За що закарпатського листоношу-посла в гуні увіковічнили двічі

На честь Міжнародного дня пошти Depo.Закарпаття згадує, як одному чесному трудареві вдячні сучасники й нащадки поставили два пам’ятники з різницею у часі рівно в 165 років

За що закарпатського листоношу-посла в г…

Стародавні перекази-притчі донесли до наших днів такі свідчення: на Великоберезнянщині жителі кількох сіл переповідали один одному історію про "загадкового посла" та "прудконогого скорохода" - листоношу із села Тур'ї-Ремета Федора Фекету.

Щодня молодий посол, як тоді величали поштаря, долав навпрошки через гори й ліси понад 60 кілометрів, від рідного села до Ужгорода й назад. Федір Фекета так "зрісся" з роботою листоноші, що сумлінно пропрацював на ній тридцять довгих років.

Чому у невелике гірське село щодня доставлялася пошта? У Тур'ї-Реметах, як свідчать джерела, в 1802 -1873 роках діяла мануфактура Ужгородської домінії - залізоливарний завод, а бізнес вимагав щоденного, чіткого і надійного зв'язку. 

За що закарпатського листоношу в гуні увіковічнили двічі  - фото 1

Помер листоноша раптово, від запалення легенів: провалився у крижану воду і тяжко захворів. Та селяни не забули легендарного посла. Невдовзі на фасаді місцевої церкви з'явилася меморіальна дошка з барельєфом сільського поштаря і написом: "Федор Фекета. В память приязности, тверезности, чесности, послужности посла".

Чавунну плиту виготовили на місцевій ливарній фабриці. Вказано й дату смерті - 1838 рік, але вона не точна. За записом у книзі сільської церкви, Федір Фекета помер 18 березня 1839 року.

За що закарпатського листоношу в гуні увіковічнили двічі (чорновик) - фото 3

 Меморіальна дошка на стіні храму збереглася до наших днів. Цей знак, як твердять краєзнавці, згодом був і на печатці села, датованій 1846 роком. У наш час це єдиний - і не лише в Україні, а і в Європі - пам'ятник листоноші (дослідники твердять, що єдиний і в світі). Він був відтворений на конверті, випущеному свого часу Міністерством зв'язку колишнього Радянського Союзу, а декілька років тому - й Мінтрансзв'язку України.

За що закарпатського листоношу в гуні увіковичнили двічі (чорновик) - фото 3

9 лютого 2005 року в районному центрі Перечин було відкрито бронзовий пам'ятник Федору Фекеті (автор - Михайло Белень) - скульптуру на весь зріст (висота 1,7 метра) крокуючого молодого листоноші з торбиною за плечима, одягненого в тогочасне характерне для Турянської долини вбрання і взутого в шкіряні постоли.

За що закарпатського листоношу в гуні увіковичнили двічі (чорновик) - фото 4

 Читайте також: Чому на Закарпатті мамка-молдаванка віддає доньку за п'яницю (ФОТО, ВІДЕО)

 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme