Критична ситуація з хворими та провал вакцинації: Чому Закарпаття найгірше в Україні протидіє COVID-19

Найзахідніша область України посідає третє місце знизу за показниками щеплення населення від коронавірусу. Нижче тільки Донеччина та Луганщина, де йдуть бойові дії

Ярослав Галас
Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Критична ситуація з хворими та провал ва…

Із наступного тижня через карантинні обмеження більшість дитсадків Закарпаття будуть закриті на карантин, а близько двох третин шкіл перейдуть на дистанційне навчання. Це значить, що батьки знову не зможуть залишити малих дітей самих і змушені будуть відпрошуватися з роботи й виконувати її вдома. Як наслідок, ймовірно впаде як якість навчання дітей, так і якість роботи дорослих.

Влада не використовує переваги Закарпаття у боротьбі з COVID-19

Про запровадження жовтого карантинного рівня і пов’язані з ним обмеження оголосив у вівторок, 14 вересня, на своїй сторінці у Фейсбуці голова облдержадміністрації Анатолій Полосков. І хоча "жовті" обмеження стосуються не тільки навчально-виховних закладів, найбільше карантин ударить саме по них. Закриття дитсадків і шкіл дуже погано відіб’ється і на учнях, і на їхніх батьках, і на економіці області загалом.

На Закарпатті через коронавірус закриють на карантин дві третини шкіл

На Закарпатті через коронавірус закриють на карантин дві третини шкіл

Жовту карантинну зону впроваджує уряд залежно від показників захворюваності на коронавірус по країні. І Закарпаття в цьому смислі "допомогло" Україні дуже сильно. За даними Міністерства охорони здоров’я, станом на 14 вересня в шести областях України склалася критична ситуація в медзакладах, де лікують коронавірус. У числі аутсайдерів і Закарпаття – тут динаміка госпіталізацій COVID-хворих підскочила до 55,6%, хоча ще кількома днями раніше вона становила 22,4 – 40,8%.

При цьому жодних об’єктивних причин для такого стрибка захворюваності не було. Навпаки – Закарпаття має кілька суттєвих переваг перед іншими регіонами у плані запобігання поширення коронавірусу. Так, до вакцинації закарпатців долучився уряд Угорщини, завдяки якому кілька десятків тисяч людей отримали однодозову вакцину "Джонсонс". До того ж, десятки тисяч закарпатських заробітчан вакцинуються самі, щоб мати змогу виїхати за кордон на роботу. Завдяки тільки цим двом факторам область мала бути серед лідерів із вакцинації в Україні, насправді ж картина діаметрально протилежна. За статистикою вакцинації, яку регулярно оприлюднює Мінфін, Закарпаття посідає третє місце знизу за процентним співвідношенням вакцинованих мешканців – тут повністю вакциновано лише 8% населення.

Для порівняння, загалом по країні вакциновано 12,1% населення, а лідери – Київ та Київська область – мають показники 27% та 18% відповідно. Нижче Закарпаття в цьому рейтингу регіонів тільки Донецька та Луганська області, де йдуть бойові дії.

Вина за провал вакцинації на Закарпатті лежить повністю на обласній владі, яка з самого початку випустила ситуацію з-під контролю. Це дуже добре видно по статистиці вакцинованих шкільних колективів, оприлюдненій Полосковим (згідно з постановою Уряду, у жовтій карантинній зоні працюватимуть тільки ті школи, де вакциновано 80% і більше персоналу). Загалом по області у понад двох третинах шкіл персонал вакцинований менше, ніж на 80%. Це дуже поганий показник.

Картина по окремих об’єднаних територіальних громадах надзвичайно строката, але з неї напрошуються три головні висновки.

Перший – це угорський фактор. Шкільні колективи більшості ОТГ, що розташовані поблизу кордону з Угорщиною, вакциновані, і в цьому явно заслуга угорців.

Другий висновок – статистика наочно демонструє рівень відповідальності керівників ОТГ. У деяких сусідніх ОТГ навіть у межах одного району показники вакцинації дзеркально протилежні. Наприклад, у Тячівській ОТГ всі школи за винятком однієї будуть працювати в жовтій карантинній зоні, тому що колективи вакциновані на 80% і більше. А в сусідній Солотвинській ОТГ абсолютна більшість шкіл має показники від 0% до 10–15% вакцинованого персоналу. У Міжгірській та Колочавській ОТГ у жовтій зоні працюватимуть усі без винятку школи, а в Іршавській і Виноградівській ОТГ практично всі школи перейдуть на дистанційку. В Ужгороді колективи тільки третини шкіл вакциновані на 80% і більше, тому дві третини шкіл закриють на карантин. Це значить, що ситуація в обласному центрі не контролюється. Статистика свідчить – там, де керівники ОТГ взяли кампанію з вакцинації під особистий контроль, зі школами й дитсадками все гаразд, а там, де вакцинацією ніхто не опікувався, картина дуже погана.

Із цього випливає третій висновок – на Закарпатті немає єдиного координаційного центру з протидії коронавірусу, боротьба з хворобою пущена на самоплив.

Чи можуть протидіяти коронавірусу заклики, на які ніхто не зважає

Парадокс у тому, що на папері єдиний координаційний центр є – це Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, яка приймає рішення у тому числі щодо протидії COVID-19. Ці рішення обов’язкові для виконання по всій території Закарпаття. А очолює комісію голова ОДА Полосков. Однак де-факто Регіональна комісія ТЕБ та НС нічого не робить, ось чому дві третини шкіл області й більшість дитсадків у жовтій карантинній зоні доведеться закрити.

Облдержадміністрація фактично провалила вакцинацію на Закарпатті, хоча мала для цього всі можливості – навіть більше, ніж інші області України. І це, на жаль, не вперше. З часу обрання Зеленського у області вже третій голова ОДА, а перші два діяли (чи, вірніше, бездіяли) так само. Вони проґавили можливості зупинити хаотичне поширення коронавірусу в кінці 2019-го та на початку 2020-го, коли із закритої на карантин Європи через Закарпаття ринули додому сотні тисяч заробітчан, котрих на кордоні ніхто не перевіряв на коронавірус. Зате коли на закупівлю медичного обладнання виділили кілька десятків мільйонів гривень із обласного бюджету, керівництво ОДА так завзято почало освоювати їх, що за фактом розтрати коштів відкрили кілька кримінальних проваджень.

По суті, уся діяльність ОДА з протидії коронавірусу на Закарпатті зводиться до двох речей. Перша – це заклики вакцинуватися, на які ніхто не зважає. Виконавча влада не має впливу навіть на бюджетників – це добре видно по кількості вакцинованих шкільних колективів. І друга річ – це поширення коронавірусної статистики, яка, до того ж, часто недостовірна. Навіть сам голова облдержадміністрації наприкінці свого звернення щодо переходу області в жовту зону  закликає закарпатців шукати інформацію про рівень вакцинації шкільних колективів у оприлюднених зведених списках, а якщо хтось побачить неточності, то писати про це в коментарях. 

Між теперішнім критичним рівнем госпіталізації коронавірусних хворих, низьким рівнем вакцинації населення, провальною вакцинацією шкільних колективів Закарпаття з одного боку та бездіяльністю обласної влади з іншого, є прямий причинно-наслідковий зв'язок. Подолання наслідків природніх, техногенних, епідеміологічних чи інших надзвичайних ситуацій входить до прямих функціональних обов’язків керівництва ОДА. І відповідальність за провал роботи так само лежить на ньому. Своєю бездіяльністю облдержадміністрація демонструє, що виконавчої влади, яка представляє президента, в області наче й немає. І від цього страждає як регіон загалом, так і величезна кількість його мешканців.

Читайте також: На Закарпатті різкий стрибок захворювання на COVID: 49 нових випадків, одна людина померла

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme