Позов безсилля: Москаль програє битву за об'єднання громад

Закарпаття – єдина область, яка не затвердила перспективний план формування ОТГ

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Позов безсилля: Москаль програє битву за…

Справа Москаль проти ОТГ безперспективна

На Закарпатті - справжній децентрелізаційний "бум". Не в тому значенні, що він успішний, а в тому, що він супроводжується конфліктами, скандалами,акціями з трунами і судовими справами. Із останнього: губернатор Геннадій Москаль через суд хоче скасувати окремі положення закону про ОТГ. Відповідний адміністративний позов голова Закарпатської ОДА направив до Верховного Суду України. На думку Москаля, низка положень Закону суперечать Конституції України. "При прийнятті Закону "Про добровільне об'єднання територіальних громад" не було дотримано Конституції України, а ряд положень закону суперечать іншим законам України", – коментує позов Москаль. Як кажуть, має право.

Однак, на думку юристів, Верховний Суд має відмовити позивачу у відкритті провадження, хоча і визнають, що викладені ним зауваження заслуговують уваги Конституційного суду. У коментарі Depo.Закарпаття радник ARIO LAW FIRM Кирило Юхно зауважив, що адміністративний позов Геннадія Москаля не повинен прийматись до розгляду Верховним Судом.

"Верховний Суд має відмовити позивачу у відкритті провадження, оскільки, відповідно до Конституції України, вирішення питання про конституційність закону віднесено до компетенції Конституційного Суду. Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на справи, що віднесені до компетенції Конституційного Суду. Для розгляду цього питання у Конституційному Суді потрібно, щоб до КС звернулись або не менш як 45 народних депутатів, або Президент України, або Верховний Суд або Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська", – сказав Юхно і додав, що той шлях, який обрав Москаль для скасування окремих положень вищезазначеного Закону, є безперспективним.

"Тим не менше, враховуючи важливість питання створення об'єднаних територіальних громад, погоджуємось з тим, що Конституційний Суд має дати цьому Закону власну правову оцінку на предмет відповідності Конституції. Але для цього потрібно, щоб до Конституційного Суду із поданням звернувся належний суб'єкт", - підкреслив радник.

Провальне об'єднання громад на Закарпатті

Фактом залишається те, що за час, коли у країні почали створюватися ОТГ, на Закарпатті їх з'явилося лише шість. Заплановано 53, але то тільки теоретично: Крім того, Закарпаття – єдина область, яка не затвердила перспективний план формування ОТГ. Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В'ячеслав Негода на форумі "Закарпаття - центр Європи: шлях розвитку і реалізація потенціалу", що проходив нещодавно в Ужгороді, здивувався кількості негативних висловлювань про роботу Закарпатської ОДА щодо формування ОТГ. "Я здивований, що більшість присутніх у залі так негативно висловлюються про роботу обласної державної адміністрації в частині формування об'єднаних громад. Для ОДА це має стати сигналом. Обласна влада не може ігнорувати інтереси і настрої мешканців регіону", - сказав Негода і закликав представників громад, які ще не об'єдналися, бути більш активними.

А передував форуму черговий скандал із створенням ОТГ у одному із гірських районів Закарпаття - Великоберезнянському. Москаль заявив, що такі ОТГ можуть призвести до повного паралічу місцевого самоврядування і виконавчої влади.

"Хочу наголосити, що Великоберезнянський район дотаційний на 75%, а з 25%, які він заробляє на себе, левову частку становить податок на прибуток громадян", – зазначив очільник області . І на завершення заявив: "Замість того, щоб зайнятися пошуком інвестицій і створенням робочих місць для піднесення економіки, дехто шукає способи, як украсти від району податок на доходи громадян, заявити про себе, як про великого реформатора, а сам район залишити голим і босим. Але розвалити район і область псевдореформаторам, які хочуть коронувати себе князьками або під виглядом ОТГ нарізати округи під наступні вибори, я не дам!".

Доля істини в словах Москаля є, і це дає розуміння, чому гальмується процес із "народженням" нових ОТГ. Адже втратити контроль над одним-двома районами - це ще куди не йшло, але над більшістю області - вже забагато. До прикладу, створені ОТГ (Тячівська, Вільховецька, Іршавська, Баранинська) входять в сферу впливу нардепів Василя Петьовки, Віктора Балоги, Михайла Ланя. Зараз йде боротьба за громади в регіонах впливу Балог (будь-якого із братів), нардепа Роберта Горвата (із "Солідарності"), представників "Опоблоку".

В Києві про ситуацію в Закарпатті знають і розуміють. Так Гройсман в ефірі програми "Вся країна" на "Українському радіо", сказав наступне: "До мене доходить інформація про те, що на Закарпатті штучно обласна адміністрація стримує бажання закарпатців об'єднуватися і ставати просто багатшими. Це насправді дуже важливо. У мене нещодавно була зустріч з народними депутатами, які представляють Закарпаття, з трьома із всіх тих, які представляють Закарпаття. Вони стурбовані цим питанням і кажуть, що стурбована в тому числі і обласна рада. Якщо це підтвердиться, я вважаю, що це є неприпустимим – ніхто не має стримувати людей, громади, якщо вони мають бажання до об'єднання, тим більше, обласна державна адміністрація".

Прем'єр зазначив, що сам знайде шлях вирішення цього питання, якщо обласна адміністрація буде йти проти волі людей.

В той же час Москаль переконує, що не ОДА "найбільше зло" нестворення ОТГ на Закарпатті. За його словами, саме у обласної ради немає голосів для схвалення Перспективного плану формування ОТГ.

Цікаво, що на сесії 2015 року депутати більшістю голосів не підтримали проект перспективного плану формування територій спроможних громад Закарпатської області, яким передбачалося створення 94 таких об'єднань. Зі 108 обранців "за" проголосували лише 24 депутати. Не голосували представники фракції "Єдиний Центр" Віктора Балоги та "Батьківщини". Тоді Москаль гримнув дверима сесійної зали обласної ради і сказав, що не дозволить влаштовувати цирк, а прізвища всіх, хто проти об'єднаних громад він згодом назве.

У тому, що Закарпаття любить бути не таким, як усі, сумнівів нема. Якщо це стосується, до прикладу, туризму, це дуже добре. Але ж, як то кажуть, не туризмом єдиним: деколи, напевне, варто бути "як всі" і намагатися залучити досвід інших регіонів, де створення ОТГ йде повним ходом, і ніхто не скаржиться.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme