Атака на анонімну вакцинацію в Ужгороді: Як кількома фразами чиновника зруйнувати хорошу ідею й відштовхнути людей від щеплень

Якщо анонімний метод вакцинації в Ужгороді набуде масовості, його слід поширити на всю Україну – це врятує від смертельної хвороби тисячі людей

Ярослав Галас
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Атака на анонімну вакцинацію в Ужгороді:…
Фото: РІА Новини

Минулого тижня в Ужгороді відкрили анонімний кабінет вакцинації від коронавірусу – вперше в Україні.

Подію анонсували, а потім представили на спеціальній прес-конференції, про неї повідомили практично всі центральні ЗМІ. Лікар-інфекціоніст Віктор Петров, керівник однієї з ужгородських лікарень, на базі якої запрацював анонімний пункт вакцинації, наголосив, що експеримент став можливим завдяки добрій волі і підтримці керівників медичної галузі області – директора департаменту охорони здоров’я ОДА та головного епідеміолога області. Саме завдяки їм пункт щеплення отримуватиме вакцини від коронавірусу.

Пункт спокійно пропрацював два дні, поки міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко в ефірі одного з центральних телеканалів не назвав його "фейком", заявивши, що ніякого анонімного щеплення не може бути в принципі. Ось так легко, кількома фразами чиновника, котрий навіть не спробував розібратися, що саме відбувається в Ужгороді, можна зруйнувати хорошу ідею й відштовхнути людей від вакцинації.

Анонімно вакцинуватися приходили військовослужбовці, вчителі і навіть медики

Анонімний пункт вакцинації розрахований на дві категорії людей. Перша дуже незначна – це особи, котрі хочуть уберегтися від коронавірусу, але категорично проти внесення своїх прізвищ у базу даних вакцинованих громадян. Причиною можуть бути, наприклад, релігійні переконання (так само хтось відмовляється від присвоєння ідентифікаційного коду). Друга категорія набагато чисельніша – це люди, котрі, не бажаючи вакцинуватися, якимось чином дістали собі підроблені сертифікати і були внесені в базу даних як вакциновані. Як правило, це працівники бюджетних структур, котрих за умови відсутності щеплення відсторонюють від роботи без збереження зарплати. Якщо крім зарплати джерел доходу немає, а вакцинуватися категорично не хочеться, людина домовляється про підроблений сертифікат щеплення і продовжує ходити на роботу, наражаючи на небезпеку хвороби і себе, і оточуючих. З часом вона розуміє, що зробила помилку. Як правило, таке розуміння приходить одразу, як хтось із рідних чи близьких важко переносить коронавірус або й помирає. Але вакцинуватися повторно, по-справжньому, виявляється, непросто. Саме для таких людей, котрі зрозуміли, що скоїли дурницю, і хочуть її виправити, і відкрили пункт анонімної вакцинації. Щоб отримати щеплення, не треба вказувати своє прізвище чи інші персональні дані. Достатньо зареєструватися під умовним іменем, на підставі якого згодом отримати другу дозу вакцини.

Пункт після відкриття запрацював, його ініціатори вказували, що за два дні до них прийшли близько восьми десятків людей (у тому числі військовослужбовців, учителів, держслужбовців і навіть медиків), котрим зробили щеплення.

А потім в ефірі виступив міністр Ляшко, котрий заявив, що це фейк, що анонімний пункт зараз перевіряє Мінздоров’я, і що анонімної вакцинації не може бути в принципі, бо будь-який лікар, котрий дізнається, що в пацієнта підроблений сертифікат, моє повідомити про це в поліцію, а далі в судовому порядку людину, котра свідомо повідомила про підробку, амністують.

Одразу після заяви Ляшка директор департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОДА Анатолій Пшеничний заявив, що відкриття анонімного пункту вакцинації з ним ніхто не погоджував, "це суперечить будь-якій базі чинного законодавства, ми такі речі дозволити не можемо й проведемо службову перевірку". А ще, за його інформацією, жодна людина в пункті вакцинації не була щеплена від коронавірусу. І як тут не згадати знамените оповідання Чехова "Хамелеон"?

Наведемо кілька промовистих цифр. За рівнем вакцинації Україна посідає останнє місце в Європі, а за рівнем смертності від коронавірусу – одне з перших. Закарпаття в свою чергу за рівнем вакцинації серед областей України перебуває на третьому місці з кінця, гірше вакцинуються тільки на Луганщині та Донеччині, де йдуть бойові дії.

Те, що Україна загалом і Закарпаття зокрема повністю провалили кампанію з вакцинування, зрозуміло навіть дилетантам. Тим часом у країні йде масова торгівля підробленими сертифікатами щеплень від коронавірусу – офіційні повідомлення про це щодня по всій Україні поширюють правоохоронні органи. Одне з останніх повідомлень поліція Закарпаття оприлюднила в неділю, 21 листопада, – з початку року в підслідності обласної поліції знаходиться 147 кримінальних проваджень щодо підробки документів про вакцинацію чи висновків ПЛР-тестування.

Цілком зрозуміло, що ці офіційні цифри – тільки верхівка айсбергу реальних підробок, які гуляють по всій області. У цій без перебільшення страшній ситуації, якщо хтось намагається зменшити число підробок і відповідно збільшити число вакцинованих людей, хай навіть нестандартним способом, то йому принаймні не варто заважати. Більше того – якщо анонімний метод вакцинації в Ужгороді набуде масовості, його слід поширити на всю Україну. Це врятує від смертельної хвороби тисячі людей. Але якщо міністр Ляшко каже, що лікар має заявити на пацієнта з підробленим сертифікатом у поліцію, а директор обласного департаменту охорони здоров’я відхрещується від ідеї, яку підтримав усього кілька днів тому, то це значить, що ці чиновники – не лікарі, а бюрократи в найгіршому розумінні слова. Невже після таких заяв хтось повірить, що вони дійсно думають про здоров’я людей?

У вівторок, 23 листопада, автор матеріалу зателефонував у приватну клініку в Ужгороді й поцікавився, чи працює пункт анонімної вакцинації від коронавірусу. Як пояснили в приймальні, пункт працює, анонімне щеплення все ще можна зробити цілодобово.  

Читайте також: Критична ситуація з хворими та провал вакцинації: Чому Закарпаття найгірше в Україні протидіє COVID-19

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme