Нова конфігурація в Закарпатській облраді: Як боротьба за потоки перетворює союзників у найзапекліших ворогів

У Закарпатській обласній раді переформатували більшість: чотири партії зайшли у владу, а трьох вигнали в опозицію

Ярослав Галас
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Нова конфігурація в Закарпатській облрад…

Із четверга, 29 липня, в Закарпатській обласній раді де-факто і де-юре діє нова більшість. Замість попередньої умовної коаліції, яку складали партії "Рідне Закарпаття", "Слуга народу", "Батьківщина" та "Європейська солідарність", утворилася нова – ті ж "Слуги", а також Партія угорців України "КМКС", "Команда Андрія Балоги", "За майбутнє" та "ОПЗЖ". Попередня більшість мала 37 голосів, теперішня – 38. Загальний склад Закарпатської облради – 64 людей, тому для простої більшості достатньо 33 голоси. Утім, немає жодних сумнівів, що новітні опозиційні фракції скоро "посипляться", так що провладних голосів буде значно більше.

Нова більшість достроково зняла з посад першого заступника голови ради, представника "Батьківщини", та заступника голови, представника "ЄС", і призначила заступником голови представника "За майбутнє". Вакансія першого заступника голови поки що вільна, її пообіцяли Партії угорців, про що трохи нижче.

"Революція" пройшла тихо й гладко завдяки новій опозиції

Заміна "складу команд" відбулася напрочуд спокійно. На засідання з’явилися тільки 35 представників нової більшості, жоден депутат від "Рідного Закарпаття", "Батьківщини" та "ЄС" не прийшов. Тому на сесії можна було спостерігати дуже дивну картину – пів зали порожня, а в президії "сиротиною" сидить голова Петров, представник "Слуг". І жодного заступника чи голови ОДА поруч – таке сталося чи не вперше за всю історію існування Закарпатської облради.

Спокійний перебіг "революційної" сесії забезпечили самі ж новоспечені опозиціонери, котрих усунули від влади. Завдяки їхній відсутності лічильну комісію сформували виключно з лояльних депутатів, і якщо хтось під час таємного голосування навмисно чи ненавмисно "неправильно" заповнив бюлетень, проконтролювати це було нікому. Усі три голосування – за зняття двох заступників і призначення одного – дали однаковий результат: 35 голосів "за". Вигнані в опозицію не скористалися нагодою "осідлати" трибуну сесії для політичної риторики (хоча ходити на сесії – їхній прямий обов’язок), фактично вони розв’язали своїм опонентам руки, дали їм зелене світло для переформатування більшості, одним словом – здалися без бою. Утім, це лише зовнішні декорації того, що відбулося.

на сесії Закарпатської облради зібралися лише 35 депутатів

Більше половини сесійної зали під час сесії була пустою

Реальна причина, яка призвела до зміни конфігурації, – конфлікт між двома найбільшими політичними силами Закарпаття – "Слугами народу" та "Рідним Закарпаттям". Нагадаємо, що лідерами "Рідного Закарпаття" є четверо нардепів-мажоритарників, котрі входять у групу "Довіра": Василь Петьовка, Валерій Лунченко, Роберт Горват та Владіслав Поляк.

Цього конфлікту теоретично могло й не бути. Адже на останніх місцевих виборах "СН" і "РЗ" були найбільшими союзниками. Їхні штаби знаходилися в одному приміщенні, партії координували свої дії і ще до результатів голосування поділили посади в обласній і районних радах. Єдиною несподіванкою виборів був хіба що результат – на першому місці опинилося "Рідне Закарпаття", а не "Слуги", тому в обласній раді в "РЗ" на одного депутата більше – 12 проти 11.

Ще 7 грудня минулого року на першій же сесії попередні домовленості були реалізовані – нова обласна рада обрала головою представника "Слуг" Петрова, щойно звільненого президентом із посади голови ОДА. Той факт, що більшість сформували не тільки союзники "РЗ" й "СН", але й "Батьківщина" з "Європейською солідарністю" (котрі нещадно критикували "Слуг" під час виборчої кампанії), для багатьох став несподіванкою. Створену більшість називали неприродньою. Утім, останню більшість уже теж так називають, у тому числі ті, що входили в попередню. І ще питання, яка з них неприродніша.

Бліц-кріг "Слуг" проти колишніх найближчих соратників нагадував побиття немовлят

Головою Закарпатської ОДА замість звільненого Петрова призначили представника "Рідного Закарпаття" Полоскова, і якийсь час цей взаємозалік інтересів працював. Однак скоро між союзниками почало відчуватися напруження. "Рідне Закарпаття" взялося "мочити" Петрова та інших "Слуг" руками своїх медіа. Особисто критикувати партію президента нардепи з "Довіри" все-таки не наважувалися. А після призначення Миколи Тищенка керівником закарпатських "Слуг" конфлікт набув персональних форм і персональних санкцій. "Рідне Закарпаття", яке недруги називають партію контрабандистів, відчуло це на собі сповна.

У квітні в рамках чергової чистки митниць і боротьби з контрабандою звільнили начальника Закарпатської митниці Товта, котрого пов’язують із нардепом Петьовкою (Товт не встиг протриматися на посаді й двох місяців). Тоді ж до санкційного списку РНБО потрапив один із "королів контрабанди" Пересоляк, котрого називають генеральним спонсором "Рідного Закарпаття".

Далі – більше. На початку червня в групі Верховної Ради України з міжпарламентських зв’язків з Угорщиною поміняли керівників – усунули Лунченка і Шуфрича, а призначили Тищенка. 24 червня, на минулій сесії Закарпатської облради де-факто сформована нова більшість замінила всіх керівників постійних комісій – представників "РЗ", "ЄС" та "Батьківщини" звільнили, а на їх місце призначили людей із Партії угорців, "Команди Балоги", "За майбутнє" та ОПЗЖ. А цього четверга із посад звільнили останніх "недобитків" попередньої більшості. Збоку такий бліц-кріг "Слуг" проти колишніх найближчих союзників нагадував побиття немовлят.

Причина конфлікту банальна – гроші

Виникає питання, що ж посварило найближчих ще пів року тому соратників. Причина конфлікту банальна – гроші. Частково про це розповів сам Петров одразу після минулої сесії й зміни керівників постійних комісій: "Коли завдяки президенту, уряду, фракції "Слуга Народу" в область направляються сотні мільйонів гривень державних субвенцій, а згодом непаритетно розподіляються між громадами — це не ефективне управління державними фінансами." Однак у цих словах лише частина правди. Бо крім субвенцій із державного бюджету на Закарпатті є й державний кордон із чотирма країнами Євросоюзу загальною протяжністю майже 500 кілометрів. Який "Рідне Закарпаття" вважає своєю вотчиною. А грошові потоки там дуже серйозні завдяки різниці цін, наприклад, на сигарети. СБУ завжди виявляло нездоровий інтерес до кордонів і контрабанди, а Петров, як-не-як, колишній СБУ-шник. Одним зі своїх перших доручень на посаді голови Закарпатської ОДА він узяв під контроль "італійські бусики", які з грубим порушенням законодавства обклав податками "за кілограм вантажу", для того "щоб наповнити державний бюджет".

Розібравшись, які грошові потоки пливуть у бік "Рідного Закарпаття", Петров захотів збільшити свою присутність поруч, адже він, усе-таки, представник президентської партії, а не якогось локального політичного проєкту. Локальні проєктанти посунутися не захотіли, а оскільки самостійно протистояти їм Петров не може (бо не має ні людських, ні медійних, ні фінансових ресурсів), то закликав на допомогу Тищенка. А каталізатором домовленостей став Віктор Балога, котрий знайшов із тим же Тищенком спільну мову в стінах Верховної Ради. Так і склався новий пасьянс, результатом якого стала остання сесія обласної ради.

У президії облради сидів тільки голова Петров

Чи не вперше за всю історію існування Закарпатської облради в її президії сидів тільки один голова

Відверто кажучи, нелюбов і недовіру "Слуг" до "ріднозакарпатців" можна зрозуміти не тільки через фінансову складову. Наприклад, під час минулих президентських виборів троє теперішніх представників "Довіри", котрі й тоді були нардепами, обіцяли Порошенку на Закарпатті один результат, а забезпечили зовсім інший, набагато скромніший. Іншими словами, Порошенка "кинули", і "Слуги" це знають. Але тут є кілька нюансів. По-перше, ідеологією в теперішньому конфлікті й близько не пахне, йде банальний перерозподіл фінансових потоків. По-друге, більшість представників "Слуг" так само кине теперішнього президента, як тільки ситуація хитнеться. А, по-третє, міняти одних місцевих "олігархів" із "РЗ" на іншого місцевого "олігарха" Балогу – це, м’яко кажучи, дуже дивне рішення.

Найбільше програв той, хто найактивніше будував попередню більшість

Ще одне питання: хто ж найбільше виграв, а хто програв від створення нової більшості в Закарпатській облраді? Однозначно програло "Рідне Закарпаття". Тепер їх потіснять і від кордонів, і від бюджетних потоків. Наступною кадровою втратою, очевидно, стане голова ОДА Полосков. Його звіт мали заслухати вже на цій сесії, він значився в порядку денному, однак питання навіть не піднімали. І це, взагалі-то, зрозуміло – не вистачало, щоб нова більшість на чолі зі "Слугами" висловила недовіру (хай навіть простою більшістю) голові ОДА, котрого призначає президент. Полоскова має зняти тільки президент – своїм указом, це його прерогатива. Тим більше, що для звільнення є й об’єктивні причини.

Теперішній голова ОДА відверто слабкий, неініціативний, не розуміється в системі державної служби, дозволяє підлеглим маніпулювати собою. Тому його звільнення буде втратою не для області, а тільки для "Рідного Закарпаття". Утім, цю партію не шкода. Саме "РЗ" найактивніше будувало попередню більшість, фактично воно й зробило Петрова головою ради, хоча усі його "плюси" було добре видно ще на посаді голови ОДА. Тому цілком логічно, що саме "Рідне Закарпаття" найбільше програло у підсумку. Буває, все-таки, якась карма і в політиці.

Наскільки програли "Батьківщина" і "Європейська солідарність"? Обидві партії не були самостійними фігурами у цій грі. Після зміни керівника обласної "Батьківщини" Кеменяша на нардепа Крулька партія втратила усі залишки ідеології й перетворилася на умовно кажучи "заробітчанську". Більшу частину обласних депутатів "Батьківщини" контролює навіть не Крулько, а колишній нардеп від "Відродження" Михайло Ланьо. Саме "Батьківщина", не виключено, посиплеться першою з новітніх опозиціонерів, частина її депутатів буде голосувати синхронно з владою вже на наступному засіданні облради.

А "Європейська солідарність", яка під час виборчої кампанії іменувала себе "єдиною проєвропейською опозиційною силою", ще до виборів була повністю віддана на відкуп "Рідному Закарпаттю" – її представники не соромилися публічно називати "ЄС" своїм "крилом". Задовго до оприлюднення результатів голосування було зрозуміло, що "Європейська солідарність" підкладе своє "опозиційне плече" "Слугам" не тільки в обласній, а і в районних радах області. Так воно й сталося – "ЄС" разом із "Батьківщиною" вибрали Петрова головою, голосували за бюджет і всі інші питання, які ставили на порядок денний "ненависні зелені". Обидві ці партії програли ще тоді, коли погодилися на більшість зі "Слугами".

Найбільше виграв той, хто не отримав жодної посади

Тепер про тих, хто виграв. "Слуга народу" і Петров – частково так. Петров і далі голова ради, а його фракція після вигнання "Рідного Закарпаття" – найчисельніша в більшості. Однак ця перемога може виявитися Пірровою. Петров ще з часів головування в ОДА перетворився на Закарпатті на токсичного політичного персонажа. Всюди, де тільки вдається, він призначає на керівні посади приїжджих людей (причому непрофесійних), патологічно не довіряє місцевим, і ті платять йому взаємністю. Петров нажив багато ворогів, не має підтримки в населення й тримається тільки завдяки Тищенку. Навряд чи він добуде на теперішній посаді до кінця каденції.

Чи виграла Партія Угорців України КМКС? Посаду першого заступника голови облради пообіцяли Василю Брензовичу – керівнику КМКС, колишньому нардепу України. Тому самому, котрому в кінці минулого року СБУ після обшуків висловлювала підозри в замаху на суверенітет України.

У справі, через яку Брензович втік в Угорщину й досі не повернувся, явно відчувається рука колишнього контррозвідника Петрова. Як стало відомо Depo.Закарпаття з власних джерел, "Слуги" на чолі з Тищенком пообіцяли угорцям безболісно повернути Брензовича в Україну й всадовити в крісло першого заступника голови облради. По суті, виходить так, що спочатку вони створили угорцям великі проблеми, а тепер залучили їх у більшість, обіцяючи ці ж проблеми вирішити. Однак, по-перше, це тільки обіцянка, тоді як угорці по факту вже в новій більшості – голосування тому доказ. По-друге, якщо "Слуги" дійсно вирішать проблему Брензовича, вони самі ж визнають, що відкриті СБУ кримінальні провадження – політичні, а не реальні. На чому угорці наполягали з самого початку. А це знову торгівля державними інтересами, в якій "Слуг" на центральному рівні звинувачують уже далеко не вперше.

Від нової більшості однозначно виграли партії "За майбутнє" та ОПЗЖ – вони вже мають посади заступника голови облради та голови бюджетної комісії (на платній основі). І небезпідставно сподіваються на більше.

Єдина партія, що не отримала жодної посади (крім голови другорядної постійної комісії на громадських засадах), стала "Команда Андрія Балоги". Однак, як це не парадоксально, саме Балога став найбільшим переможцем у результаті нової конфігурації. Він повернувся в більшість, налагодив контакт із Тищенком і поквитався з "Рідним Закарпаттям", яке намагалося зайняти його нішу на Закарпатті (причому небезуспішно). Фактично Балога є головним будівничим нової більшості в Закарпатській облраді, і "Слуги" зробили величезну помилку, взявши його в союзники. Колишній двічі голова Закарпатської ОДА, двічі міністр МНС, керівник Секретаріату президента Ющенка – це такий політичний монстр із суміші досвіду, хитрощів, безпринципності й інтриганства, що колишній шоумен Тищенко разом із колишнім контррозвідником Петровим, фігурально кажучи, легко помістяться в задній кишені його джинсів.

Зі створенням нової більшості саме Балога отримав почесну роль обвалити рейтинг "зелених" на Закарпатті, після чого викинути їхніх керманичів так, як щойно використали й викинули "Батьківщину" з "Європейською солідарністю".

Читайте також: У Закарпатській обласній раді переформатували більшість

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme