Як Клімкін з угорцями "піднімав градус розуму" за зачиненими дверима в Ужгороді

Міністр закордонних справ Павло Клімкін приїхав Ужгород, аби взяти участь у засіданні Товариства угорської культури Закарпаття

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Як Клімкін з угорцями "піднімав градус р…

Анонсуючи свій візит на Закарпаття, Павло Клімкін зазначав, що сподівається на відверту розмову з угорцями, а особливо важливо буде поговорити з тими українськими угорцями, чиї інтереси безпосередньо зачіпають нинішні напруженості між Будапештом і Києвом.

"Так, я дискутую з офіційним Будапештом з питань викладання державної мови, я рішуче засудив практику масової роздачі угорського громадянства (причому таємної, що мене особливо дратує), але жодних випадів проти угорської громади у мене не може бути ні на практиці, ні в теорії. Навпаки, я завжди стверджував, що немає жодних підстав звинувачувати угорців з подвійним громадянством у зраді чи сепаратизмі", - написав Клімкін напередодні свого візиту в Ужгород у соцмережі Facebook.

Схоже, розмова таки виявилася відвертою, от тільки журналісти про це змогли довідатися тільки зі слів учасників, оскільки засідання угорці вирішили зробити закритим для ЗМІ. Медійників пустили до зали на кілька хвилин, аби фотографи і оператори змогли відзняти кілька кадрів, а далі – попросили на вихід. З пресою учасники поспілкувалися вже після завершення зібрання, а Павло Клімкін згодом окремо зустрівся з журналістами, щоб поділитися враженнями. Налаштований міністр був оптимістично.

"Я дещо шкодую, що зустріч з угорською громадою була закритою для преси. З одного боку, це сприяло максимальній відвертості, з іншого, краще було би зробити відкритою, бо була дуже добра і дуже чесна розмова", - зазначив міністр.

Обговорив очільник українського МЗС з представниками угорської громади ті питання, навколо яких останні місяці точаться жорсткі суперечки між Україною і Угорщиною. Зокрема - Закон про освіту. Тут Клімкін чітко зазначив – Україна не відступить від впровадження Закону. При цьому є певна недовіра деяких лідерів угорської громади до цілей закону.

"Вкотре наголошую: мета закону аж ніяк не зробити угорців менше угорцями, його мета не змінити угорську освіту на українську. Його мета дуже проста: навчити всіх достатньому рівню української для того, щоб відкрити можливості в житті", - наголосив Клімкін. При цьому додав, що потрібно "перекласти" і декілька українознавчих предметів: "Ну як можна викладати історію України, географію України не українською?".

За словами Клімкіна, в Ужгороді він спілкувався з угорцями, які казали, що вони не хочуть ставати менш угорцями, але вони хочуть вчитися, працювати в Україні. Тому, на їхню думку, українська позиція щодо Закону про освіту – правильна.

"Угорці спокійно відчувають себе вдома на Закарпатті, звісно, вони відчувають себе вдома в Угорщині. Ми хочемо зробити так, аби вони відчули себе вдома у всій Україні", - сказав міністр.

Інше не менш емоційне питання в українсько-угорських стосунках – роздача угорських паспортів громадянам України. Тут українське МЗС запевняє: ніхто не звинувачує закарпатських угорців у тому, що вони набувають друге громадянство. І ніхто не хоче їх за це покарати. Так, друге громадянство не передбачене українським законодавством. Але і покарання за це немає."Тут які ідіотські міфи циркулюють: і про депортацію громадян з двома паспортами, і про те, що їх не пропускатимуть через кордон. Яка депортація? Чого не пропускати? І ці міфи далі розповсюджуються, частково вони йдуть з угорських ЗМІ. Але тим не менше, це звичайна провокація". – запевнив Клімкін. Але при цьому, зауважив міністр, українські закони мають бути виконані: у законі про державну службу прописано: особа з подвійним громадянством не може працювати державним службовцем.

"Маємо зменшити емоційний градус і підняти градус розуму. Ця ситуація і розкачування емоцій сприяють тільки одній країні - аж ніяк ні Україні, ні Угорщині, а Росії. І представники угорської громади знають це. Вони чудово розуміють, що нинішня ситуація шкодить угорцям, шкодить Україні, але вигідна Росії. Одним з моїх звернень до угорців було про те, що зараз Росія, з наданням згоди на автокефалію української церкви, збільшить свої зусилля щодо дестабілізації ситуації тут у декілька разів. Тому пильнуйте", - зазначив Павло Клімкін.

Було обговорено і ситуацію щодо сайту "Миротворець", де був опублікований список осіб з подвійним громадянством. Як зазначив Клімкін, це недержавний сайт, і це всі розуміють.Тому питання, яким чином дані про громадян потрапили на сайт, потребує додаткового вивчення.

Клімкін в Ужгороді зустрічався не тільки з угорською громадою, а й з представниками інших національних громад. "Почути виклики, які існують в сфері національних меншин на Закарпатті – це було важливо", - зазначив Клімкін.

А закарпатцям, закарпатським угорцям, іншим національним меншинам залишається сподіватися, що позитивний настрій очільника МЗС – не тільки одноденна реакція на ситуацію в регіоні. Розповсюдження неправдивої інформації, міфів та емоційних заяв у бік Закарпаття – справа вже доволі звична. Тому хочеться вірити, що міністр МЗС, який чітко закликав протистояти фейкам і не піддаватися емоціям, сам не пішов на повідку власних.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme