Мандруємо Україною: Чому не варто ігнорувати ведмежий курорт на Закарпатті

Реабілітаційний центр бурого ведмедя "Синевир" створено для опіки над тваринами, що зазнали жорстокого поводження та відновлення популяції ведмедів. Клишоногі тут живуть, як на курорті

Мандруємо Україною: Чому не варто ігнору…

Багато хто з туристів неохоче сприймають пропозицію відвідати Реабілітаційний центр бурих ведмедів в НПП "Синевир", мовляв, тяжко буде дивитися на нещасних виснажених тварин. А ще чимало тих, хто вважає, що гроші, витрачені на "санаторій" для ведмедів, краще б віддали на потреби людей. Що ж, і такі думки мають право бути.

У кожного ведмедя – своя сумна історія

У Центрі живуть не просто три десятки із трьох сотень особин бурих ведмедів, які, за офіційними даними, є на території України. Тут проходять реабілітацію тварини, які все своє життя пробули в неволі і в антисанітарних умовах, більшість піддалося жорстокому поводженню.

До прикладу, майже весь свій 25-річний вік Кузьма працював у цирку, навіть знімався у кіно. Та коли став немічний для циркових трюків і непридатний для заробляння грошей, власники закрили тварину у тісній клітці в темному приміщенні, погано годували і зовсім занедбали бурого. Пошкодували клишоного зовсім чужі люди, жителі того ж села. Дізнавшись про таке жахливе існування ведмедя, вони вирішили будь-що врятувати життя нещасній тварині: за власні кошти викупили Кузьму та оплатили транспортування до Реабілітаційного центру у НПП "Синевир". 

А ведмедика Беню ставили на розпечену плиту, щоб він вчився танцювати в пересувному цирку. Потап і Дюрій були приманками для мисливських собак, Малюка для розваг віддали приватному підприємцю. Ведмедиця Іра більше 30 років прожила в маленькій металевій клітці і насилу пересувалася.

Торік до Реабілітаційного центру було доправлено п'ятьох клишоногих, які утримувалися у мінізоопарку міста Покровськ, що на Донеччині. Тварини перебували у тісних клітках і антисанітарних умовах, що є порушенням норм. Власник ведмедів був проти вилучення звірів. Невідомі особи навіть не дозволяли представникам Держекоінспекції зайти на територію зоопарку, тож ті звернулися до поліції. Справа дійшла до суду. 

У Центрі тварини потроху повертаються до наближеного до природнього життя. Окрім ведмедів, які постраждали від жорстокого поводження людей, в "санаторії" проходять реабілітацію і тварини, постраждалі від стихійних лих природного характеру.

Життя налагоджується

Реабілітаційний центр для бурих ведмедів в НПП "Синевир" відкрили у 2011 року. На це Міністерство екології виділило близько 2, 5 млн грн. Місце для Центру обрали не випадково – тутешній клімат і ландшафт як не можна краще сприяє одужанню тварин, саме тут клишоногі відчувають себе в "своїй тарілці". За межі Центру їх не випускають – в лісі, природному місці їхнього існування, вони не пристосовані вижити.

Тварини, які потрапляють до центру, проходять карантин, відповідні щеплення, а відтак здійснюється їхня адаптація до напіввільних умов перебування. Територія центру займає площу близько 12 гектарів зі змішаним лісом, водоймами і водоспадами. Є басейни і штучні барлоги. Окрім цього, працівники центру спорудили "ігрові конструкції" для пришвидшення адаптації тварин.  А ще клишоногі мають чудову можливість поласувати улюбленими лісовими ягодами, прогулявшись природними плантаціями чорниці, малини і ожини.

Сьогодні, завдяки реабілітації, посиленому і вітамінізованого раціону, ведмеді адаптувалися, майже повністю одужали, активно грають, а їхня вага збільшилася в кілька разів. Найбільше важить Потапич – понад 600 кг! Працівники Центру кажуть, що апетит у ведмедів немаленький. Самці з’їдають в день до 20 кг продуктів, самки трохи менше. Дуже люблять ласувати свіжою рибкою, морквою, хлібом, яблуками і, особливо, ароматним карпатським медом.

Плани на майбутнє

Восени 2019 року розпочалися роботи з розширення території Реабілітаційного центру бурих ведмедів. Новий вольєр розміститься на площі майже 6 га. Завдяки додатковій території центру стане можливим прийняти на реабілітацію і життя в напіввільних умовах ще 12 бурих ведмедів. Крім того, розширення спеціалізованого закладу сприятиме розподілу тварин за певними категоріями. Кошти на спорудження додаткового вольєру виділило профільне міністерство. Загальна кошторисна вартість цього проєкту становить 10,8 млн грн. 

Щорічно на свої очі побачити, як живуть тварини в "ведмежою резервації", в Національний парк "Синевир" приїжджають тисячі туристів. Ведмеді людей вже не бояться і звикли до частих гостям. Є чимало людей, які висловлюють бажання допомогти тваринам, котрі утримуються у Реабілітаційному центрі бурих ведмедів НПП "Синевир", тож було відкрито благодійний рахунок, на який можна здійснювати благодійні внески.

Трохи мімішного 

У 2017 році вперше з часу створення Центру у ведмедів Вінні та Маша народились маленькі ведмежата. Щоправда, народження малюків ведмедів в таких парках не передбачено правилами утримання: тварин зазвичай стерилізують, але ж, погодьтеся, добрий знак.

Всі фото: Depo.Закарпаття

Фото ведмежат: Віталій Глагола

Як дістатися до Реабілітаційному центру бурого ведмедя

Їхати від смт. Міжгір'я в сторону Синевирської Поляни. На під'їзді до озера Синевир, по правій стороні, знаходиться вказівник напрямку до центру реабілітації. Далі потрібно пройти пішки по ґрунтовій дорозі вгору близько 150 метрів. Час роботи центру з 9:00 до 18:00. Вхід платний: від 20 грн.
 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme