Не гаючи часу: Як на Закарпатті помпезно розпочинають новий "винний" сезон

Якщо не вдалося потрапити в Ужгород в листопаді на старт винно-фестивального періоду, шансів відвідати гамірні закарпатські алкофести все одно безліч

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Не гаючи часу: Як на Закарпатті помпезно…

Не встигли закарпатці відійти від бурхливого літнього сезону фестивалів з обов'язковим елементом – місцевим вином, як почався новий. В Ужгороді відкрили першу на Закарпатті і, цілком ймовірно, в Україні, бочку молодого вина. Сталося це у рамках святкування "Закарпатського божоле" – фестивалю молодого вина.

Традиційно в Ужгороді куштують перше молоде вино помпезно: театралізована хода з лицарями та монахами пройшла центром міста, а на перехресті вулиць Волошина та Корзо з вогняним шоу відбулося урочисте відкриття Свята вина.

У присутності виноробів, глядачів і учасників фестивалю міський голова Спілки приватних виноградарів і виноробів Закарпаття Олександр Ковач відкрив першу бочку цьогорічного виноградного напою. Цим самим і розпочинається кількаденне вшанування благородного молодого вина. Цьогоріч фестиваль "Закарпатське божоле" – проводиться вже водинадцяте.

Свято молодого божоле відзначають у всьому світі в третій четвер листопада. За легендою, на батьківщині знаменитого напою, в містечку Божо, що у Франції, першу пляшку відкривають рівно опівночі — після дванадцятого удару дзвону церкви Святого Миколи.

Традиція святкування "Божоле Нуво" виникла в XIX столітті і мала під собою комерційну основу. Божоле не пристосоване до довгого зберігання, зате дозріває швидше і саме у молодому віці відрізняється багатим смаковим і ароматичним букетом. Враховуючи ці обставини, винороби Божоле вирішили щорік відзначати свято вина нового врожаю.

Зважаючи на специфіку божоле, вимоги до напоїв, які представлені на фестивалі, відрізняються від традиційних. Так, винороби мають представити взірці молодих вин з європейських сортів винограду.

Традиційно фестиваль молодого вина в Ужгороді відбуватиметься у старовинній винниці, у підвалах історико культурного центру "Совине гніздо". Кожен гість фестивалю матиме змогу придбати бокал з логотипом "Закарпатське божоле". За словами організаторів, на цей раз бокал не буде обмінюватись на літр вина, а ще на фестивалі гості хочуть бачити та смакувати не лише молоде вино, але й витримане. Тому, виноробам дозволено представити його. У суботу, 17 листопада о 15:30 відбудеться винний аукціон кращих колекційних сортів вина.

Під час фестивалю вина відбудеться конференція від "Школи винного туризму", де зустрінуться експерти та виробники вина.На все про все - три дні. Саме стільки ужгородці і гості можуть дегустувати, купувати, обирати переможців та улюблене молоде вино. Колориту додає, що фестиваль відбувається у винних підвалах в центрі Ужгорода. Це ще й зручно, адже у листопаді дегустувати вина на відкритому повітрі вже трохи морозно.

Якщо ж не вдалося потрапити в Ужгород в листопаді, шансів відвідати гамірні закарпатські винні фестивалі ще безліч. Традиційно, найпопулярніший і наймасштабніший закарпатський фестивал вина – "Червене вино" проведуть у січні. Це алкогольно-гастрономічне дійство відбувається в Мукачеві.

Загалом, у будь-яку пору на Закарпатті можна потрапити в епіцентр винних забав - навесні одним з найбільших фестивалів вина є "Сонячний напій", який проводять у квітні-травні, а також "Угочанська лоза" на Виноградівщі. Влітку серед десятків фестивалів, які гуляють на Закарпаття рідко можна знайти такий, на якому б не було представлено продукцію виноробів.

А тим, хто не надто любить людних гулянь, закарпатське вино можна скуштувати, поїхавши безпосередньо до виноробів. Так, у Берегівському районі, який відомий своїми винними традиціями, у відомих виноградарів можна спробувати до 20 сортів неповторних закарпатських вин власного виробництва. Дегустація починається із смакування сухих сортів вин, поступово переходячи до напівсолодких. Далі - найсолодші. Є у Берегові і старовинні підвали, яким понад 300 років. Гостям пропонуються сухі сорти вин, які виробляються визнаними виноробами Берегівщини з винних сортів винограду за традиційними технологіями. Вино вистоюють у дубових бочках. Схожі підвали є і на Мукачівщині, і в самому Ужгороді. Під час дегустації вин власного виробництва та національних страв, часто проведять екскурсії з розповідями про історію виробництва вин та цікаві традиції, пов'язані із вживанням напою.

Тож самими фестивалями культивування вина на Закарпатті не обмежується. Цей напій настільки важливий для місцевих, що про нього складають історії, анекдоти та легенди. А без вина і кави не обходиться жодна порядна закарпатська гостина. Тож "Закарпатське божоле" - лише початок.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme