Поганий сигнал для президента: "Слуг народу" в Закарпатській облраді вигнали в опозицію

Новим головою обласної ради обрали представника "Рідного Закарпаття" Володимира Чубірка

Ярослав Галас
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Поганий сигнал для президента: "Слуг нар…
Фото Закарпатської облради

Тривала епопея з обрання голови Закарпатської обласної ради нарешті завершилася. У четвер, 25 листопада, на позачерговій сесії депутатський корпус таки обрав собі нового очільника. Фінальній стадії цього процесу  передували неодноразові перенесення сесії, мінування сесійної зали, заміна замків на дверях, звернення до силовиків, взаємні звинувачення колишніх союзників і навіть проведення сесій в інших приміщеннях.

Попередній голова облради об’єднав проти "Слуг" навіть непримиренних ворогів

Новим головою облради став Володимир Чубірко, представник локальної політичної партії "Рідне Закарпаття", чиї бенефіціари – четверо нардепів-мажоритарників від Закарпаття, котрі у Верховній Раді входять у групу "Довіра". За Чубірка проголосували 37 із 64 депутатів облради, представники п’яти фракцій – "Рідного Закарпаття", "Команди А.Балоги", "Батьківщини", "Європейської солідарності" та ОПЗЖ. Те, що деякі з цих партій - затяті опоненти і на загальноукраїнському рівні (наприклад, "ЄС" і ОПЗЖ), і на локальному (наприклад, "Рідне Закарпаття" і "Команда А.Балоги), не стало проблемою – попередній голова облради, представник "Слуг народу" Олексій Петров об’єднав навіть непримиренних ворогів.

Фракція угорської партії "ТУКЗ" на початку сесії заявила, що не братиме участі в голосуванні за нового голову, однак готова до співпраці в широкій коаліції в майбутньому.

З огляду на це, в опозиції залишилися дві фракції Закарпатської облради – "Слуги народу" та "За майбутнє". "Слуги" намагалися зірвати процес обрання нового голови навіть в останній момент, хоча вже усвідомлювали, що програли. Так, один із депутатів президентської фракції несподівано висунув на противагу Чубірку кандидатом на голову іншого депутата від "Рідного Закарпаття" – Петра Станка. І той, судячи з короткого виступу, був зовсім не проти позмагатися зі своїм однопартійцем за посаду, однак врешті-решт не без жалю в голосі зробив самовідвід. Після цього результати виборів були визначені наперед.

Новий голова ради Володимир Чубірко мешкає в Ужгороді, йому 45 років. Був депутатом обласної ради V скликання (від "Нашої України", яку очолював Балога) та VI скликання (від "Єдиного центру", який очолював той же Балога).

Володимир Чубірко, голова Закарпатської обласної ради

Володимир Чубірко, голова Закарпатської обласної ради. Фото з Фейсбуку В.Чубірка

Восени 2013-го батьки Чубірка якимось незбагненним чином приватизували в центрі Ужгорода на площі Жупанатській частину колишньої синагоги, яка є історичною пам’яткою. На момент приватизації будівля була комунальною власністю обласної ради. Журналістські розслідування вказували, що процес відбувся непрозоро і з численними порушеннями. Правоохоронні органи відкривали кримінальні провадження, але це нічого не дало.

У 2014р., коли тодішній голова облради Іван Балога пішов на позачергові вибори у Верховну Раду й став нардепом, Чубірка обрали новим головою. На цій посаді він добув до кінця каденції VI скликання, тобто трохи більше року.

У жовтні 2015р. Чубірко змагався за крісло мера Ужгорода, однак зайняв тільки четверту позицію.

У січні 2016 року прямо в центрі Ужгорода, за 100 метрів від будівлі ОДА екс-голові облради вщент спалили Mercedes GL-550. Паліїв так і не знайшли.

З огляду на те, що Чубірко вже двічі був обласним депутатом від "Нашої України" і "Єдиного центру", його називають людиною Балоги, однак це не зовсім так. Теперішній голова в першу чергу думає про власний, а не партійний інтерес. Ось чому Балога не взяв Чубірка в свою партію в VII скликання обласної ради в 2015 – 2020 роках (це скликання Чубірко пропустив). А на останніх виборах він став обласним депутатом від "Рідного Закарпаття", яке було затятим конкурентом Балоги. Утім, теперішній процес обрання голови ради, як уже вказувалося вище, об’єднав навіть затятих ворогів.

Минулого місяця уже колишній голова облради Петров заявляв, що реорганізацію комунальних об’єктів обласної ради, яка збурила всю Закарпатську область і зрештою стала приводом для відставки самого Петрова, ініціював саме Чубірко. Він навіть оприлюднив відповідного листа. Однак від відставки Петрова це не врятувало, а сам Чубірко швидко зорієнтувався в ситуації й заявив, що він завжди виступав проти закриття комунальних установ.

Лист Чубірка про реорганізацію комунальних закладів на Закарпатті

Звернення Чубірка про реорганізацію комунальних закладів на Закарпатті

Процеси в Закарпатській облраді – зовсім не бунт проти президента чи центральної влади

Теперішня ситуативна більшість облради з п’яти фракцій має 39 голосів, якщо ж до неї приєднається й угорська партія "ТУКЗ", голосів у більшості стане вже 47. Нагадаємо, що загалом депутатський корпус налічує 64 особи.

Чому обрання голови Закарпатської облради є дуже поганим сигналом для "Слуги народу" і для Офісу президента:

  1. "Слуг" вперше в Україні в обласній раді вигнали в опозицію. В інших регіонах президентська партія якщо не очолює облраду, то має одного із заступників і є учасником більшості.
  2. Теперішня облрада буде опозиційною до голови Закарпатської ОДА, котрого після відставки Анатолія Полоскова ще навіть не призначили.
  3. Якщо в більшість увійде угорська партія "ТУКЗ", теперішня коаліція матиме 47 голосів, тобто більше двох третин від депутатського корпусу, і зможе висловити недовіру будь-якому голові ОДА, котрого призначить Зеленський. А висловлення недовіри двома третинами облради веде до неминучої відставки голови ОДА – така вимога Закону про місцеві державні адміністрації в Україні.

Утім, ОПУ і Зеленський теоретично можуть виправити ситуацію. Адже кожна із теперішніх ворожих до "Слуг" фракцій, а також угорська партія "ТУКЗ", вже були дуже хорошими союзниками "Слуг". І можуть стати ними в майбутньому.

Теперішні процеси в Закарпатській облраді – зовсім не бунт проти президента чи центральної влади, а категоричне несприйняття попереднього голови Петрова, котрий своєю поведінкою потягнув на дно і обласних "Слуг", і сам втратив посаду. Якщо в Офісі президента це зрозуміють, тоді повернуть Закарпатську облраду у провладне русло. В іншому разі події на Закарпатті можуть спровокувати ефект доміно в інших регіонах України.

Читайте такожЧужий серед чужих: Чому Закарпатська облрада достроково звільнила свого голову Петрова

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme