Замість моря: Які водойми Карпат роблять відпочинок по-справжньому літнім

Цьогоріч багато хто відмовляється від традиційного літнього відпочинку з морем і пляжами. Але це зовсім не значить, що відпустка мусить бути безводною
 

Замість моря: Які водойми Карпат роблять…

Зважаючи на обставини, закриті кордони та все ще активну фазу пандемії, не кожен наважується вирушити у відпустку. Тим паче на море, де багатолюдні пляжі і натовпи туристів. Та довершити відпустку омріяною водою все ж хочеться. Виходом з ситуації може стати поєднання менш людного гірського відпочинку з відвідуванням місцевих водойм. Навіть невелика подорож Карпатами може мати у собі все для класичної відпустки: сонце чисте повітря і воду.

Depo.Закарпаття пропонує кілька водних "точок" у Карпатах, які не завжди для купання, але точно для милування ока і задоволення.

Синевир

Традиційно, проте, заслужено. Синевир – найбільше озеро українських Карпат. Розташоване на висоті 989 метрів над рівнем моря і входить до складу Національного природного парку "Синевир".

Площа озера дорівнює близько п'яти гектарам, середня глибина становить 8-10 м, а максимальна – аж 22 м. Через те, що Синевир розташований високо над рівнем моря та є досить глибоким, то навіть у найтепліші дні лише поверхня озера прогрівається до помірно теплої температури, решта ж не те, що холодна, а крижана. Оскільки озеро входить до Національного природного парку, то купання та вилов в риби в ньому заборонені.

Для багатьох мандрівників околиці Синевира є джерелом натхнення, місцем, де вони черпають енергію, набираються сил. Сюди з'їжджаються митці звідусіль, адже куди не глянь – скрізь краса. У той же час для місцевих мешканців такі речі давно вже стали буденними і втратили своє естетичне значення.

Дике озеро (о. Озірце)

Розташоване, як і Синевир, на території Міжгірського району Закарпаття. Менш відоме, та не менш мальовниче. За площею – близько 1 га. Глибина водойми – до 10 м. Унікальності їй надає те, що озеро слугує еталонним взірцем перетворення у верхнє болото. Заболочування відбувається від центру до периферії і навпаки. Прибережний плав утворений сфагнумами і осоками, а сплавина на середині озера – лише сфагновими мохами буро-червоного кольору.

У різних місцях біля Дикого озера зведені дві колиби, які слугують прикриттям для туристів на випадок дощу, а за відсутності наметів – можливим місцем ночівлі. Навколо озера обладнана стежка, що дозволяє обійти Озірце по периметру. А для ще кращого обзору цього куточку, створено оглядовий майданчик, що виходить на саме озеро.

Знайти Озірце нескладно, оскільки до нього веде маркований туристичний маршрут (синій) – один із кількох, прокладених територією Національного природного парку "Синевир". Дике озеро, знаходиться північно-східному схилі гори Ґропа, серед дрімучого смерекового і букового лісу, територія Національного природного парку "Синевир".

Бребенескул

Розкинулося озеро на схилі гори Гутин-Томнатик на висоті 1801 метр над рівнем. Це диво є частиною Чорногірського хребта, через який пролягає маршрут, досить популярний серед туристів. Він складається з відвідин шести вершин, висота яких становить більше двох тисяч метрів. Це, зокрема, Петрос (2020 м), Говерла (2061 м), Ребра (2001 м), Гутин-Томнатик (2016 м), Бребенескул (2032 м) і Піп-Іван Чорногірський (2022 м).

Щоб пройти цим шляхом, потрібно не один день, оскільки його загальна протяжність - 40 км. Подорожуючи по самому високому масиву українських Карпат, можна побачити 20 озер, серед яких буде і Бренебескул.

Це озеро має льодовикове походження. Довжина його становить близько 140 метрів, а максимальна глибина - 2,8 метра. Споживається Бребенескул за рахунок джерел, а також танення снігу і дощів.

Озеро Бребенескул вважається найвисокогірнішим в Україні. Віддаленість від великих промислових центрів і великого скупчення людей дозволяє воді в озері бути чистою і прозорою. Бребенескул вважається найтеплішим серед усіх озер Чорногірського хребта. Температура води досягає 15 градусів.

Несамовите

Ще одне "морське око" (після озера Синевир), ще одне із найвисокогірніших озер в Україні (після озера Бребенескул) вважають ще й одним із найзагадковіших озер Карпат. Йдеться про Несамовите - озеро льодовикового походження, розташоване у великому карі (льодовиковий цирк, впадина) на північно-східних схилах гори Туркул, на висоті 1750 метрів над рівнем моря на межі Закарпатської та Івано-Франківської області.

Злегка зігнута ванна водойми повторює обрис крутого південно-східного схилу. Довжина озера складає 88 метрів, ширина - 45 м, площа - 3 тис. кв. метрів. Дно його біля південних берегів вкрите валунами, у північній частині поширені піщано-мулисті відклади.

Читайте по темі: Похід у Карпати: Де шукати озеро грішників з його красою і моторошними байками

В озеро не втікає жодної річки, тому живиться воно снігом та дощами. Неподалік протікають струмки, де можна напитися кришталевої води. Біля Несамовитого дуже гарно наприкінці квітня або на початку травня, коли цвітуть крокуси, зеленіє трава, а вершина ще досі виблискує снігом. А ще озеро має дивну форму, подібну на південний континент Антарктиду.

За легендами, це місце, де народжується град. Гуцули вважають, що в озері збираються душі грішників, які позбавили життя себе чи когось іншого. І якщо кинути в них каменем, тобто збурити плесо, вискакує вершник на баскому коні та гарцює навколишніми скелями, викрешуючи каміння, що перетворюється на лід. Тоді виринають з озера грішники, які збирають той лід та чорними хмарами розлітаються Чорногорою: де розв'язують торби – там падає град. Такі ось існують моторошні історії про природну красу.

Закарпатський гейзер

Нетипова для відпочинку водойма. Але точно варта того, щоб її побачити.

На Міжгірщині, в селі Вучкове, є унікальний гейзер, побачити який можна раз на дві години. Він славиться незвичайною водою, дуже солоною, яку пити не рекомендовано. Свого часу за гейзером місцеві звіряли годинник, поки його не "вмістили" у трубу. Зараз, щоб дочекатися його появи, потрібно чекати 2 години. Затрачений час вартий того, аби побачити це диво у Карпатах.

Місцеві жителі розповідають, що раніше вода була гарячою та дуже солоною, а струмінь "вистрілював" на 5-7 метрів кілька разів на добу. Проте все змінилось у 1990-х роках. Тут мали намір збудувати оздоровчий комплекс, а воду з гейзера спрямувати прямо в купелі. Геологи узялись робити систему відведення води, а натомість порушили водотік гейзера.

Тепер гейзер б'є з-під землі нерегулярно, вода у ньому холодна і не така солона, як колись. Його "скували" металевою трубою. Через високий вміст заліза у воді територія та каміння навколо гейзера вкриті іржею. Ще одна труба, через яку виходить гейзер, розташована горизонтально над рікою.

Це тільки мала частина водойм, які можна відвідати, вирушивши у гори на Закарпатті. Є ще багато красивих гірських озер, корисних термальних вод чи відомих Солотвинських солоних озер. Тож відпустка навіть без курортів і закордоння може бути не менш захопливою, а подекуди навіть цікавішою.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme