Вибори мера Ужгорода: Чи знайдеться серед 22 кандидатів той, хто здивує експертів і порадує виборців

Хоча всі соцдослідження і показують лідерство двох претендентів на посаду міського голови обласного центру Закарпаття, на симпатії ужгородців можуть вплинути і фактори, які одразу пояснити важко
 

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Вибори мера Ужгорода: Чи знайдеться сере…

ЦВК зареєструвала на посаду міського голови Ужгорода 22 кандидатів. Це лише на два менше, ніж на минулих виборах, тож розмір виборчого бюлетеню ужгородців з пантелику не зіб’є, втім, як і не здивує його наповнення. Серед претендентів – "старі" і дуже "старі" прізвища, відомі і далеко не всім відомі особи, "вічні" та починаючі гравці в політику.

Серед партій, які вирішили посадити свою людину в крісло очільника Ужгорода, є і центральні, і місцеві: "Слуга народу", ОПЗЖ, "Голос", "Команда Андрія Балоги", "Пропозиція", "Альтернатива", "Рідний дім", "Ідея нації", "Патріот", "Незалежність". Як самовисуванці зареєструвалися 12 кандидатів. Одразу зазначимо, що за крісло міського голови Ужгорода боротимуться три Богдани Андріїви.

Якщо говорити про виборчі програми претендентів, то складається враження, що 21 учасник перегонів має на меті лише одне – зробити все, аби чинний мер Ужгорода Богдан Андріїв не залишився на другу каденцію. Агресивну інформаційну кампанію проти нього ведуть практично всі претенденти.

Андріїва звинувачують у знищенні архітектурних пам’яток, розкраданні коштів на реставрацію історичних будівель, корупційних схемах в ремонті доріг та розкраданні комунального майна. В ньому бачать "ворога №1" процесу децентралізації. Ужгород – чи не єдиний обласний центр України, з яким не захотіли об’єднуватися довколишні села. До прикладу, Мукачево приєднало до себе 14 сільських рад, а це 17 сіл. Кількість виборців тут зросла до орієнтовно 78800 і майже зрівнялася з Ужгородом, де їх орієнтовно 90200.

Звісно ж, кожен із кандидатів переконує виборців, що саме він вирішить усі "народжені" Андріївим проблеми. Щоправда, як показують соціологічні дослідження, ужгородці краще оберуть того, хто "нехай краде, але щось робить", аніж того, хто обіцяє, але, "добравшись до корита, про все забуде".

На жаль, окрім критики чинної влади виборець не бачить реальних програм більшості інших кандидатів. Поки лише одиниці пропонують бодай якусь альтернативу. Про ефективний план подальшого розвитку міста навіть не йдеться.

"Любий рейтингу, скажи…"

Про двох головних конкурентів на крісло міського голови Ужгорода – "слуги" Віктора Щадея та чинного мера, самовисуванця Богдана Андріїва – Depo.Закарпаття розповідало.

Читайте по темі: "Вбити" Андріїва: Чи проголосують ужгородці 25 жовтня за зміну міського голови

Тож кілька слів про тих, хто, можливо, складе Андріїву чи Щадею серйозну конкуренцію – "бронзове" місце в соцдослідженнях. Цікаво, що рейтинги окремих потенційних кандидатів у різних опитуваннях суттєво відрізняються, тож можна спокійно припускати, симпатики котрих кандидатів їх замовляли. 

Так, до прикладу, згідно з опитуванням, яке провела соціологічна агенція "Соціологічна лабораторія", на хвіст головним претендентам "сів" висуванець ОПЗЖ Андрій Погорєлов.

рейтин кандидатів у мери Ужгорода від Соціологічної лабораторї

Закарпатський інформаційно-аналітичний центр провів своє соціологічне дослідження в Ужгороді на тему передвиборчих настроїв. Згідно цих результатів, до другого туру має шанс потрапити самовисуванець Сергій Ратушняк.

рейтинг від Закарпатського інформаційно-аналітичного центру

Компанія Smartpoll також оприлюднила результати чергового дослідження рейтингів кандидатів на міського голову. Тут до трійки лідерів ввійшов висуванець партії "Голос" Павло Чучка.

рейтинг кандидатів на посаду міського голови Ужгорода

Ті, перед ким замиготіла надія

Хоч в одному із рейтингів висуванець ОПЗЖ,  син колишнього мера Ужгорода Віктора Погорєлова Андрій Погорєлов і займає третю сходинку із більш, ніж 12% голосів, навряд чи йому світить другий тур. Окрім даного дослідження, ніхто із закарпатських експертів не говорить про нього, як про серйозного претендента на посаду.

На виборах міського голови у 2015 році Погорєлов-молодший участі не брав. Свою позицію пояснив так: "В цій "битві титанів" за посаду міського голови Ужгорода я – точно не учасник".  Як писали тоді місцеві ЗМІ, відмова стала наслідком розмови Погорелова-старшого з  Геннадієм Москалем, який пообіцяв Андрієві посаду начальника в Закарпатській ОДА. 

Пропустивши вибори мера, Погорєлов-молодший вирішив змагатися за місце в парламенті на дочасних виборах у 2019 році. Результати можна вважати провальними – 2188 голосів.

І зараз, не дивлячись на активну передвиборчу діяльність, масу виборчої реклами на вулицях та дописів у соцмережах,  навряд чи можна серйозно розраховувати на вихід Погорєлова до другого туру: прізвище екс-мера Ужгорода явно не грає на руку Андрієві, не додає плюсів і політична сила, яку він представляє.

Читайте по темі: Відьомські війни на Закарпатті: Для кого Погорєлов готує ляльки вуду

Перераховувати всі скандали і кримінальні історії, в яких фігурував Сергій Ратушняк, буде дуже довго. Варто лише зазначити, що повідомлень про засудження ексмера так і не було, а в Ужгороді його пам’ятають, тож певний рейтинг кандидат має постійно. Двічі міський голова Ужгорода (1994-1998, 2006-2010), нардеп України IV скликання з квітня 2002 до березня 2005 року (одночасно був обраний міським головою Ужгорода, але обрав роботу в парламенті), кандидат на посаду президента України на виборах 2010-го. На виборах 2015 року він  вийшов із Андріївим у другий тур і програв.

Балотуючись на посаду Ужгородського міського голови зараз Ратушняк, обіцяє, зокрема, вирішити проблему зі сміттям, зробити муніципальний транспорт безкоштовним, облаштувати всі багатоповерхівки сонячними батареями, облаштувати 22 підземні переходи в центрі міста, побудувати ще один пішохідний міст та виділити землю під новий цвинтар.

Читайте по темі: Вічний кандидат: Сергій Ратушняк знову боротиметься за крісло мера Ужгорода

Кандидат на посаду міського голови від "Голосу", відомий закарпатський письменник та ресторатор Павло Чучка в кампанію вступив досить пізно. Ще влітку його не вписували в рейтинги потенційних кандидатів, а у вересні в одному із них він уже третій.

Донедавна Чучка був членом партії "Батьківщина". У 2010 від її імені балотувався на посаду міського голови Ужгорода, однак зняв свою кандидатуру, тож про прихильність чи неприхильність до нього ужгородців говорити важко.  

У цьогорічній місцевій кампанії, як і на минулорічних дочасних виборах до ВР, Чучка відверто і прямо агітував за Щадея, аргументуючи це тим, що тільки Щадей може перемогти Андріїва. Свій похід у мери Чучка також пояснив. За його словами, ужгородський виборець у першому турі мусить побачити свого кандидата і мати мотивацію прийти й проголосувати. "Так буде демократично. Не можемо допустити повторення в другому турі виборів між Андріївим і Ратушняком. Це вчорашній і позавчорашній день", - сказав кандидат.

Таким є розклад на виборчих перегонах в Ужгороді на кінець вересня. До 25 жовтня все може кардинально змінитися.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme