Місцеві вибори на Закарпатті: Чи підуть виборці за старими політсилами, і куди кличуть нові

Про те, що місцеві вибори 2020 суттєво відрізнятимуться від попередніх, вже зрозуміло. На Закарпатті вони ще можуть стати і знаковими 

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Місцеві вибори на Закарпатті: Чи підуть…

Чим ближче до 25 жовтня, тим на Закарпатті чіткішими стають деякі виборчі тенденції, експерти починають детальніше відслідкувати ситуацію та активніше висловлюватись з приводу того, на що розраховують кандидати та чого чекати виборцям. Отже, спочатку трохи статистики – нехай і сухої, але аж ніяк не нудної.

18 ТВК, 35 партій, 321 представник

До складу 18 територіальних виборчих комісій, які утворили у Закарпатській області, увійшла 321 особа. Серед них – представники 35 партій. 

  • "Слуга народу" –  45 осіб,
  • "Опозиційної платформи "За життя" - 44,
  • ВО "Батьківщина" - 42,
  • "Європейська солідарність" - 39,
  • "За майбутнє" (27),
  • "Солідарність жінок України" (15),
  • "Голос" (13).

Представникам цих політичних сил, згідно із законом, гарантовано забезпечується членство у ТВК. Решта учасників виборчого процесу в контексті роботи їхніх членів у комісіях проходять жеребкування. За результатами жеребкування, своїх представників у територіальних виборчих комісіях мають такі політичні сили:

  • "Селянська партія України" (11),
  • "Сила і Честь" (9),
  • "Нова політика" (8),
  • "Перемога Пальчевського" (7),
  • "Українська стратегія Гройсмана" (7),
  • КМКС "Партія угорців України" (7),
  • "Команда Андрія Балоги" (5),
  • "Радикальна партія Олега Ляшка" (4),
  • "Рідне Закарпаття" (4),
  • "Ошукані українці" (3),
  • "Авангард народу" (3),
  • "Партія Шарія" (3),
  • "Союз лівих сил" (3),
  • "Довіряй Ділам" (3),
  • "Успішне майбутнє" (2),
  • "Республіка" (2),
  • "Союз. Чорнобиль. Україна" (2),
  • "Довіра" (2),
  • "Партія зелених України" (2).

По одному представнику в комісіях дісталося 9 партіям:

  • "Об’єднання Самопоміч",
  • "Блок Міхеіла Саакашвілі",
  • "Українська народна партія",
  • "Злагода",
  • "Наша земля",
  • "Молодь до влади",
  • "Блок Дмитра Голубова",
  • "Громадянська позиція",
  • політична партія "Зелені".

Про те, що місцеві вибори 2020 суттєво відрізнятимуться від попередніх, вже зрозуміло. На Закарпатті вони ще можуть стати і знаковими чи то переломними. На це вказують кілька факторів. Щонайперше: на Закарпатті з'явилися нові політичні суб'єкти, які серйозно замахнулись на місця в органах місцевого самоврядування області.

Без "господаря" Закарпаття, але з його спадкоємцем

Партія "Єдиний центр" Віктора Балоги, здається, канула в Лету. Однак на зміну їй прийшла нова партія і також Балоги. У липні Міністерство юстиції зареєструвало партію "Команда Андрія Балоги" – політичну силу на чолі з сином нардепа Віктора Балоги Андрієм, міським головою Мукачева. Партія одразу активно взялася за розбудову і з ентузіазом презентує кандидатів у місцеву владу по всьому Закарпаттю. В соцмережах вже представлені команди практично всіх районних центрів.

команда балоги на закарпатті

Фото: Команда Андрія Балоги/Facebook 

До партії Андрія Балоги влилось чимало колишніх "ЄЦівців". Також до неї вступили з "Аграрної партії", "Батьківщини", "Відродження", "УДАРу" та інших. Варто зауважити, що ребрендинг серйозно вплинув на закарпатський політикум, і це також є однією з особливостей майбутніх виборів в області. 

Як запевняють лідери партії, до команди можна приєднатися після заповнення анкети, але приймають не всіх. Віддають перевагу лише успішним людям, з досвідом управління складними системами, як то керівник мережі медичних клінік, ефективний міський голова, директор закладу освіти, керівник ІТ-компанії і т. д. 

Читайте по темі: Без двох Балог, але з одним "слугою": Хто представлятиме Закарпаття в новій Раді

Як відзначають експерти, потужний початок передвиборчої діяльності дає команді Балоги шанси на непогані результати, звісно ж, насамперед, в Мукачівській ОТГ. Однак, розслаблятися не варто, бо, як показує досвід минулорічних дострокових виборів до парламенту, ім'я Віктора Балоги вже далеко не у всіх на устах (Балога буквально виривав перемогу у своєму окрузі з рук представника "Слуг народу" Едгара Токаря, тож для багатьох його першість скоріш сумнівна, ніж закономірна).

Старі обличчя під новим брендом

Серйозну заявку стати однією з найпотужніших політичних сил на Закарпатті зробили четверо нардепів-мажоритарників, які об'єдналися у політсилу "Рідне Закарпаття". Саме цим гравцям прогнозують найбільше мандатів на місцевих виборах. 

рідне закарпаття

Фото: Рідне Закарпаття/Facebook

Народні депутати, члени парламентської групи "Довіра" Роберт Горват Василь Петьовка, Валерій Лунченко, та Владислав Поляк формують команди кандидатів до рад усіх рівнів – від об’єднаних громад до Закарпатської обласної ради. "Без сумнівів, станемо потужною регіональною силою, яка не залежить ні від олігархів, ні від київських партійних босів", – запевняє Горват і обіцяє вже, що дуже скоро закарпатці дізнаються, хто ввійде до команди і представлятиме "Рідне Закарпаття" в органах місцевого самоврядування.

Щоправда, представлення команди дещо затягнулося: поки вона обмежується чотирма "народними мушкетерами". Звісно, це не є позитивним моментом для партії, однак, зважаючи на те, що кожен нардеп має свою територію впливу (досить потужного), то, мабуть, це не дуже турбує лідерів партії.

Слуга народу VS ОПЗЖ: Хто сміятиметься останнім

Зростання рейтингу ОПЗЖ на Закарпатті багато хто називає сенсацією. Партія сміливо і голосно заявила про свої наміри не просто повернути собі симпатиків, але знову міцно закріпитися в регіоні. Ще в листопаді минулого року на конференції Закарпатського обласного осередку голова партії Віктор Медведчук дав зрозуміти, що "СДПУ(О)шників" колишніх не буває.  "Закарпаття для мене – це рідний край. Відтепер я буду відповідати як депутат у фракції за вашу область. Чому надзвичайно радий. І моє головне завдання – захищати Закарпаття та розвивати область", – заявив Медведчук і на світлинах із партійних заходів все частіше почали світитися колись добре знайомі обличчя.

За прогнозами політологів, саме представники ОПЗЖ заберуть найбільше голосів у "Слуг". А "Слуга народу" на Закарпатті до останнього тримає інтригу з висуванцями, а тут ще оказія із пропущеною комою на виборчих білбордах.

слуга народу на закарпатті

Фото: Віталій Глагола

Коми "слуги" доліпили, а ось довіру до партії на рівень президентських виборів ще не підняли. Бренд і авторитет гучно зробили справу на президентських виборах (за Володимира Зеленського проголосувало 80,67% виборців), але геть не виправдали сподівання на виборах, по-перше, до парламенту ("слуги" перемогли лише на одному окрузі із шести), по-друге, на виборах до ОТГ. У грудні 2019 року представники партії  перемогли лише у двох громадах з дев’яти,  лише 46 депутатів пройшли до рад об'єднаних громад (19% від загальної кількості).   

Зараз вся відповідальність за результати партії на місцевих виборах важким тягарем лягла на немісцевого голову Закарпатської ОДА Олексія Петрова. Судячи з його діяльності, він це добре розуміє, а тому, як то кажуть, не покладаючи рук, як може налагоджує зв'язки з місцевою політичною та бізнесовою елітою, намагаючись перетягнути на свій бік авторитетних людей. 

Читайте по темі: Петров і його 100 днів: Чи вдасться голові Закарпатської ОДА повернути закарпатцям віру в Зеленського

Постійна присутність в інфопросторі, різноманітні кампанії у соцмережах, участь в акціях на кшталт "прибираємо сміття", "займаємось спортом", "починаємо важливе будівництво", а ще практично миттєва реакція на ту чи іншу проблемну ситуацію – все це заради відродження довіри до партії. Очікується, що він піде на вибори на першому місці у списку до облради і, скоріш за все, так і буде. Поки Петрову вдається бути на плаву і в деяких випадках бути "своїм" серед чужих закарпатців більше, ніж скажімо "головному" по виборах до ОТГ закарпатському нардепу Ігорю Кривошеєву, котрий, все таки, більше асоціюється з весільним тамадою, а не народним обранцем.  

За що пересварилися UMDSZ і KMKSZ

Днями керівництво угорської організації та партії UMDSZ заявило, що не підтримує пропозицію своїх партнерів KMKSZ щодо формування окремих виборчих списків у тих регіонах Закарпаття, де угорців є більшість. 

"Зі свого боку, ми дуже шкодуємо, що KMKSZ ухвалило це рішення. На наш погляд, старт угорських партій за окремими списками – це величезна помилка, яка не відповідає інтересам угорців на Закарпатті", – йдеться у заяві.

Також було наголошено, що рішення керівництва KMKSZ дозволити формувати списки на розсуд місцевої організаційної структури, "є безумовно, дивним". На думку UMDSZ саме це рішення на виборах 2015 року "мало катастрофічні наслідки" для співпраці між угорцями та угорськими організаціями у всіх населених районах Закарпаття.

У свою чергу UMDSZ – Демократична партія угорців України заявили, що вони таки бажають взяти участь у місцевих виборах 2020 року, і починають висувати кандидатів та складати власні партійні списки у всіх населених пунктах на Закарпатті.

Очевидно, що Будапешт не залишиться осторонь цього конфлікту і незабаром будуть оприлюднені нові заяви щодо участі угорських організацій-партії у майбутніх виборах, тим більше, що раніше було підписано угоду між двома угорськими організаціями KMKSZ та UMDSZ про спільні виборчі списки.

Політичні настрої Ужгорода

Що стосується обласного центру Закарпаття, то як констатує закарпатський соціолог,  директор ПП "Соціологічні дослідження та соціальні експерименти" Олександр Пелін, найперше, що кидається у вічі, це зростання рейтингу ОПЗЖ.  Опитування показало, що правляча партія таки втрачає свій рейтинг. Відбувається певне "перетікання" виборців до опозиційних партій. Дуже багато протестного електорату, але є і такі, які шукають нові партії регіонального масштабу.

Загальний рейтинг політичних партій

Загальний рейтинг політичних партій

Але якщо прибрати всіх, хто проти всіх партій, ще не визначився та не буде приймати участь у голосуванні, рейтинги дещо змінюються.

 рейтинг політичних партій на закарпатті

Перебіг та результати всіх минулих виборів на Закарпатті засвідчують лиш одне: всі прогнози експертів можуть виявитися далекими від кінцевого вироку виборців. Настрої закарпатців змінюються, як погода у червні цього року, а тому констатувати щось на 100% ще зарано. Depo.Закарпаття слідкуватиме за перебігом подій та триматиме в курсі. 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme