"СлободаКульт" проти ізоляції: Як Жадан і Нищук знайомили Україну з Україною на Закарпатті

Протягом двох тижнів в Ужгороді тривав масштабний форум "СлободаКульт", у рамках якого регіони з різних кутків країни налагоджували діалог

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
"СлободаКульт" проти ізоляції: Як Жадан…

В Ужгороді часто бувають певні культурні застої, періодами у місті мало що відбувається "для душі", звісно, це якщо не брати до уваги постійні вино-медовуха-сир-фестивалі, які вже добряче приїлися. Цього травня Ужгород отримав потужну мистецьку ін'єкцію з понад сотнею різнопланових культурних заходів – форум "СлободаКульт". Два тижні більш ніж 150 митців з Харківського регіону у двох найбільших містах Закарпаття – Ужгороді та Мукачеві проводили виставки, концерти, лекції, театральні постановки, перфоманси, дискутували на публічних розмовах тощо.

На сьогоднішній день подібних міжрегіональних просвітницьких форумів було три: у Києві - в 2014 році, у Львові - в 2015-у, а також форум, присвячений Галичині, у Харкові - у 2016 році. Загалом це було близько 300 подій у рамках форумів і майже 40 тисяч відвідувачів у різних містах України, близько тисячі учасників з різних регіонів. Тобто 40 тисяч українців цікавилися життям своїх далеких співвітчизників, відкриваючи для себе Україну з позиції творчих, цікавих і неординарних особистостей і їхніх культурних проектів.

"Ідея нашого проекту виросла з того, що певні міста здаються мешканцям інших регіонів далекими і невідомими. Проект був започаткований у 2014 році. З початком військових подій на Донбасі ми прийшли до висновку, що важливо розуміти, чим ми ризикуємо, що можемо втратити. Саме тому ми намагалися уявити, чим, власне, ми дорожимо в тому чи іншому регіоні", - зазначила, анонсуючи подію в Ужгороді, керівниця проекту Ольга Сагайдак.

Форуми у тих регіонах, де вони організовані, мають сталу структуру: два тижні, коли кожного дня відбуваються різні події, які є вільними для відвідувачів. Це просвітницький проект, у якого нема комерційної основи.

"Це саме форум. Ми не називаємо "СлободаКульт" фестивалем. Запрошуємо закарпатців до співпраці та активного діалогу. Закликаємо не тільки споживати мистецтво, не тільки споглядати, а й доєднуватися до дискусій", - зазначила з на відкритті події Сагайдак.

Статистика і цифри, що на сьогоднішніх день є актуальними, є невтішними: лише 40% українців виїжджали за межі свого населеного пункту. Українці мандрують мало не лише з економічних причин, іноді просто не розуміють, для чого їм кудись їхати. Тим самим обмежують себе у знаннях, у спілкуванні і комунікації з іншими співвітчизниками, які живуть далеко.

"Ізольованість між нашими регіонами – одна із найбільших наших суспільних проблем зараз. Ми з одного боку страшенно різнимося один від одного, і це добре, це правильно. З іншого – ми страшенно подібні, передусім, у своїх проблемах. Щоби це зрозуміти і усвідомити, слід, очевидно, познайомитися один з одним", - вважає учасник форуму, письменник Сергій Жадан.

"Це один з найпотрібніших проектів, тому що він дає можливість познайомити Україну з Україною, дати можливість стерти ті стереотипи і міфи, що, мовляв, хтось не такий, хтось зовсім інший на Сході, ні хтось, хто є на Заході", - висловився про "СлободаКульт" міністр культури України Євген Нищук, який відвідав відкриття виставки у перший день форуму.

Знайомство регіонів відбувалося одночасно у кількох напрямках – на форумі були представлені візуальна програма з виставками, лекціями, екскурсіями художників. З відкриття основної виставки форум і розпочався. На думку організаторів, візуальна програма охоплює найбільш знакові явища мистецтва Слобожанщини, які охоплюють проблематику регіону.

Також була кінопрограма, у рамках якої закарпатцям показували короткометражки, знайомили зі знімальними групами та презентували сучасне кіномистецтво Харківщини. Під час модної програми виявляли "внутрішнє спільне через зовнішні разючі відмінності". Так, було проведено кілька лекцій та показів про моду регіонів.

Масштабна дитяча програма включала чимало освітніх, розважальних, пізнавальних і нетипових івентів для найменших. А музично-театральна, літературна та лекційно-дискусійна програми збирали чи не найбільше відвідувачів. Хоча й знадобився час для "розкачки" закарпатців. У перший день, до прикладу, на концерт "Радіо "Афродіта" з Міськом Барбарою прийло дуже мало людей. Та потім ужгородці реабілітувалися і на виставі "Радіошансон: 8 історій про Юру Зойфера" театру "Арабески" з тим же Барбарою у головінй ролі був повний зал і овації стоячи. В останній день форуму театр із виставою "Монологи про найважливіше" теж зібрав чимало людей. Очікувано багато відвідувачів прийшло і на поетичний вечір Сергія Жадана – мабуть найбільш впізнаваного учасника форуму. Жадан читав вірші з нової книги "Антена", вихід якої запланований на вересень.

Яскравим вийшов і "СковородаФест", який організували в ужгородському скансені, з майстеркласами, концертами, лекціями та програмою для дітей.

Стати учасниками форуму могли не тілки зацікавлені у мистецтві ужгородці, які буквально носилися з події на події, намагаючись встигнути відвідати якомога більше (що було непросто через насиченість і якісне наповнення програми), а й просто перехожі. Так, до прикладу, вони могли спостерігати, як відомий харківський художник Гамлет Зіньківський прикрасив ужгородській вулиці стріт-артом.

А харківські музиканти гурту "Alcohol Ukulele" посеред вулиці, на очах здивованих ужгородців, змайстрували тазобас - контрабас із тазика.

Подій, різних за наповненням, сенсом, інформативністю, було безліч. І закарпатці це сприймали дуже позитивно. Очевидно, ще будуть підведено підсумки та підрахунки форуму організаторами, але вже зараз можна сказати, що "СлободаКульт" в Ужгороді - успішний проект, який досягнув своєї мети. Діалоги і "містки" налагоджені, міфи і стереотипи стали ще більш примарними, мистецтво - ближчим.

Нині ж вже йдеться про створення форум про Закарпаття у наступних регіонах. "Культурна естафета" має піде далі і кожен наступний регіон готується потім розказувати про себе. Куди поїде Закарпаття і що саме буде везти, аби показати себе, – поки невідомо.

ФОТО: Dofa.fund - СлободаКульт/Facebook

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme