Поділ Закарпаття: Чому жителі області невдоволені пропозиціями Києва і готові до радикальних дій

Чергові пропозиції щодо "перекроєння" області задовольнили далеко не всіх закарпатців. Насамперед, це стосується жителів Тячівського та Рахівського районів

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Поділ Закарпаття: Чому жителі області не…

На адміністративно-територіальний устрій районного рівня Закарпаття чекають суттєві зміни. Принаймні, на це вказують останні пропозиції, презентовані днями Центром політико-правових реформ. Так, згідно останніх даних, після "великого поділу" в області планується змінити подрібнення на 13 районів на 4 складові. Як вони будуть називатися – поки неясно. "Ми сьогодні поки не ведемо мову про те, як має називатися адмінтеродиниця субрегіонального рівня – район, повіт, округ чи ще якось. Ми сьогодні приступаємо до обговорення їхнього формату. Хоч такі обговорення тривають в країні з початком реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади", – сказав під час засідання круглого столу заступник Міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

Чергові пропозиції щодо "перекроєння" області, як і попередні, задовольнили далеко не всіх закарпатців. Насамперед, це стосується жителів Тячівського та Рахівського районів.

Ще влітку 2019 року у Мінрегіонів підготували нову модель адміністративно-територіального устрою України. Закарпаття у тій схемі було представлене чотирма районами. Таку ж кількість пропонували і експерти проекту адміністративного формування Закарпаття, який реалізовує Центр політико-правових реформ за участі експертів Громадської мережі публічного права та адміністрації UPLAN. Згідно з ним, на Закарпатті потрібно утворити чотири нові райони: Ужгородський, Мукачівський, Хустський та Тячівський. Останній об'єднували з Рахівським районом. Це рахівчанам геть не сподобалося.

На сайті президента України Володимира Зеленського було зареєстровано петицію про "Про збереження Рахівського району Закарпатської області, як окремої адміністративно-територіальної одиниці", у якій йшлося про те, що ліквідація району та перевід всіх державних установ значно ускладнить надання медичних, соціальних та адміністративних послуг для населення району.

"Рахівський район Закарпатської області є найбільшим за площею (1900 кв. км) районом України. Розташований у високогірній частині Карпат. Довжина району вздовж траси Мукачево–Рогатин складає 88,4 км, але відстань від найвіддаленіших населених пунктів до районного центру м. Рахів складає 50-55 км. Більшість жителів проживає в населених пунктах зі статусом "гірський". Частина цих населених пунктів не має доріг з твердим покриттям . Крім того всі автомобільні дороги району знаходяться в незадовільному стані", – йшлося в петиції. 

У ній також зазначалося, що більшість жителів проживає в населених пунктах зі статусом "гірський". Частина цих населених пунктів не має доріг з твердим покриттям. Крім того, всі автомобільні дороги району знаходяться в незадовільному стані. Район є туристичною зоною з великою кількістю туристів, які часто потребують медичної допомоги. "Також в районі розвинута лісопереробна та лісозаготівельна галузь господарства, які є чинниками підвищеної травмо небезпечності. Значна частина населених пунктів району віддалена від інших районних центрів на відстань більше, ніж 110 кілометрів", – йшлося в тексті. 

Автор звернення до президента підкреслював, що ліквідація району та відповідно перевід всіх державних установ значно ускладнить надання медичних, соціальних та адміністративних послуг для населення району. "Просимо зберегти територію Рахівського району Закарпатської області, як окрему адміністративно-територіальну одиницю", – волав про допомогу автор петиції.

Щоправда, належної підтримки петиція не мала: трохи більше 600 підписантів із необхідних 25 тисяч.

Що стосується останніх пропозицій щодо кількості адмінтеродиниць субрегіонального рівня, то вони викликали невдоволення у жителів Тячівського району, якого на мапі "нової" області нема.

Депутати міжфракційної групи "Збережемо Тячівщину" Тячівської райради написали звернення до влади та суспільства щодо ліквідувації Тячівського району. Населення регіону категорично проти таких змін, адже, за їхнім словами, ніхто не врахував інтереси місцевих жителів. "На наше велике здивування на карті немає Тячівського району, який об’єднали з Рахівським в повіт з центром в Рахові, що, на наше переконання, є неприпустимим і неприйнятним для місцевого населення і подальшого розвитку нашого району, адже не враховуються  соціально-економічні, етнічні, історико-географічні, демографічні та інші особливості гірської Тячівщини – одного з найбільших  сільськогосподарських районів, ( 172 тис. населення) не лише на Закарпатті, а й по всій Україні", – зазначають депутати.

У зверненні значиться, що це далеко не перше звернення депутатів з приводу об'єднання районів. Народні обранці неодноразово наголошували на необхідності зберегти Тячівський район як окрему адміністративно-територіальну одиницю і щоразу отримували відповіді про те, що їхню позицію буде враховано в процесі реформування та під час створення повітів.

"Як бачимо, думку громадськості Тячівщини не враховано, і наш район хочуть ліквідувати та стерти з мапи України. Щоб не допустити цього,  депутати міжфракційної групи "Збережемо Тячівщину" знову ініціюють розгляд  даного питання на позачерговій сесії Тячівської райради, яка запланована на 13 березня та прийняття відповідного звернення до вищого керівництва країни. До нього також буде додано близько 26 тисяч підписів жителів району, які ми зібрали за цей час у нашу підтримку Тячівщини. Якщо і на цей раз не буде враховано позицію Тячівщини,  громадськість готова йти на більш радикальні методи відстоювання Тячівського району", – резюмують депутати.

Чи дослухаються до жителів Тячівщини – говорити поки рано. Як і, за словами Негоди, поки рано говорити, де і скільки районів буде. "Напрацьовані матеріали Центру політико-правових реформ тепер обговоримо у ширшому колі, залучивши, в тому числі, народних депутатів України. Думаю, Мінрегіон найближчим часом створить спеціальну робочу групу, яка займеться цим питанням. Фінальне обговорення плануємо за круглим столом у парламенті. Орієнтовно це буде в квітні", – зазначив заступник Міністра розвитку громад та територій. 

Тож до квітня закарпатці мають ще час обміркувати все, зробити висновки і рухатися далі до повної перемоги децентралізації.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme