Вибори мера Мукачева: Хто спробує поставити хрест на "Балога forever"

Починаючи з 1998 року, перед виборцями Мукачева питання "кого обрати?" не поставало: голосували завжди за людей Віктора Балоги
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Вибори мера Мукачева: Хто спробує постав…

Цьогорічні вибори в Мукачеві можуть бути дуже цікавими, зважаючи на кілька особливостей.

Насамперед, у рамках децентралізації Мукачево приєднало до себе 14 сільських рад, а це 17 сіл, що означає суттєвий приріст кількості виборців. За останніми даними Держреєстру, йдеться про понад 78 тисяч виборців. Згідно з новим законодавством про вибори, громади з понад 75 тисячами виборців матимуть вибори голів у два тури – і це ще одна особливість, оскільки в Мукачеві це буде вперше. Якщо тільки нинішній мер Андрій Балога, син нардепа Віктора Балоги, не набере абсолютну більшість голосів – 50%+1. Соціологи більше схиляються до того, що цього не станеться – через ще одну особливість.

Сьогодні в Мукачеві є кілька впливових груп. Щонайперше, звісно, група Балоги – найсильніша і поки найвпливовіша, не дарма ж місто називають його вотчиною. Однак, міцно "стоять на ногах" й інші. Так, його двоюрідний дядько, нардеп Василь Петьовка, з яким Балога побив горшки, має голос у місті. Окрім того, тримає позиції екснрадеп Михайло Ланьо, який після закриття політпроєкту "Відродження" шукає нове політпристанище. Не варто скидувати з вагів і лідера обласної організації партії "За життя" Івана Чубирка, який був основним конкурентом Андрія Балоги на виборах у 2015 році. Щоправда, в останні роки він більше співпрацює з Балогою, ніж конфліктує, і висуванець ОПЗЖ навряд чи складе конкуренцію чинному голові.

Попри прогнози експертів про навалу кандидатів на посаду міського голови Мукачева, ЦВК зареєструвала лише шістьох. Для порівняння, в Ужгороді за крісло мера боротимуться 22 претенденти.

Читайте по темі: Вибори мера Ужгорода: Чи знайдеться серед 22 кандидатів той, хто здивує експертів і порадує виборців

Отже, кандидатами у Мукачеві, окрім чинного міського голови, якого висунула його ж політсила "Команда Андрія Балоги", є ексголова Мукачівської РДА, висуванець "Слуги народу" Ілля Токар, бізнесмен, власник мережі супермаркетів в місті, кандидат від нової в області партії "Рідне Закарпаття" Андрій Лукач, висуванець "Європейської солідарності", в. о. директора радгоспу-заводу "Мукачівський" Іван Балога, пенсіонер від "Нашого краю" Іван Білащинець та представник ОПЗЖ, підприємець Владислав Шутко.

Depo.Закарпаття коротко розповість про трьох основних претендентів.

Андрій Балога

На місцевих виборах у жовтні 2015 року за 27-річного сина Віктора Балоги (народився Андрій у 1988 році в Москві) проголосували у першому турі майже 55% виборців. Шлях до посади був не довгим і, тим більше, не тернистим. За нього голосували, щонайперше, як за сина Балоги. На якісь власні здобутки виборці уваги мало звертали, хоча піарники Балоги-молодшого все робили для того, аби  переконати, що Андрій посади вартий.

кандидат на посаду мера Мукачева Андрій Балога

Насамперед, вихваляли диплом за фахом "бізнес-економіка", здобутий в Америці. Щоправда, навколо цього навчання в області піднявся неабиякий гвалт. Справа в тому, що ексочільник Закарпаття Геннадій Москаль опублікував скандальні факти із біографії Балоги-молодшого. Зокрема, Москаль, закинув нинішньому меру Мукачева відсутність документу про освіту в США. "Насправді диплома про вищу освіту в нього немає. У відповідь на електронне звернення до Університету Північної Дакоти, що Андрій Балога дійсно був студентом, однак диплома не отримав", – повідомив ексголова Закарпатської ОДА.

Також Москаль стверджував, що Андрій Балога неодноразово притягався в США до відповідальності за вживання алкоголю і наркотиків. "Із вересня 2005 по травень 2011 року Андрій Балога вчився в Університеті Північної Дакоти (м. Гренд Фокс, штат Північна Дакота, США). Це він сам пише в своїй автобіографії. Так ось, відкриті дані з офіційного сайту судових рішень штату Північна Дакота свідчать, що з жовтня 2006 по жовтень 2009 року Андрія Балогу чотири рази притягали до відповідальності, в тому числі кримінальної, за вживання алкоголю та наркотиків", – заявив Москаль.

Покинувши Америку, на малій батьківщині Балога-молодший спочатку займався розвитком сімейного бізнесу. Паралельно три роки був депутатом Закарпатської облради, членом бюджетної комісії. Рік головував у фракції батьківського "Єдиного центру".

Зараз, аби більш суттєво відмежуватися від впливу батька, Андрій очолив свою політичну силу, яку, правда, новою можна назвати з великою натяжкою: згідно даних пошукового ресурсу Youcontrol, партія "Команда Андрія Балоги" – спадкоємиця "Єдиного центру" Віктора Балоги, яка перейняла і кольори, і чималу кількість членів "ЄЦу".

Передвиборчу агітацію партія молодшого веде дуже активно. Звісно, ще багато мукачівців підтримуватиме Андрія саме через прізвище, але в команді добре розуміють, що великою є і кількість тих, хто хоче поставити "хрест" на епосі Балог у Мукачеві. Перший дзвінок уже голосно прозвучав на дочасних парламентських виборах у 2019 році. Тоді Віктор Балога ледве втримався на "своєму" окрузі, обігнавши суперника лише на 798 голосів.

І хоч за останні роки Мукачево перетворилося в затишне європейське містечко, яке за багатьма життєвими показниками обходить Ужгород, чинному меру, аби досягти своєї мети – зробити Мукачево містом №1 в Україні – розслаблятися ще дуже рано.

Ілля Токар

Про підтримку кандидатури Іллі Токаря на місцевих виборах 2020 року політична партія "Слуга Народу" заявила 5 вересня в Ужгороді.

Мукачівці знають 52-річного Іллю Токаря ще з 1990-х, як рідного брата вбитого у 1998 році лідера ОЗУ Михайла Токаря на прізвисько "Геша". У ті ж часи Ілля Токар разом із Віктором Балогою та Михайлом Ланьо заснували фірму "Барва".

Політичне життя кандидата на посаду мера Мукачева розпочалося у 2002 році, коли його обрали головою Мукачівської райради. За часів Януковича був головою Мукачівської районної державної адміністрації. Обирався депутатом Мукачівської районної ради, а також депутатом Закарпатської облради.

кандидат на посаду міського голови Мукачева Ілля Токар

У 2018 році Іллю Токаря знову призначили головою Мукачівської РДА, щоправда, багато хто вважав це призначення якщо не незаконним, то дуже сумнівним. Справа в тому, що призначив нового керівника району своїм розпорядженням тодішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, хоча, згідно з українським законодавством, це мав би зробити президент України. Однак була знайдена юридична шпарина: спеціально під Токаря було створено окрему посаду ще одного заступника голови Мукачівської РДА, з якої він успішно перебрався в крісло в. о. керівника.

У 2019 році урядник написав заяву на звільнення – через парламентські вибори. Справа в тому, що за мандат народного депутата в мукачівському окрузі разом із Віктором Балогою змагався племінник Токаря – Едгар, той самий, що добряче полоскотав нерви Балогові.

Результатом участі в парламентських виборах родича Ілля Токар може пишатися. Чи стануть місцеві вибори такими ж успішними для нього вирішиться вже 25 жовтня.

Андрій Лукач

Про висуванця новоствореної партії "Рідне Закарпаття", серед співзасновників якої є нардепи Роберт Горват та Василь Петьовка, інформації не так багато. Відомо, що Андрій Лукач – успішний підприємець, керівник та власник кількох підприємств.

Ніколи не був у політиці і не працював на державних посадах. Він, як і тисячі закарпатців, розпочинав із заробітків. Далі запустив маршрутні рейси між селами Мукачівського району. Згодом відкрив будівельну фірму. У 2018 році став власником Мукачівського заводу залізобетонних виробів і конструкцій.

кандидат на посаду міського голови Мукачева Андрій Лукач

У Мукачеві добре знають один із його найуспішніших проектів – мережу супермаркетів, яка потроху завойовує закарпатські міста. А почалося все із купівлі трьох магазинів вже згаданої балогівської фірми "Барва".

Як бачимо, все тісно переплелося у поки ще "вотчині Балог". І той факт, що до влади йдуть кандидати, які насправді представляють одну впливову групу, хоч і йдуть від різних політичних сил, як то Ілля Токар і Андрій Лукач, вказує на їхнє прагнення максимально розпорошити виборців і унеможливити перемогу Андрія Балоги в першому турі. Більше того – завести до майбутньої ради якомога більше своїх людей, хай і під прапорами різних політсил.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme