"Воргол-закарпатець": Як ужгородці зробили з культового митця туристичну "фішку"

В Ужгороді заснували свою Алею слави зірок. Чільне місце там посідає зірка легендарного митця - Енді Воргола

"Воргол-закарпатець": Як ужгородці зроби…

В Ужгороді у сквері Енді Варгола встановлено п'ять зірок на Алеї слави. Іменні зірки тут встановили на честь відомих людей, які так чи інакше якось пов'язана з Закарпаттям. На алеї є зірка митця Енді Воргола, художників Тівадара Чонтварі Костка та Мігая Мункачі, економіста і Нобелівського лауреата Мілтона Фрідмана, астронома Мотрі Братійчук.

Розмістили зірки поруч з оригінальною скульптурою Енді Воргола, яку було відкрито раніше.

Взагалі, до відомого митця, засновника поп-арту у закарпатців особливе ставлення. Тут не оминуть нагоди вкотре наголосити: Енді Воргол - "наша людина". Хоча, відверто кажучи, відношення короля поп-арту до Закарпаття ну дуже "притягнуте за вуха". Та якщо можна знайти хоча б якийсь зв'язок, чому би не скористатися? Так вирішили в Ужгороді і відкрили тут скульптуру культового Енді Воргола, і не одну.

Насправді, щонайменше три країни вважають Енді Воргола – чи Андрія Вархолу, як його часто називають на Закарпатті, – своїм художником. Він народився у США у 1926 році. А от батьки митця, Андрій Вархола та Юлія Юстина Завацька, переїхали до США з лемківського села Миково, яке у той час було у складі Австро-Угорщини, що на території сучасної Словаччини, за 120 км від Ужгорода, от і кличуть місцеві Воргола "русином".

Українці вважають художника своїм ще й тому, що родина його належала до греко-католицької церкви у Піттсбурзі, у той час як словаки за віросповіданням у більшості своїй римо-католики. Кажуть, Воргол все життя щонеділі відвідував церкву, а у його будинку був вишитий рушник зі словами молитви "Отче наш". Навіть на відкритті пам'ятника, за закарпатськими традиціями, його освятив священик.

Як би там не було, ужгородці Воргола дуже шанують. І відкриття скульптури у повний зріст, над яким працював скульптор Михайло Колодко та коваль Василь Криванич, - не перше увіковічнення художника в Ужгороді.

Кілька років тому міні-Воргол поповнив колекцію ужгородських міні-скульптурок, автором яких є той самий Колодко. Біля скульптурки студенти час від часу влаштовують перфоманси.

А у часи "декомунізації" губернатор Закарпаття Геннадій Москаль своїм розпорядженням перейменував площу Жовтневу в селі Минай на Ужгородщині на площу Енді Воргола.

"Його батьки самі були корінними русинами-українцями і емігрували в Америку тоді, коли і Словаччина, і тодішнє Закарпаття входило до одного культурного простору й до складу однієї держави – Австро-Угорщини. Тому Енді Воргол має пряме відношення до нашої області, а його історія є чудовим прикладом того, як людина з цих земель досягла світового успіху", - зазначав під час відкриття площі Москаль.

"Воргол-закарпатець" вже став туристичною фішкою Закарпаття, а місця його увічнення - популярними об'єктами. І, можливо, зв'язок його з Закарпаттям трохи перебільшений, але ж і вшановувати видатну особистість таким способом ніхто не заборонить.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme