДА це має стати сигналом. Обласна влада не може ігнорувати інтереси і настрої мешканців регіону. Зараз дуже важлива ініціатива і бажання громади розвиватися. Ще не пізно – вікно можливостей цього року ще буде відкритим", – вселив надію Негода і поїхав. А перед закарпатцями те вікно так і не відчинилось.

Процес децентралізації на Закарпатті прокоментував тоді і премєр-міністр України Володимир Гройсман. В ефірі програми "Вся країна" на "Українському радіо" він, зокрема, сказав: "До мене доходить інформація про те, що на Закарпатті штучно обласна адміністрація стримує бажання закарпатців об'єднуватися і ставати просто багатшими. Це насправді дуже важливо. У мене нещодавно була зустріч з народними депутатами, які представляють Закарпаття, з трьома із всіх тих, які представляють Закарпаття. Вони стурбовані цим питанням і кажуть, що стурбована в тому числі і обласна рада. Якщо це підтвердиться, я вважаю, що це є неприпустимим – ніхто не має стримувати людей, громади, якщо вони мають бажання до об'єднання, тим більше, обласна державна адміністрація".

Прем'єр тоді зазначив, що сам знайде шлях вирішення цього питання, якщо обласна адміністрація буде йти проти волі людей. І він знайшов. Щоправда, вже і за відсутності Москаля. 

Варто зазначити, що на Закарпатті досі немає Перспективного плану формування ОТГ: він не затверджений облдержадміністрацією та не проголосований обласною радою. Ще 2015 року депутати більшістю голосів не підтримали проект Плану, яким передбачалося створення 94 таких об'єднань: зі 108 обранців "за" проголосували лише 24 депутати. Не голосували представники фракції "Єдиний Центр" Віктора Балоги та "Батьківщини". Тоді Москаль, гримнувши дверима сесійної зали обласної ради, заявив, що не дозволить влаштовувати цирк, а прізвища всіх, хто проти об'єднаних громад, згодом назве.

Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пішло на зустріч регіону і розробило проект Перспективного плану створення спроможних об’єднаних територіальних громад Закарпатської області та надіслало його на ознайомлення до Закарпатської облдержадміністрації. За проектом Мінрегіону на Закарпатті має бути створено рівно 40 громад з урахуванням існуючих.

Як пояснює директор Закарпатського ЦРМС Іван Дем’янчук, створеного за сприяння Програми "U-LEAD з Європою", даний проект Перспективного плану створення спроможних ОТГ в Закарпатській області, є лише пропозицією. Розглядати та приймати план, як і раніше, повинна Закарпатська обласна рада. Однак, оскільки Закарпатська облдержадміністрація, так і не подала на розгляд облради власний проект плану, Мінрегіон прийшов на допомогу області. Зараз слово – за облдержадміністрацією, точніше за новопризначеним головою. Його чекають із нетерпінням.

А тим часом...

У четвер, 6 червня, Геннадій Москаль оскаржив рішення Кабміну про визнання Мукачівської ОТГ,  подавши позов до Окружного адміністративного суду м. Києва. "У законі чітко написано, що підставою для створення ОТГ є позитивний висновок обласної державної адміністрації. Хочу нагадати статтю 19 Конституцію України, яка гласить: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України". Позитивного висновку ОДА немає, тому рішення однозначно буде скасоване судом, як незаконне. Парламентські "договорняки" – це не привід для порушення законодавства", – заявляє голова ОДА.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme