Карпати vs пластик: Чи має Закарпаття шанс вирішити проблему зі сміттям

Екологічні негаразди Карпат – проблеми не тільки кількох західних регіонів. Це головний біль для решти України і навіть наших західних сусідів з Євросоюзу. Адже сміття, яке не переробляється, а тільки накопичується, – врешті призведе до колапсу

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Карпати vs пластик: Чи має Закарпаття ша…
Фото: У ДСНС у Закарпатській області

Закарпаття – чудовий край, який манить українців і навіть європейців хоч раз на рік приїхати і помилуватися горами. Взимку – лижі, влітку – відпочинок у зелених садибах, збір грибів і ягід. Видається, немає кращого регіону для круглорічного відпочинку.

Відео: Facebook/Місько Батяр

Але є проблема: сміття розкидане всюди, де тільки може досягнути людська рука. Пластикові пляшки, бляшанки з-під консерви, підгузки – все, чим ми користуємося щодня, щохвилини і щосекунди потрапляє у воду, ліси, ґрунти.

Рекреаційний край перетворюється на сміттєзвалище. Люди звикли викидати сміття у річку зі словами "вода віднесе". Тільки якщо сто років тому викинута органіка розкладалася за кілька днів чи максимум кілька місяців, то тепер все значно гірше. Пластикова пляшка, яку вкинуть у гірську річку за сотні кілометрів від "цивілізації", опиниться у великому місті за лічені дні, як і сотні, і тисячі інших пляшок та сміття, які принесе течія. Воно не розкладеться як органіка і буде забруднювати все навколо сотні років.

Екологічні проблеми Закарпаття vs міжнародний імідж України

Якщо решта регіонів України можуть нарікати у погіршенні екологічної ситуації тільки на самих себе і на своїх же співвітчизників, то Закарпаття має купу своїх особливостей і претензії від сусідів. Все сміття з гір, особливо у час паводків, пливе річкою Тиса до європейських країн-сусідок. Особливо від цього страждають угорці. Щороку від угорської сторони надходять скарги на чергове забруднення через сміття з українських Карпат.

Відео: Három Határ Hírei

Останній паводок на території Закарпаття влітку 2020 року знову був відчутним і на території Угорщини. За інформацією Національного управління водних ресурсів Угорщини, затор зі сміття, яке принесло з Карпат до міста Вашарошнамень, спеціалісти розчищали десять днів. Для цього довелося навіть частково перекрити русло річки. Біля міста Сегед довелося демонтувати кілька пірсів, адже габаритне сміття просто нищило їх та пришвартовані біля них судна. За даними угорців, вдалося зібрати понад 911 кубометрів сміття.

Проблема сміття на Закарпатті – це, передовсім, проблема рахівського сміттєзвалища, яке нависає просто над Тисою. Як тільки вода піднімається, відходи змиває вниз за течією і несе до Угорощини. У 2019-му Уповноважений Уряду Угорщини з питань водного господарства Петер Ковач звернувся з листом до Уповноваженого Кабінету міністрів України з питань водного господарства на прикордонних водах Ірини Овчаренко. По владній вертикалі це звернення дійшло до обласних чиновників. Тодішній голова ОДА Геннадій Москаль доручив Державній екологічній інспекції в Закарпатській області виїхати в Рахів  і "вжити найжорсткіших заходів реагування до посадовців міської ради, котрі вже багато років не можуть вирішити питання з місцем для розміщення побутових відходів, що може спричинити екологічну катастрофу для басейну Тиси". Та, як показала цьогорічна повінь, "віз і нині там". На береги Тиси продовжують звозити сміття цілими вантажівками.

Відео: Mukachevo Net

А навіть коли звалище не розносить велика вода, воно горить, поширюючи сморід і шкідливі речовини по околицях.

пожежа на сміттєзвалищі Закарпаття

Фото: У ДСНС у Закарпатській області

За словами місцевих чиновників проблему намагалися вирішити вже не раз. Проте зараз вільної землі під сміттєзвалище просто немає. Всьому вина – гірський рельєф, а для полігону потрібна рівнинна ділянка.  

У серпні 2020 року було оголошено тендер на проведення першочергових невідкладних заходів по недопущенню попадання сміття в Тису із сміттєзвалища, з приміткою "капітальний ремонт". Проте він так і не відбувся. Причина – відсутність пропозицій.

Скріншот з сайту prozorro.gov.ua

Щоб хоч якось виправити ситуацію, на річці збудували дамбу. Вона не дає всьому сміттю вимиватися у воду. Місцева влада переконана: без іноземного інвестора проблему забруднення Карпат не вирішити.

Відео: М-студіо

Сміттєпереробні потуги Закарпаття

На Закарпатті уже бралися за будівництво сміттєпереробного заводу. І він навіть є. У селі Яноші, на Берегівщині. У 2016 році там запустили сміттєсортувальну лінію. Проте працювала вона рівно один день, коли туди прийшли чиновники, щоб її урочисто відкрити і перерізати стрічку. Опісля цей завод став примарою. Все тому, що біля нього не звели полігон твердих побутових відходів.

Відео: NaturParkBereg

Вже у 2020 році закарпатська влада заявила, що у рамках міжнародного проєкту "ZeroWaste" цю проблему вирішать: 5 мільйонів євро витратять саме на будівництво полігону.

Проте навіть, якщо завод на Берегівщині запрацює на повну потужність, він не вирішить екологічних проблем краю, адже зараз місцева влада не готова приймати сміття з усього регіону. На завод звозитимуть тільки сміття з Берегівського на Виноградівського районів. Будівництво сміттєперебних заводів в Закарпатті завжди гальмується на одному етапі – громадських слуханнях. Люди не хочуть, щоб біля їхніх осель працювало підприємство, куди звозитимуть сміття з усього регіону. Влада ж поки не пояснює закарпатцям важливість проблеми забруднення Карпат і взагалі не вибудувала лінію інформаційної кампанії стосовно важливості правильного поводження з відходами.

На Закарпатті щороку накопичується близько 300 тонн сміття. При цьому всі полігони області заповненні на 90%. Закарпаття потребує трьох сміттєпереробних заводів. Наразі чотири громади Закарпаття звернулися до влади щодо виділення землі під них. Проте поки немає жодного, який би працював. Якщо проблему не вирішити в найближчий час, то на Закарпаття чекає сміттєвий колапс.

Екологічні ініціативи 

Поки що проблему сміття в Карпатах намагаються вирішити точково, прибираючи певні території. Цього року відбулося одне з наймасовіших прибирань Карпат: очищували сміттєві затори на річках Латориця і Боржава. Таких масштабних прибирань, запевняють обласні чиновники, не проводили протягом останніх 30 років. Через це на місцях, де утворилися величезні острови зі сміття, є вже своя екосистема. Між пляшками і сміттям розростається рослинність і очистити такі території з часом стає все важче. Під час масового прибирання, коли очищували 50-метровий затор з пластику біля Верхніх Ремет, натрапили навіть на тіло чоловіка. Він зник ще восени 2019 року. Тоді пошуки результатів не дали. Його знайшли випадково тільки після прибирання річки з залученням техніки ДСНС і водолазів. 

Доки влада думає як вирішити екологічні проблеми Закарпаття, свідомі краяни самотужки починають сортувати сміття, створювати сортувальні центри, домовлятися про вивезення небезпечних відходів з київськими фірмами.

Віктор Бучинський створив сортувальний центр і у соцмережах завжди закликає свої підписників не викидати сміття будь-де і приєднуватися до акцій прибирання Карпат.

акція зі збору сміття на Закарпатті

Фото: Facebook, група Кольорові баки

У Мукачеві еко-свідомі містяни створили групу у Facebook "Нічого зайвого, Мукачево!" Зараз група налічує 1500 підписників. У ній зібрані поради як правильно сортувати сміття, згруповані пункти збору вторсировини у місті. Також тут містяни ділять порадами, як повторно використовувати ту чи іншу сировину. Час від часу, адміністратори групи домовляються збір небезпечних відходів і повідомляють, де і в якому мікрорайоні він відбудеться. Відтак їх відправляють до столиці на переробку чи утилізацію.

Також у місті відкрився переробний цех, де виробляють чистий флокс з пластику.

Закарпатці з часом стають більше екосвідомими. Бачучи це, влада теж намагається створювати екопроєкти і навіть вносити у свої передвиборчі програми екоініціативи. Цьогорічні передвиборчі кампанії аж майоріли закликами зробити Карпати чистими і екологічно безпечними. Проте, чи будуть вони втілені у життя, чи так і залишаться гаслами на папері – покаже час.  А при наповненості сміттєвих полігонів на 90%, його не багато.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme