Черемша: Корисні властивості та смачні страви

Дикий часник чи черемша – смачна рослина, що має чимало корисних властивостей. Багата та мінерали та вітамін С вона значно краще допоможе справитися із застудою, ніж часник. Також черемша помічна при серцево-судинних захворюваннях 

Журналіст регіональної редакції Depo.Закарпаття
Черемша: Корисні властивості та смачні с…

Черемша – рослина, яку знає кожен, проте у різних регіонах її називають по-своєму. Черемша відома як цибуля ведмежа, часник ведмежий, левурда і леверда та дикий часник. Черемшу використовують у харчуванні та медицині у більшій частині Європи.

За роки інтенсивного збирання та заготівлі цієї рослини в Україні її стало значно менше. Зараз рослина має природоохоронний статус та занесена до Червоної книги України. Тож самовільний збір цієї трави є нелегальним. Проте її можна виростити у власному городі, адже продаж насіння черемши дозволений. Головне – бажання знайти саме це насіння.

Виростити рослину на своїй грядці досить просто, бо вона невибаглива у догляді і приживається практично у будь-якому ґрунті. Головна порада від досвідчених городників – садити її у тіні у вологу землю. Також не варто чекати на те, що вона з’явиться одразу. Насіння може зійти тільки наступного року, а зацвіте – за три.

Фото: Unsplash

Користь черемші для організму

Хоча левурда схожа за смаком із звичайним часником, проте має значно більше корисних властивостей. І одна рослина й інша добре впливають на серцево-судинну систему, проте черемша дає кращий ефект. Вона буде в нагоді тим, у кого високий кров’яний тиск. Рослина стимулює роботу серця, знижує ризик інсульту і блокує створення холестеринових бляшок. Також допомагає при застудах, а завдяки фітонцидам стимулює роботу кишково-шлункового тракту.

Які корисні речовини та вітаміни містяться у черемші

Надзвичайно корисно вживати черемшу навесні. Багато хто після холодної та малосонячної зими скаржиться на авітаміноз. Черемша – чудовий помічник у цьому випадку, адже вона справжнє джерело вітамінів та мінералів.

Найбільш відома рослина своїм високим вмістом вітаміну С. Також у ній є лізоцим, ефірні масла та фітонциди, що надає їй антимікробного ефекту. Останні містяться у всім нам відомих цибулі, хроні, часнику та звіробою. Достатньо кілька хвилини пожувати листочок черемші, щоб вбити всю погану мікрофлору у ротовій порожнині

Черемша: денна норма і протипоказання

Хоча рослина має чимало корисних властивостей для здоров’я, проте нею не варто зловживати. Фахівці рекомендують їсти від 10 до 25 листків щодня. Вживання більшої кількості черемші може спричинити безсоння, головні болі та навіть розлади шлунку.

Уважно до вживання рослини треба поставитися тим, хто має проблеми зі шлунком. Черемша стимулює роботу кишково-шлункового тракту, тому її не варто вживати людям, що мають виразки та гастрит. Також вона негативно відіб’ється на здоров’ї вагітних, людей, які мають епілепсію, гепати, панкреатит та холецистит.

Ті, у кого ж немає проблем, можуть сміливо додавати черемшу до своїх страв. Тим більше, що рослина має мінімальну кількість калорій. Свіжа черемша – 35 кКал, а от відварена з олією вже матиме 124 кКал.

Для приготування страв використовують стебло, листя та цибулину. Свіжу черемшу додають до салатів, супів і до начинок для пирогів. У Німеччині, традиційно, цю корисну рослину використовують навіть при випікання хліба. Як не дивно, але дикий часник чудово кваситься, маринується та солиться. Єдине чого не рекомендують робити із черемшею – це сушити її. Тоді трава втрать всі свої корисні властивості.

Що приготувати з черемші

Дикий часник стане в нагоді, щоб приготувати легкий проте ситний сніданок. Розпочати можна із бутербродів з пастою.

Для приготування вам знадобляться:

  • 3 яйця
  • 150 грам твердого сиру
  • кілька листків черемші
  • 2-3 столові ложки майонезу, або йогурту без домішків

Черемшу потрібно дрібно порізати та розтерти у ступці доки не виділиться сік. Сир та яйця натерти на терці. Все змішати та додати майонез. Пасту намазати на шматочок хліба. Смачний та корисний сніданок готовий.

Також можна законсервувати черемшу на зиму. Так вона збереже більшість своїх корисних властивостей.

Щоб засолити 1 кг черемші візьміть 600 грамів солі. Перш за все листя та стебла ретельно помийте та вимочіть у холодній воді пів години. Відтак їх треба ошпарити окропом та викласти у стерилізовану банку шаром завтовшки 2-3 сантиметри. Кожен шар черемші покрийте сіллю.

Банку закрийте капроновою кришкою та зберігайте у холодному місці.

Можна черемшу і засмажити. Для цього знадобляться:

  • 75 грамів дикого часника
  • по одній чайній ложці рослинної олії та вершкового масла
  • червоний молотий перець
  • сіль
  • лимонний сік (за бажанням)

Перед приготуванням черемшу потрібно ретельно промити і висушити.

На сковорідці розігріти рослинну олію та додати вершкове масло.

Викласти на пательню черемшу, посолити та поперчити.

Смажити дикий часник потрібно до того моменту, доки він стане м’яким. Для цього знадобиться всього 5-6 хвилин.

Смажену черемшу викласти на тарілку. Вона смакуватиме як гарячою, так і холодною. До черемші пасуватимуть соуси, зроблені на сметані чи йогурті.

Приготувати із дикого часника можна чимало став. Головне – бажання та натхнення зробити щось нове та цікаве. А якщо ви ще ніколи у життя не смакували черемшею, то зараз саме час. Поцікавтесь у господинь по-сусідству, чи не вирощують вони цю надзвичайно корисну рослину.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme