Навіщо угорці Закарпаття знову загострили "питання нацменшин"

На події в Україні загалом та Закарпатській області зокрема відреагували активісти "Товариства угорської культури Закарпаття" ("ТУКЗ-КМКС")

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Навіщо угорці Закарпаття знову загострил…
Фото: karpathir.com

На Закарпатті знову загострилося так зване "угорське питання". Щонайперше, у місцевій владі не виключають провокацій, спрямованих проти угорців Закарпаття. Про це заявив 22 лютого голова Закарпатської ОДА Віктор Микита. За його словами, для розхитування ситуації на Закарпатті ворог може використати дестабілізаційні сценарії.

"Це – один із головних ризиків, які можуть впливати на оперативний стан в області. Ворогу важливо знайти таку можливість й для цього, вірогідно, може бути використана угорська громада на Закарпатті", – сказав Микита.

Зараз в області посилили охорону угорських консульств та культурних установ. "Ми враховуємо ці ризики, у нас наразі є хороший діалог із консульствами та представниками нацменшин. Ситуація стабільна", – запевнив очільник області.

Відреагували на події в країні загалом та області зокрема і закарпатські угорці. Так, "Товариство угорської культури Закарпаття" ("ТУКЗ-КМКС") 22 лютого оприлюднило відповідну заяву, в якій насамперед зазначили, що в товаристві стурбовані військовою ескалацією, а тому закликають "лідерів великих держав, український уряд зробити все можливе, щоб уникнути війни та вирішити проблеми мирним шляхом".

Звісно ж, не обійшлося без давніх "образ", щонайперше – мовних та освітніх. У Товаристві традиційно вважають, що ухвалені останніми роками закони України не сприяють реалізації міжнародних договорів, укладених державою у сфері захисту національних меншин. Але запевняють, що "відновлення мовних та освітніх прав меншин в Україні може зробити значний внесок у збереження миру та стабільності". Не уточнюючи, щоправда, яким саме чином.

Не могли в "ТУКЗ-КМКС" не нагадати і про "золоту акцію" в облраді, яка зараз належить саме їм. "Враховуючи ситуацію, яка склалася в нашій області, незважаючи на те, що відповідні органи продовжують переслідувати по безпідставних звинуваченнях благодійні фонди, що створені Товариством, воно все ще готово брати участь у формуванні стабільної більшості в Закарпатській обласній раді", – заявили угорці.

Також автори заяви стали на захист голови Закарпатської ОДА, який днями висловився буквально про "братів" на Росії. "У цій надзвичайно напруженій ситуації є безвідповідально нападати на голову обласної державної адміністрації за його висловлювання про братерство народів, а також на голову обласної ради за його візит до Будапешта, що було надзвичайно плідним та перспективним. Фракція "КМКС" обласної ради проголосувала за підтримку фінансування територіальної оборони з обласного бюджету, але водночас закликає компетентні органи не допустити потрапляння зброї до рук злочинців та екстремістських сил, і робити все можливе для забезпечення громадської безпеки", – йдеться в тексті заяви.

На завершення, в "ТУКЗ-KMKС" подякували Європейській Комісії, яка має намір надати значну підтримку для інфраструктурного розвитку Закарпаття, про що поінформував єврокомісар з питань розширення Олівер Вархелі депутатку Європейського Парламенту Андрею Бочкор та голову "ТУКЗ-KMKС" Василя Брензовича.

Варто сказати, що останні двоє в середині лютого активно відвідували міжнародні форуми у Брюселі та Страсбурзі, де розповідали про становище закарпатських угорців. Принаймні, так інформують наближені до "ТУКЗ-КМКС" закарпатські ЗМІ. Зокрема, вони презентували тіньовий звіт про виконання Україною Рамкової конвенції, підготовленого за участю угорських експертів із Закарпаття.

"Закарпатські угорці – лояльні громадяни України, але їхні мовні права продовжують обмежуватися", – стверджувала євродепутатка Андрея Бочкор під час презентації тіньової доповіді. Вона переконувала, що закарпатські угорці не просять в України особливих прав, а лише збереження досягнутих результатів.

Андрея Бочкор, фото "Карпатський об'єктив"

"На жаль, Україна не гарантує прав нацменшин, зокрема мовних. З представниками національних меншин поводяться ледь не як з громадянами другого сорту. Тому ми вирішили повідомити про це на міжнародних форумах і звернути увагу на те, що закарпатські угорці – лояльні громадяни України, котрі прагнуть жити в стабільній, демократичній державі, яка поважає національні меншини", – вважає Бочкор.

Брензович в інтерв’ю закарпатським журналістам після засідання сказав, що проблеми з відновленням миру й стабільності в Україні та добросусідських відносин навряд чи можна вирішити без зміни мовної політики та політики щодо нацменшин. "Метою нашого візиту була презентація тіньового звіту про виконання Україною Рамкової конвенції, підготовленого за участю угорських експертів із Закарпаття. Наш висновок полягає в тому, що в нинішньому правовому середовищі ці міжнародні угоди більше не можуть дотримуватися в Україні. Це мають узяти до уваги Європарламент, Рада Європи та комісії, які стежать за виконанням згаданих договорів", – сказав голова "ТУКЗ-КМКС".

Таким чином ця "солодка парочка" вкотре повторила угорські наративи щодо України, а заразом й ті, що роками нав'язуються Росією – мовляв, Україна пригнічує бідних угорців (а разом з ними, можна читати поміж рядків, і всі інші меншини – головним чином, російськомовні). Причому зробила це на диво "вчасно" – коли Україна перебуває під реальною загрозою нападу з дружньої угорцям Москви, намагаючись приспати пильність піснями про мир і проблеми закарпатських угорців, яких сама ж Угорщина, яка вже давно і безжально вирішила "українське питання" у себе, відваджує від спокійного й безболісного інтегрування в український простір.

Василь Брензович, фото Кarpatalja

Нагадаємо, що лідера угорців Закарпаття внесено до списку "Миротворця". Йому закидають замах на суверенітет та територіальну цілісність України, "свідому маніпуляцію суспільно значимою інформацією з метою розпалювання міжнаціональної ворожнечі та участь в інформаційних спецопераціях Росії (країна-агресор) та Угорщини проти України.

І ще кілька слів про "угорське питання" на Закарпатті. Міністр оборони Угорщини Тібор Бенко оголосив, що найближчими днями війська угорської армії будуть переміщені до кордону з Україною, щоб начебто реагувати на потенційні гуманітарні завдання і підсилити захист країни. Бенко додав, що угорцям не варто боятися, але потрібно бути обережними, а от Збройні сили країни мають бути напоготові. Він зазначив, що у випадку загострення ситуації в Україні, військові дії ймовірно будуть розвиватися вглиб країни та у бік Закарпаття. Відверто дивна заява, особливо з урахуванням географічних особливостей "розвитку військових дій в бік Закарпаття", яку аж ніяк не можна назвати дружньою. Втім, це якщо забути про давню любов Угорщини та Росії та регулярний "хоровий спів" їхніх представників з українського питання.

Закарпатці відреагували на таке рішення по-різному. Хтось вважає, що угорці завжди підтримували Закарпаття – що, безумовно, навіть і правда, якщо уникати пошуків контексту цієї підтримки. Власне, і такі думки не є поодинокими, адже чимала частина населення регіону має угорська орієнтованість – зокрема і завдяки такій "підтримці". Втім, не всім Будапешт миліший за Київ, тож чимало закарпатців мадярськими заявами відверто обурилися, вбачаючи в них черговий доказ великодержавного зуду у сусідів і їхніх мрій про велику Угорщину з українським Закарпаттям. Втім, українці – яких у регіоні безумовна більшість – з тих мадярських забаганок лише собі посміюються.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme