Життя в мережі: Коли варто бити на сполох і як позбутися залежності від віртуального світу

Якщо ви колись замислювалися над тим, скільки часу проводите у інтернеті і розумієте, що часом занадто захоплюєтесь соцмережами чи іншими благами всесвітньої мережі, то час щось з цим робити. Проте інколи важко зрозуміти, чим взагалі себе зайняти, коли телефон вимкнено. Вихід є, головне – бажання діяти

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Життя в мережі: Коли варто бити на споло…

У 2021 році уже неможливо уявити життя без інтернету. Чи не всі новини ми дізнаємося із мережі. Там зосереджене наше соціальне життя – друзі, романтичні знайомства і стосунки. І навіть покупки ми робимо все частіше через Instagram чи Facebook. Підліток сьогодні не уявляє, як раніше люди домовлялися про зустрічі, планували щось без месенджерів і соціальних мереж.

Здається, що за мережею немає життя, проте все якраз навпаки – воно триває, попри те, цікавимося ми ним чи ні. Наша залежність від телефонів та комп’ютерів вибудовує тільки віртуальний світ.

Хто скільки часу проводить у мережі

Найбільше часу у мережі проводять підлітки та молоді люди. У віці від 13 до 23 років 54% людей проводять у інтернеті до трьох годин. Ще 31% – від чотирьох до шести. Це вже значна частка часу – половина чи навіть більше половини робочого дня. Також є молоді люди, які взагалі не уявляють свого життя без мережі. Їхнє віртуальне життя складає близько 10 годин щодня.

Звісно, можна зауважити, що значна частина дорослого населення проводить чи не весь день за комп’ютером. Проте варто розрізняти безцільне сидіння в інтернеті та робочі обов’язки, які передбачають працю за комп’ютером чи телефоном.

Серед дорослих налічується 3-5%, які залежні від інтернету. Йдеться не просто про скролінг стрічки у Facebook, а про системний розлад, який можна розпізнати за певними ознаками і який потребує фахового лікування. Проте науковці тільки почали досліджувати інтернет-залежність, тож з часом цифри змінюватимуться і, скоріш за все, не знижуватимуться, а навпаки.

Прояви інтернет-залежності

Непереборне бажання зайти в інтернет та час, який ми там проводимо. Відкрити стрічку соцмережі, щоб переглянути новини – так робить більшість. Та якщо бажання зайти в інтернет стає практично непереборним і для цього фактично немає причин – не сталося жодної важливої чи надзвичайної події, за оновленнями якої треба слідкувати – це тривожний дзвінок, який потребує уваги. Безцільно оновлювати стрічку незліченну кількість разів – це знак того, що її треба негайно закрити. Проте багато хто знає – часом це важке завдання, навіть якщо людина усвідомлює, що провела у мережі купу часу, втомлена і у неї завтра важлива зустріч.

прояви інтернет залежності

Відмова від реального життя. Чим більше часу людина проводить у віртуальному світі, тим більш вона стає байдужою до того, що відбувається у реальному . Втрачаються друзі, стосунки із ріднею стають напруженими. Такі люди не мають інтересів поза телефоном чи комп’ютером і можуть втратити кар’єру, якщо вона є.

Напруженість стосунків із оточуючими виникає тоді, коли вони починають звертати увагу людини на відчуженість, холодність і значний час проведений в інтернеті. Рідні хочуть залучити її до активного життя, влаштовують свята, походи у парк, катання на велосипедах, проте це тільки викликає агресію у залежної людини. Адже для неї вже не існує життя поза інтернетом.

Забути почистити зуби вранці чи тиждень не приймати душ – абсолютно звична справа, залежну людину абсолютно не турбує зовнішній вигляд. Людина починає забувати піклуватися про себе.

Як боротися із інтернет-залежністю

Перш за все потрібна сила волі і розуміння, що залежність створює проблеми. Тому варто починати тоді, коли тільки зауважили перші прояви нездорової цікавості до соцмереж чи загалом інтернету.

Влаштуйте собі розвантажувальні дні/години. Сплануйте для себе цей час без телефона чи комп’ютера. Якщо потрібно, то підготуйтеся – попередьте рідних і друзів, що не будете користуватися ґаджетами у певну частину доби чи весь день. Інколи люди починають нервувати, якщо довго не бачать друга чи рідню у мережі.

Цей час використайте для себе. Почитайте книгу, яку замовили пів року тому у тому ж інтернеті і досі не прочитали через повсякчасний скролінг стрічок новин соцмережах.

Як боротися із Інтернет-залежністю

Приготуйте смачний сніданок, обід чи вечерю. Чи просто попередньо замовте ті самі звабливі суші чи інші смаколики, які так давно хотіли з'їсти, але все не було часу, та і грошей шкодували. Запросіть кохану чи коханого, друга чи подругу, якщо прагнете компанії. Хоча цілком можна насолодитися смаколиками на самоті – вам більше перепаде і можна їсти досхочу. Проте пам’ятаймо – без телефона.

Можливо ви уже довгий час хотіли розвантажити свою шафу, щоб позбутися речей, які роками не носите – час настав. Розсортуйте одяг та взуття:

  • те що вам до вподоби і ви впевнені, що вдягатимете;
  • те що ви взагалі не носите, проте воно добре виглядає і можна комусь віддати;
  • те, чого вже пора позбутися взагалі.

Коли ж увімкнете телефон, то матимете корисні завдання. Перше – знайти благодійну організацію, куди можна віддати хороші, але вже непотрібні речі. Друге – відшукати, куди можна здати одяг на переробку, щоб він не лежав роками чи довше мертвим вантажем на звалищі. До слова, вживаний одяг забирають також притулки для тварин, щоб утепляти лежанки та вольєри для собак та котів. 

Переберіть свої папери, які залишилися ще з попередніх місць роботи, захистів курсових, дипломних і кандидатських робіт – їхній час минув. Очистіть місце для нових досягнень.

Полагодьте нарешті ті дверцята на шафі, що зламалися кілька місяців тому. Витріть пил із найвіддаленіших закутків, викупайте котів і собак, якщо вони у вас є, чи почистіть акваріум вашої золотої рибки, якщо ви не можете просто сидіти на місці і насолоджуватися вільним часом від соцмереж.

Зробіть своє дозвілля різноманітним. Згадайте про свої захоплення – футбол, теніс, плавання, катання на велосипеді чи петанк. Немає захоплень? Згадайте, чим ви мріяли займатися у дитинстві. Можливо хотіли навчитися грати на скрипці чи піаніно, проте вашим батькам було не до того – "головне, щоб оцінки були хороші". А може ви мріяли нарешті вивчити англійську чи китайську? До слова, це дуже перспективна мова, зважаючи на те, якими темпами розвивається економіка Китаю.

Запросіть свого друга чи подругу на реальну зустріч замість переписуватися весь день. Зустріньтеся, випийте кави, чаю, соку, з’їжте щось смачненьке у гарному місці – у парку, на березі річки чи озера, чи у новому кафе. Можете навіть домовитися разом не користуватися телефоном, а той хто все ж не виконає умову – платитиме за смаколики.

Зготували чудовий борщ, побачили, що на дворі падає дощ чи сніг, купили гарну сукню – не треба одразу фотографувати і публікувати світлини у сторіз. Погоду на вулиці бачать всі, ваш борщ може бути не таким червоним, як звикли бачити інші, чи може ви фільтр невдалий підібрали? Чи варто мучитися такими непотрібними думками? А сукня, яка вам так подобається, може просто викликати заздрість у ваших підписників і вони вам зіпсують настрій.

Просто насолодіться емоціями, які вам дарують смачна страва, гарна сукня чи стук дощових крапель по шибці. Можете навіть зробити фото, але – для власного архіву.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme