Непримітний оперативник зі специфічними методами роботи: Що відомо про нового голову Закарпатської ОДА

Хто міг порадити президенту на голову ОДА таку кандидатуру, і чому Зеленський прислухався до цих порад, – ще одна кадрова загадка Офісу президента України

Ярослав Галас
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Непримітний оперативник зі специфічними…
Володимир Зеленський і Віктор Микита Фото: Сайт ОПУ

У суботу, 10 грудня, пізно увечері на сайті президента України з’явився указ Володимира Зеленського про призначення Віктора Микити головою Закарпатської обласної держадміністрації. На головну посаду області Микиту призначили наступного ж дня після погодження його кандидатури Кабінетом міністрів України – рідкісна оперативність як для Закарпаття.

Новий голова ОДА народився в с. Ільниця поблизу м. Іршава в 1979 році, він є закарпатцем, і це, у порівнянні з попередніми трьома головами Закарпатської ОДА, котрих призначав Зеленський, безсумнівний плюс.

Служба на Донеччині, скандал на Закарпатті

Микита має спеціальну середню освіту (Закарпатський лісотехнічний технікум) і вищу юридичну (Національна академія внутрішніх справ України). Він – кадровий офіцер СБУ, працював у цій структурі на різних посадах у кількох регіонах. Досвіду роботи в органах державної влади або місцевого самоврядування не має.

Оскільки Микита ніколи не обіймав ключових посад (найвищі його посади – заступник начальника або начальник структурного підрозділу в регіональному або центральному апараті СБУ), знайти якусь конкретну інформацію про його досягнення неможливо. Так, влітку 2012 року Микита працював у відділі "К" Закарпатського обласного управління СБУ (відділ "опікується" корупцією, організованою злочинністю, контрабандою тощо). Якраз у той період, коли словацькі правоохоронці викрили контрабандний тунель, прокладений з околиці Ужгорода на територію Словаччини.

Про цю подію повідомляли практично всі світові ЗМІ, а українські медіа називали хід не інакше, як "СБУ-шною норою". Після викриття тунелю відділ "К" в Закарпатському обласному управлінні СБУ фактично розформували за некомпетентність, його співробітників розігнали по різних регіонах, а Микита на якийсь час потрапив на службу в Донецьку область. Однак потім повернувся на Закарпаття й став заступником начальника того ж відділу "К" в обласному СБУ. Він працював на цій посаді під час другого гучного "факапу" СБУ – стрілянини в Мукачеві в липні 2015 року, яку спровокували "контрабандні розбірки двох кланів" (визначення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України). 

СБУ, особливо відділ "К", завжди в темі контрабандних потоків, відстежування контрабанди – його пряма компетенція. І стрілянина в Мукачеві, про яку говорила вся Європа, – грубий "ляп" СБУ, який дозволив говорити про некомпетентність спецслужби або, що гірше, її причетність до контрабандних потоків.

Звичайно, звинувачувати Микиту, котрий обіймав другорядні посади, в регулярних провалах роботи обласного управління не зовсім коректно. Можна було б навіть припустити, що він є професіоналом високого рівня. Якби не один відеоролик, оприлюднений у Фейсбуці влітку 2017 року, який може стати яскравою ілюстрацією методів роботи щойно призначеного голови ОДА.

У липні 2017 року під час обшуку в судді Берегівського районного суду Олександра Фейіра вочевидь, колега тодішнього співробітника СБУ Віктора Микити силою відібрав мобільний телефон у адвоката Едуарда Пуканича, а сам Микита так зіштовхнув його східцями.

Скандал з новим Віктором Микитою на Закарпатті. Скрін із відео у Фейсбуці

Скрін із відео у Фейсбуку

Після цього Микита грубо виштовхав самого суддю (чоловіка в червоній картатій сорочці з короткими рукавами) з порогу його будинку, супроводжуючи це матюками. Адвокат із великими труднощами добився порушення за цими фактами кримінальних проваджень, однак нічого з них не вийшло. Утім, так само нічого не вийшло і з обшуків СБУ в судді Фейіра – той досі спокійно працює суддею Берегівського районного суду.

Якщо співробітник СБУ дозволяє собі застосовувати фізичну силу проти судді й адвоката, то це як мінімум викликає питання до його самоконтролю та наслідків для репутації самої служби, особливо з урахуванням того, що все фіксується на відео, яке згодом буде викладене в інтернет.

Призначений у непростий для регіону час

Хто міг порадити президенту на голову ОДА таку кандидатуру, і чому президент прислухався до цих порад, – ще одна кадрова загадка Офісу президента України.

Микиту призначили головою ОДА, м’яко кажучи, у дуже непростий період Закарпаття. Президентська вертикаль в області відверто слабка й розбалансована, голови РДА призначені від різних політичних сил (деякі з них отримали посади навіть не за попереднього, а за попередника попереднього голови ОДА). Облдержадміністрація вже багато місяців працює в "розслабленому" режимі від одного голови до іншого, а обласна рада взагалі опозиційна до "Слуг народу" й голови ОДА. Першим тестовим завданням для Микити має стати якраз переформатування більшості в обласній раді, включення до владної "коаліції" фракції "Слуг народу". Як не дивно, це зовсім не складне завдання. Кожна з п’яти теперішніх опозиційних до влади фракцій уже була союзником "Слуг" і готова знову ним стати, питання тільки в торгах за посади та інші бонуси.

Якщо новий голова ОДА не відбиратиме силою в потенційних союзників мобільні телефони й не виштовхуватиме їх зі сходів, то це вже буде великим плюсом під час переговорів.

А щодо економічного зростання, створення робочих місць, залучення інвестицій, захисту Закарпаття від паводків, то цього від ОДА вже давно ніхто не чекає. Кадрова політика – одне з найслабших місць Офісу президента, і Закарпаття відчуло на собі це сповна. За два з половиною роки правління Зеленського тут уже четвертий голова облдержадміністрації, ще троє в.о. голів ОДА виконували повноваження загалом понад пів року. Про якісь стабільність і розвиток області за таких умов навіть говорити не доводиться.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme