Вересень на смак: осінні рецепти від шалених закарпаток

Поки бабусі продають на ринку спілий глід та шипшину, їхні доньки та внучки чаклують над щедрими дарами осені на кухні

Вересень на смак: осінні рецепти від шал…

Коли очі розбігаються від різноманіття овочів та фруктів, кулінарні забаганки зашкалюють: хочеться приготувати та спробувати все й одразу. Смажити, пекти, вимочувати, варити, маринувати все, що бачиш перед очима, здатні тільки шалені закарпатські господині. Із осінньої кулінарної "абракадабри" вони вибрали улюблені рецепти і поділилися з Depo.Закарпаття.

Чаламада (овочевий салат)

Осінь на смак: рецепти від шалених закарпаток - фото 1

Рецепт від Маргарити:

Необхідно: 5 кг огірків, 2 кг солодкого перцю, 2 кг зелених помідорів (хто не любить, можна вилишити), 1 кг моркви, 1 велика головка капусти, 1,5 кг цибулі, 200 г оцту 9%-ного, 500 г цукру, 2 жмені солі, перець чорний горошком, лавровий лист, гвоздика, коріандр, кмин - за смаком.

Як готувати: Всі овочі добряче помиємо трохи вистиглим окропом. Моркву почистимо і натремо на тертці, свіжі тверді огірки та зелені помідори шинкуємо тонкими кружальцями.. Свіжий солодкий перець без насіння та обчищену ріпчасту цибулю нарізаємо півкружечками. Шинкуємо капусту натонко. Нарізані овочі з'єднуємо, солимо, добре перемішуємо і залишаємо на 12 годин, накривши кухонним полотенцем. Після чого злегка витискуємо з них сік.

Суміш ще раз добре перемішуємо, заправляємо оцтом, цукром, чорним меленим перцем, додаємо трохи лаврового листу та гвоздики й інших пряностей за смаком, ще раз добре перемішуємо і куштуємо. Якщо смак нас влаштовує, приготовленою чаламадою туго наповнюємо чисті сухі простерилізовані скляні банки і закатуємо металевими кришками. Зберігаємо в прохолодному місці.

Пиріг "Дички у перепаленому цукрі"

Закарпатська осінь на смак - фото 1

Рецепт від пані Ірини: 

Для начинки: 3 груші, 100г цукру, 1-2 ст. ложки лимонного соку, 50г вершкового масла, 50г води.

Для тіста: 200г вершкового масла, 4 яйця, 200г борошна, 100-150г цукру,4 яйця, 0,5 чайн. ложки солі,чайн. ложка соди (гашеної в оцті або лимонному соці).

Спочатку підготуємо груші: їх необхідно очистити від шкірки і насіння і розрізати на часточки: на 6 - 8 частин. На пательні розтопити цукор з водою і вершковим маслом. Додати грушеві часточки, треба акуратно перемішувати. Груша дасть сік і сироп перетворитися у найсмачніший карамельний соус. Додаємо до нього 1-2 стол. ложки лимонного соку. Готуємо карамельний соус до світло-золотистого кольору.

Готуємо тісто: Вершкове масло кімнатної температури збити з цукром міксером. Додати яйця і знову збити. Додаємо сіль. Збиваємо. Потім висипаємо половину борошна. І додаємо гашену в оцті соду. Вимішуємо тісто міксером, поступово додаючи борошно, що залишилося. Викладаємо тісто в змащену маслом форму. Викладаємо зверху груші і поливаємо частиною грушевого сиропу. Відправляємо запікатися в духовку до готовності. При температурі 170-180 градусів десь 20-30 хвилин.

Перевіряємо готовність як зазвичай "на сірник". Розрізаємо й кличемо всіх до столу пити чай. Можна полити залишилася частиною сиропу перед самою подачею порційні шматочки.


Кетчуп "Із домашніх парадичок"

Закарпатська осінь на смак - фото 2

Рецепт від Оксани:

Томати - 5 кг, цибуля - 4 шт на 1 кг, гвоздика - 6 шт, коріандр - 4 ч.л., імбир - 4 ч.л., цукор - 2 склянки,  оцет - 250 мл, базилік - 3 пучки, пбре з перців чилі - 2 ч.л., сіль, перець, оливкова олія - 5 ст.л., часник - 1 голівка.

Порізати цибулю і підсмажити на оливковій олії (5-10хв). Додати коріандр, гвоздику, імбир, порізаний часник і готувати ще 5-10 хв. Помідори перемолоти, додати цибулю, додати базилік, цукор, оцет, сіль, перець, довести до кипіння. Зменшити вогонь і готувати приблизно годину. Потім все разлити в банки. Смачного!


Суп із дині "Без щіпок"

Закарпатська осінь на смак - фото 3

Рецепт від Олесі:

1,5 л овочевого бульйону, 3 середні картоплі, 400г очищеної дині, 100г листя шпинату, 1 цибулина, 50г молока, оливкове масло, перець сіль.

Для заправки: натертий сип пармезан, вершкове масло, червоний перець.

В глибокій каструлі спасерувати нарізану цибулю, потім додати грубо нарізані картоплю та диню.  Прожарювати овочі приблизно 10 хвилин. Потім додати в кастюлю молоко і бульйон. Посоліть. Накрийте суп кришкою і готуйте на слабкому вогні 40 хвилин. В той час в окріп киньте на хвилину шпинат. Після - злийте воду. Хай шпинат охолоне. Потім нагрубо поріжте і заправте оливковим маслом. Додайте до супу. Коли страва закипить - поперчіть її, досоліть. Заправте молотим червоним перцем, пармезаном та вершковим маслом. Подавати до столу суп треба гарячим.


Шпинатний пиріг  "Під куфайкою"

Закарпатська осінь на смак - фото 4

Рецепт від Оксани:

Інгредієнти : тісто листкове(2 листа по 350 г) -700 г, шпинат -800 г, порей (тільки біла частина) - 150 г, цибуля зелена - 4 ст. л., кріп - 4 ст. л., овечий сир - 250 г, яйце куряче - 3 шт, вершки (будь-якої жирності) - 100 мл, сіль і мелений чорний перець за смаком.

Шпинат помити, дати добре стекти воді і нарізати стрічками. Помістити в друшляк, добре пом'яти руками і віджати сік, зелений лук і цибулю-порей, нарізати напів кільцями, дрібно нарізати кріп. Помістити в друшляк, добре пом'яти руками і віджати сік, зелений лук і цибулю-порей, нарізати напів кільцями, дрібно нарізати кріп. Сир покришити руками. Все добре перемішати. Розкачати тісто розміром 24х36 см і вистелити на нього начинку відступивши від краю. Накрити другим листом тесту і дуже добре з'єднати краї.

Розділити пиріг на 12 порцій зробивши надрізи-намітки, але не прорізаючи тісто до кінця. Я роблю це ножем для нарізки піци. Змастити пиріг молоком. Випікати в прогрітій до 180 градусів духовці 40-45 хвилин. Дати пирогу охолонути і нарізати на порції по позначці. Пригощайтеся!


Читайте також: Як на Закарпатті нацменшини етноказанком апетит дражнили

 

Більше про життя Закарпаття читайте на zak.depo.ua

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme