Коли "безхазяйний" Невицький замок на Закарпатті перетвориться на суцільну руїну

Закарпаття – єдина область, яка має 13 замків, але не має історико-культурного заповідника навколо них

Коли "безхазяйний" Невицький замок на За…

Невицький замок на Закарпатті - один із п'яти, які руйнуються або вже майже зруйновані. Окрім нього є ще Хустський, Виноградівський, Королівський та Квасівський. І хоч в області начебто діє комплексна програма з питань збереження пам'яток культурної спадщини, де-факто вона практично не фінансується.

Про те, що Невицька фортеця перебуває у катастрофічному стані, говорять не перший рік. За різних обставин і різними людьми питання піднімається знову і знову. Очисткою мурів та навколишнього рову періодично опікуються лише історики та небайдужі активісти, на серйозну ж роботу із збереження фортеці хронічно не вистачає коштів. До певного часу обласна влада не могла ініціювати реставрацію об'єкта, який вважається однією з туристичних перлин Закарпаття, бо не мала на нього прав. Судячи з останніх подій, вона не має цих прав і сьогодні: замок досі перебуває у власності громади Кам'яницької сільської ради. Та про все по порядку.

Ще у 2010 році сільрада звернулася в Ужгородський міськрайонний суд із заявою про передачу "безхазяйного нерухомого майна" у власність територіальної громади Кам'яницької сільської ради. Доводи були більш ніж "серйозні", мовляв, фортеця, як нерухоме майно, не має власника. "Нерухомим і безхазяйним" замок визнали самі ж представники сільради, засідаючи на виконкомі у 2009 році. Аби все було за законом, Ужгородське районне комунальне бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна взяло замок на облік, а за тим подало оголошення в газету про пошук власника замку. Оскільки за рік господар не знайшовся, за рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 12 жовтня 2010 року безхазяйне нерухоме майно передали у власність громади.

Передали, треба сказати, із користю для багатьох: навколо замку, як гриби після дощу, почали "рости" турбази, ресторани, готелі. Очевидно, саме їхні власники стали і володарями частини території, яка, згідно з проектом консервації Невицького замку, є охоронною зоною і належить до категорії земель історико-культурного призначення, приватизація яких можлива тільки з дозволу Кабінету Міністрів. Цього, правда, в рішенні суду нема. Нема і жодного слова про участь у справі обласної влади, яку, як з'ясувалося, не було поінформовано про судові засідання.

І ось торік Невицькому замку наче пощастило. У жовтні 2017-го, у зв'язку з необхідністю невідкладного вирішення проблемних питань щодо ліквідації аварійного стану та збереження унікального об'єкта, було ухвалене рішення про передачу його в оперативне управління профільному підрозділу Закарпатської облдержадміністрації. Це означало, що можна взятися за ремонтні роботи. Почали готувати проектно-кошторисну документацію на реставрацію дерев'яного даху над однією з башт і проведення консерваційних робіт.

На початку цього року Закарпаття виграло конкурс на проекти у сфері туризму і рекреації, проведеного Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Область отримає 11,2 мільйона гривень на першу чергу невідкладних робіт із реставрації пам'ятки. Левову частку грошей (а саме 10,7 млн. грн.) виділить Державний бюджет України в рамках фінансування проектів регіонального розвитку, які можуть реалізовуватися за рахунок коштів, отриманих від Європейського Союзу. Ще 500 тис. грн. виділить обласний бюджет Закарпаття. Проект, зокрема, передбачає реставрацію центральної вежі з повною заміною покрівлі та укріпленням дерев'яних конструкцій, будівництво оглядового майданчика, укріплення стін вежі, реставрацію малої вежі, консервацію руїн замку, впорядкування та благоустрій території, встановлення системи зовнішнього освітлення тощо.

Та реставрація Невицького замку опинилась під загрозою зриву. Кам'яницька сільрада проігнорувала численні прохання повернути Невицький замок на баланс області і далі залишається "власницею" фортеці. Тому прокуратура Закарпатської області подала апеляційну скаргу на рішення Ужгородського міськрайонного суду про передачу "безхазяйної нерухомої речі – Невицького замку" у власність Кам'яницької сільради Ужгородського району. Як йдеться в скарзі, дане рішення є незаконним і підлягає скасуванню в зв'язку з порушенням норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору. Так, ще в 2009 році Невицький замок внесено до Переліку об'єктів спільної власності територіальних громад, тому на момент винесення судом першої інстанції рішення він не був безхазяйним майном. Крім того, прокуратура області, департамент культури облдержадміністрації та обласна рада не були залучені до участі в справі та відповідно поінформовані про час та дату судового розгляду, як і про оскаржуване рішення. Тому в прокуратури області є всі законодавчі підстави для внесення апеляційної скарги з метою захисту інтересів держави в особі департаменту культури Закарпатської облдержадміністрації та обласної ради.

Прокуратура просить суд визнати причину пропуску строку на апеляційне оскарження судового рішення поважною та поновити його, прийняти апеляційну скаргу до провадження, залучити до розгляду департамент культури облдержадміністрації та обласну раду, скасувати рішення Ужгородського міськрайсуду від 12 жовтня 2010 р. та ухвалити нове рішення, яким заяву Кам'яницької сільради про передачу безхазяйної нерухомої речі в комунальну власність залишити без розгляду.

Рішення суду доведеться ще чекати. І це буде історія - чи то зі щасливим, чи то з поганим кінцем - лише одного із п'яти закарпатських замків, що руйнуються. Неймовірно, але область, яка має 13 замків, не має жодного історико-культурного чи історико-архітектурного заповідника. Хоча це питання, яке вимагає відповіді, як кажуть, ще "вчора".

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme