"Муки" створення ОТГ на Закарпатті: Чому "перекроювання" регіону не минає без скандалів

Після затвердження Кабміном перспективного плану створення ОТГ на Закарпатті знову активізувати протести – місцеві кажуть, що Київ до них не дослуховується
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
"Муки" створення ОТГ на Закарпатті: Чому…
Фото: Роман Келемен/Facebook

Усередині травня урядом було затверджено перспективні плани низки регіонів України, серед яких і Закарпатська область.

Остаточний варіант перспективного плану формування громад Закарпаття облдержадміністрація надіслала до Кабінету Мінстрів ще у лютому. Тоді до плану увійшли 64 ОТГ.  А передувало створенню плану кількарічна тяганина та суперечки голів місцевих рад між собою та з керівництвом області. Загалом область не поспішала з формування ОТГ – Закарпаття стало 17-м регіоном, у якому затвердили перспективний план.

"Уряд затвердив перспективний план Закарпатської області: 64 ОТГ у проекті рішення, що значно більше, ніж диктує Методика, але значно менше ніж диктували регіональні політики (інсайд). Є сподівання, що без "кабінетних уточнень", – прокоментував експерт з децентралізації Володимир Феськов.

За його словами, у попередній редакції урядового рішення було 57 об’єднаних громад. Закарпатська обласна рада у вересні прийняла 60. "За останні сім місяців пришвидшилось все і всі, тож наросло громад і змінилась конфігурація перспективних", – додає експерт.

За словами експерта з децентралізації Олега Лукші, затверджений нині план відсотків на 5 відрізняється від поданого облдержадміністрацією. "Йдеться про те, що зникла кудись Вишківська ОТГ, до речі, селищна, яка розташована за Тисою в окремій долині. Тепер вже її немає як Вишківської. Натомість з’явилася Золотарівська ОТГ".

Саме "зникнення" Вишківської ОТГ розбурхало чергових "ОТГшний" скандал на Закарпатті. Представники смт Вишково та с. Велятино приїхали до голови Закарпатської ОДА Олексія Петрова. Вони висловили обурення та нерозуміння того, як могло бути ухвалене рішення проти волі громади. Обидва населені пункти ще минулого року розпочали працювати над об’єднанням у громаду, тому з повним непорозумінням сприймають рішення Кабінету міністрів.

Читайте по темі: Поділ Закарпаття: Чому жителі області невдоволені пропозиціями Києва і готові до радикальних дій

Голова села Велятино Жанна Микитюк наголосила, що проєкт створення Вишківської ОТГ обгрунтований, його ухваленню передувавало детальне обговорення. "Це рішення економічно обгрунтоване, що важливо при створенні ОТГ. Ми маємо реальні розрахунки, котрі підтверджують, що ми не будемо існувати з дотацій та зможемо забезпечити розвиток населених пунктів. Зокрема, зважаючи на те, що ми активно розвиваємо туризм Вишкова, Велятина та Шаяну", – наголосила голова села.

"У Вишкові немає нікого, хто би прагнув приєднання до Хустської ОТГ. Тому це рішення було несподіванкою для нас. Місцевих мешканців це сильно обурило. Тому ми провели позачергове засідання ради і схвалили звернення до Президента, Кабінету Міністрів та обласної адміністрації, в якому просимо не включати нас до Хустської ОТГ та просимо створити Вишківську громаду", – повідомив Вишківський селищний голова Ярослав Гайович.

Голова ОДА зазначив, що вже спілкувався з керівництвом міністерства регіонального розвитку: "Дійсно, є певні позиції, котрі потрібно узгодити, зокрема, з обласною адміністрацією, котрі стосуються нашого перспективного плану. Того, який прийняли жителі населених пунктів Хустського району. Ми надіслали його. Я написав необхідний супровідний лист у міністерство. Сподіваюся, вони почують нас і врахують нашу позицію".

На цьому обурення жителів Хустського району не закінчились. За кілька днів на Хустщині жителі с. Копашнево вийшли висловити протест через рішення Кабінету міністрів України включити їхнє Копашнево до Золотарівської ОТГ. Жителі не згодні із таким територіальним поділом і вимагають Кабмін приєднати їх до Хустської ОТГ.

Такої реакції жителів Хустського району слід було очікувати. До прикладу, за прогнозами і відповідно до попередніх перспективних планів, саме потенційна Хустська міська об’єднана територіальна громада могла стати однією з найпотужніших громад регіону та бути конкурентною з Ужгородською та Мукачівською громадами. Чому в остаточній редакції поділ вирішити "перекроїти" і усунути з міської ОТГ Копашнево місцеві не розуміють.

Та ключовою відмінністю теперішнього скандалу від подібних попередніх стала напрочуд швидка реакція новопризначеного керівника ОДА. Так, одразу, на другий день після рішення уряду було видано розпорядження голови Закарпатської ОДА "Про затвердження висновку щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад області". У документі йдеться про необхідність "затвердити висновок щодо відповідності Конституції та законам України проектів рішень щодо добровільного об’єднання територіальних громад селища міського типу Вишково, сіл Модьорош, Ракош, Шаян, Яблунівка Вишківської селищної ради Хустського району, села Велятино Велятинської сільської ради Хустського району у Вишківську селищну об’єднану територіальну громаду з адміністративним центром у селищі Вишково".

Як зазначив експерт Вододимир Феськов, після цього тритижневі паперові тягучки за висновком часів попередніх керівників виглядають "максимально непристойними".

"Чи розбалансує це перспективний план? Так, але контрольовано. Схоже тепер документ під особистим патронатом голови, і кожен бажаючий це зробити, матиме непросту розмову саме з ним. Так, це "ручняк". Але й до того він був, просто неочевидний. Чи будуть інші області розкачуватись? Побачимо", – додав Феськов. 

Закарпаття ніколи не було лідером у справі створення ОТГ – навпаки, область називали аутсайдером у процесі децентралізації і ключову провину у цьому приписували колишньому голові ОДА Геннадію Москалю. Між Москалем і місцевими керівниками розгорталися справжні баталії з протестами, конфліктами та публічними сварками.

Читайте також: ОТГ без Москаля: Як Закарпаття рекордними темпами надолужує "втрачену" децентралізацію

Нове керівництво області – нові манери. І саме в питанні створення ОТГ Олексій Петров назвав себе найбільш закарпатським закарпатцем. "Я уже майже місяць закарпатець. І враховуючи той вир подій, у який потрапив, особливо це пов'язано з питаннями формування Перспективного плану, то жартую, що нині я — найбільш закарпатський закарпатець, бо воюю саме за те, аби волевиявлення всіх об'єднаних громад були враховані, й зрештою, зважена позиція Перспективного плану лягла окремим документом", – безапеляційно заявив голова Закарпатської ОДА.

Залишається сподіватися, що регіон нарешті перестане трусити від локальних суперечок і Закарпаття таки зможе працювати і функціонувати в умовах нових реалій місцевого самоврядування.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme