Москаль vs Балога: Хто кого першим побачить "у гробі"

Як засвідчив рік, що минає, цей "батл" може продовжуватися навіть за відсутності в опонентів здорового глузду і розумних доводів

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Москаль vs Балога: Хто кого першим побач…

Будь-яке протистояння рано чи пізно або притуплюється, або припиняється, або просто стає нецікавим. Здавалося б, за стільки років у протистоянні "Москаль – Балога" мали б настати часи застою чи бодай якогось передиху. Але ж ні. Як засвідчив рік, що минає, цей "батл" може продовжуватися і привертати до себе увагу навіть за відсутності в опонентів здорового глузду і розумних доводів.

Depo.Закарпаття зібрав кілька найяскравіших моментів протистояння непримиренних поки політичних опонентів у 2017 році.

Тупик Москаля

Історія з перейменуванням відгалуження вулиці Робочої на тупик Москаля у мікрорайоні Мукачева, де живуть роми, могла б по-доброму повеселити, якби депутати міськради ухвалили таке рішення, до прикладу, у День дурнів. Та ні, вони поставились до цього питання аж надто серйозно, чим дуже розізлили очільника області.

Власне, тупик на його честь став останньою краплею. Цьому перейменуванню передувала довга історія з іменами для ще двох вулиць. І в ній мукачівські депутати зачепили не тільки голову ОДА, але і церковні кола. У місті перейменували вулиці Степана Бандери (колишня Ярослава Галана) і Романа Шухевича (колишня Івана Туряниці), які Москаль, виконуючи закон "про декомунізацію", своїм розпорядженням назвав саме так, на вулиці Любомира Гузара і Андрея Шептицького. В Українській греко-католицькій церкві такої уваги до поважних осіб саме в цьому контексті не зрозуміли. І рішення про перейменування прямо назвали маніпулятивним.

Ще у березні 2017 року Мукачево вдалося "додекомунізувати" офіційно: у місті таки з'явилися вулиці Бандери і Шухевича. Після цього Москаль не упустив нагоди в черговий раз потролити Мукачівську раду, і у день 110 річниці з дня народження Романа Шухевича, 30 червня, приїхав до міста, привіз таблички з новою назвою вулиці, виготовлення яких сам же і замовив, і урочисто відкрив вулицю Шухевича.

Тоді мукачівська влада ніяк не відреагувала. Але зробила це за тиждень, під час засідання сесії міськради 6 липня. Депутати підтримали рішення присвоїти відгалуженню вулиці Трудової назву тупик Москаля Геннадія.

Москаль зізнався, що мукачівський тупик йому "до лампочки", але за Бандеру і Шухевича в суд на міськраду подав. У вересні Мукачівський міськрайонний суд своєю постановою визнав незаконним рішення міськради про перейменування вулиць і скасував його, стягнувши з відповідача на користь ОДА судові витрати в розмірі 2080 гривень. Міськрада грозилася апелювати рішення суду.

Правду кажучи, Москаль лукавив, коли казав, що тупик на його честь йому "до лампочки". Звісно, сказати заради гарного слівця можна, але витерпіти насправді Геннадію Геннадійовичу не вдалося: він подав персональний позов про захист честі, гідності та ділової репутації. Та, заради послідовності дій, вкотре зауважив, що особисто він не має нічого проти увічнення свого імені в Мукачеві, оскільки "працював на найвідповідальніших ділянках державного будівництва на відміну від клану Балог, які в це час грабували Закарпаття й Україну. Однак у статті 3 Закону є пункт 2, який звучить так: "Юридичним особам та об'єктам права власності ім'я фізичної особи присвоюється лише після її смерті".

"Я розумію, що дехто в Мукачеві ладен назвати навіть центральну площу на честь Геннадія Москаля, тільки б це відповідало вимогам пункту 2. Відповім їм так, як відповідав у кінці 90-х бандитам у Криму: "У мене з вами розбіжності тільки по земельному питанню: ви мене бачите в гробу, а я – вас!", – закинув тоді Москаль.

Паспорти

Хто які має паспорти опоненти з'ясовували у квітні цього року. Почав усе Москаль, заявивши 1 квітня, що у Балоги є австрійське громадянство і звернувшись до Луценка з проханням внести у ВР подання про позбавлення Віктора Балоги депутатської недоторканності.

"При оформленні австрійського громадянства цей пан вніс перед своїм прізвищем частку "де", яка начебто має свідчити про його дворянське походження. І тепер В.Балога, приїжджаючи в Завидово, після кожного застілля показує своїм односельчанам австрійський паспорт із прізвищем de Baloga й вимагає звертатися до себе не інакше, як "месьє"!", - переконував голова Закарпатської ОДА.

Заявлено грубо, але ж 1 квітня. І жарт оцінили не всі. Не важко здогадатися, хто перший. За кілька днів Балога спростував усі закиди про те, що він має подвійне громадянство і закликав спецслужби перевірити, чи мають дружина та діти Москаля канадські паспорти.

Москаль не змусив довго чекати на "колючу" відповідь. Він попросив ЗМІ уважніше ставитися до тверджень нардепа Балоги, котрий поширює про Закарпаття різні нісенітниці. І, не забуваючи обізвати опонента, оправдатися.

"Балога – це звичайне, перепрошую, трепло, яке несе в ЗМІ різні нісенітниці й не відповідає за них. Недавно, наприклад, цей панок заявив, начебто вся моя сім'я і діти мають канадське громадянство. При тому, що, по-перше, сам я жодного разу в Канаді не був, тому апріорі не можу мати громадянства цієї країни, по-друге, маю тільки одну доньку, а не дітей. Закликаю ЗМІ уважніше ставитися до тверджень Балоги, котрий, так би мовити, через обмежені природні здібності, а іноді й зумисно поширює різні небилиці й нісенітниці ", – заявив Москаль.

Паланок

Витягуючи із шухляди Постанову Верховної Ради України від 15 квітня 2009 року "Про заходи щодо збереження пам'ятки культурної спадщини – замку "Паланок" та відправляючи звернення до міністра культури Євгена Нищука з проханням виконати її, Геннадій Москаль, безумовно, думав, окрім дум державницьких, і про те, як вчергове якщо не добряче напакостити, то хоча б "ущипнути" Балогу. "Паланок" - сятиня, символ, оберіг і так далі Мукачева. Посягнути на нього - зачепити "за живе" всіх Балог.

Чи не тому голова ОДА вирішив не обмежуватися гучними заявами та зверненнями, а таки всерйоз взятися за "Паланок". І слідом за зверненням до Нищука добряче зіграв на випередження, підписавши розпорядження, яким виключив замок "Паланок" із переліку об'єктів комунальної власності Мукачева.

Пропустити повз увагу все, що стосується замку, Балоги, враховуючи їхні "тісні" стосунки із історичним комплексом, звісно, не могли. Цього разу Балога-син, мер Мукачева, у стилі свого батька відповів Москалю.

"Хочу нагадати пану Москалю, що замок Паланок знаходиться в місті Мукачеві, а не в Чернівцях, і є власністю громади нашого міста. Ним володіли монархи та імперії, але ніколи - заслані самозванці і шахраї. Хочу нагади всім завойовникам-невдахам з комплексом Наполеона, що Мукачівський замок не можливо забрати у громади без її рішення. А такого рішення ми ніколи не приймемо", - гнівно відреагував молодший Балога.

У відповідь Москаль лиш фиркнув, мовляв, "викопувати лопатою Паланок, класти його в рюкзак і кудись понести" він не збирається. "Насправді замок і далі залишиться в Мукачеві, просто буде на державному балансі", - прокоментував ситуацію очільник Закарпаття.

Дороги

Цього року на Закарпатті розгорнулися справжні баталії навколо дорожніх ям. За емоційним батлом "Москаль vs Балога" всі спостерігали з цікавістю. "Наїжджати" та "відбиватися" кожному доводилося часто: здаватися не хотів ніхто.

Москаль особливо не переймався, як відповідати на закиди у свій бік. Робив він це у своєму звичному стилі, правда, в офіційній версії без "міцних" слівців. До прикладу, губернатор неодноразово підкреслював, що стільки розбитих вулиць, як у Мукачеві, немає в жодному іншому райцентрі області.

"Тут у попередні роки в асфальт і бруківку закатали сотні мільйонів бюджетних гривень. І який результат? Стільки розбитих вулиць, як у Мукачеві, немає в жодному іншому райцентрі області", – заявляв Москаль і казав неправду. Розбиті вулиці, особливо після зими, - незмінна ознака кожного, без винятку, районного центру. Навіть при в'їзді в Ужгород почепили правдивий вказівник з написом "Ви в'їжджаєте в місто, де мало асфальту".

Взаємні звинувачення доходили до кумедного: у Мукачеві розвішували білборди-тролі, на яких "жартівники" вправлялися в умінні "обстібати" один одного.

Так, на вулиці Ужгородській у Мукачеві розмістили білборд із написом "Ямоцид від губернатора Москаля".

Згодом інший білборд у місті з фразою "Ця дорога обслуговується облавтодором під контролем губернатора" залили чорною фарбою. А от при в'їзді у Мукачево красувався борд з надписом "Коли ви нарешті перестанете знущатися над мукачівцями, панове Балоги?".

Аеродром

Історія конфлікту через Мукачівський аеродром розпочалася ще минулого року, коли мер Мукачева звернувся до голови ОДА та міністра інфраструктури України з проханням передати аеропорт Ужгорода на баланс Мукачева. Москаля така зухвалість добряче різонула і він, перейшовши на русинську, пояснив, що і до чого: "Нехай мукачівський мер звертається не до міністра інфраструктури, а до свого "вітця" й спитає його: "Няньку, пак нашто'сь украв мукачуськый аеропорт? Типирь'исьме'ся пстали з нічим! А могли'cьме купити "Боінг" тай літати з Завидова до Мукачова, а пересадку чинити в Синякови. И всі би позерали на небо, чудувалися тай казали: "Никайте, які виликі пани, сисі Балоги!" А так упсталисме'ся убоє-двоє, перебач, у гу…ці!".

У квітні 2017-го Москаль розповів, як і за скільки Балога розпродав Мукачівський аеродром. За його словами, історія руйнування Мукачівського аеродрому – це майстер-клас зі зловживань, корупції і відвертого злодійства, за 12 років одне з найкращих летовищ перетворилося на "ніщо", а єдина масштабна "робота", що проводилася там за цей час, – це демонтаж бетонних плит зі злітно-посадкової смуги. Майже 15 тисяч бетонних плит були продані з аукціону з підставними особами за безцінь – близько 700 гривень за штуку.

На нещодавній сесії депутати Мукачівської міськради і самі визнали, що витрачати на утримання аеропорту мільйони безглуздо, оскільки він перебуває у вкрай занедбаному стані.

Дача Балоги

Аби очікування зимових свят не було для Балоги аж геть спокійним, Москаль вирішив відібрати у Балог 350 гектарів землі в Синяку на Мукачівщині. Він написав звернення прем'єр-міністру України Володимиру Гройсману з проханням скасувати розпорядження колишнього прем'єр-міністра Азарова від 2 лютого 2011 р., яким узаконена крадіжка 350 гектарів лісу начебто під будівництво туристично-рекреаційного комплексу і нагадав історію афери, за якою стоїть нардеп Балога.

Ніякого обіцяного Балогою курорту зі 150-мільйонними інвестиціями в Синяку немає – це була, як уже зрозуміло, банальна крадіжка величезної території для, скоріш за все, масової вирубки лісу. Зрозумівши, що за крадене доведеться відповідати, у серпні 2016р. Мукачівська райрада у терміновому режимі прийняла рішення про припинення юридичної особи – Комунального підприємства "Центр сприяння розвитку туризму "Синяк" шляхом ліквідації.

Отже, ще до 7 грудня ситуація була такою: туристичний курорт не побудований, комунальне підприємство, на яке виділяли 350 гектарів, ліквідоване, виділена земля номінально "повисла в повітрі", а фактично залишалася у власності Балоги. А 7 грудня Москаль, не дочекавшись реакції Гройсмана на звернення, скасував розпорядження екс-голови Закарпатської облдержадміністрації Олега Гаваші (кума Балоги) від 3 грудня 2007 року "Про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок комунальному підприємству "Центр сприяння розвитку туризму "Синяк" у постійне користування для будівництва та обслуговування туристичного комплексу "Синяк" за межами населених пунктів Мукачівського району Закарпатської області".

До слова, у Синяку Балога отримав ще деякі земельні ділянки. Це було у ті дні 2014 року, коли на Мадані розстрілювали Небесну сотню. Москаль про них не згадав. Очевидно, не хотів зачепити ще одну важливу політичну фігуру Закарпаття - нардепа Ланя. Справа в тому, що одночасно з Балогою по сусідству такі ж ділянки в Синяку отримав Михайло Ланьо, котрий нині є політичним партнером Москаля. Як відомо, фракції "Відродження" та БПП в облраді створили разом з угорцями та Опоблоком коаліційну більшість.

Балога-президент

Москаль не міг упустити шансу зайвий раз постібатися над Балогою, тому залюбки прокоментував намір нардепа балотуватися на посаду президента України. "Я вам так скажу, що кожен має право на дурість, але не кожен цим правом користується. Що Балога набере, якщо його партія обмежена одним Мукачевом і трохи Мукачівським районом? Хоче – хай іде і виставляє себе на посміховисько всій Україні…", - сказав Москаль.

Дайте діду спокій

Балога, у свою чергу, потролив Москаля, коли у парламенті звучали заклики про те, щоб дати оцінку голові Закарпатської ОДА щодо ігнорування сепаратистських загроз. "Закликаю учасників коаліції, БПП, "Народний Фронт", та усіх, хто зазіхає на крісло Москаля, залишити діда в спокою. Що б ви там у Києві не робили, ми його вам уже не віддамо. Бо завдяки йому наше непросте життя стало веселішим, яскравішим і не таким буденним. Геть руки від Москаля", - весело написав Балога у соцмережі, чим, можливо і сам того не бажаючи, лиш підтвердив, що доля Москаля йому таки не байдужа. Як не крути, а без цього опонента його на політичному слуху було б значно менше.

Найцікавіше, що Москаль, вочевидь, відчуває те саме. Амбіції ще ніхто не відміняв, навіть хворобливі. Геннадію Геннадійовичу дуже кортить потішити своє самолюбство і стати тим, про кого в майбутньому казатимуть: "Він врятував Закарпаття від Балоги". Хто ж і від кого врятує край, покаже час.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme