Відродження військової частини у Берегові: Яких контраргументів варто очікувати від офіційного Будапешта

Днями на території колишньої військової частини у Берегові почалися роботи з очищення території. Про те, що у місті відновлять цей військовий об’єкт, востаннє йшлося 2 роки тому, і тоді це викликало неабиякий скандал

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Відродження військової частини у Берегов…
фото: Вeregovo.today

У закарпатському містечку Берегово цього тижня пожвавішало: на території закинутої військової частини почалися "весняні" роботи – прибирання, очищення від захаращень і чагарників. Усе відбувається на вимогу окремого доручення начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних сил України.

Майже два роки тому, у березні 2018-го, навколо закинутої військової частини розгорівся міжнародний скандал. Але про все поступово. У 1945 році підрозділи 128-ї гірсько-піхотної бригади (тоді – дивізії) після звільнення від німецьких військ Криму, Закарпаття та Чехословаччини були роквартировані в Мукачеві, Ужгороді, Берегові, Сваляві та Перечині. Зокрема, 315-й гвардійський механізований Червонопрапорний ордена Богдана Хмельницького полк розмістився у Берегові. Однак у 2003 році полк розформували, а військову частину передали на баланс міської ради.

Фото: Вeregovo.today

За всі ці роки навести лад у колишньому містечку військових місцева влада так і не спромоглася. Хіба перебудували один з колишніх гуртожитків у багатоквартирний будинок. Ще в одному розмістилася контора ТОВ "Водоканал Карпатвіз". Усі інші колишні казарми перетворилися у жахливі та аварійні споруди.

Фото: Вeregovo.today

Наприкінці березня 2018 року в Берегові відбулося чергове засідання сесії Берегівської міської ради. Серед іншого розглядалося питання відновлення у місті військової частини. За підсумками голосування депутатський корпус одноголосно висловився за відновлення розквартирування військовослужбовців у місті. Цьому рішенню передував скандал – голова МЗС Угорщини Петер Сійярто різко розкритикував українські плани щодо відродження в місті Берегові військової частини. "Це означає, що вони вважають угорську національну спільноту загрозою Києву, що є обурливим, і саме тому Угорщина категорично відкидає це", – сказав Сійярто.

Тут варто нагадати, що Берегово традиційно вважається "угорським" містом і осередком на Закарпатті, а у Берегівському районі понад 80% населення вільно розмовляє угорською. Заяви голови МЗС Угорщини були зроблені на фоні тодішнього загострення стосунків між Угорщиною і Україною через "мовний" закон. Тоді Угорщина активно обурювалася через начебто порушення прав нацменшин та почала ставити "палки в колеса" Україні на міжнародній арені, блокуючи комісії Україна-НАТО.

Тодішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль, який часто дозволяв собі гострі висловлювання, не стримався і цього разу. Ідею з розташуванням військової частини у Берегові він назвав популізмом. "Скільки Міноборони дає на те, щоб розмістити батальйон 128-ої гірсько-піхотної бригади? Це колишнє військове містечко передали міській раді. Там треба стільки грошей, щоб тільки все знести! Все розбито, розкрадено, рознесено. Хлопці, курочка ще в гнізді, а ви вже почали ділити яйця… Не треба робити з цього трагедії. Якщо мерія дасть добро, то треба розуміти, що це буде довгобуд. Ще один "Широкий лан", тільки у Закарпатті", – переконував тоді Москаль. На його думку, Міноборони не оцінило свої фінансові можливості: "Прочитавши бюджет міністерства, я не бачу фінансового підґрунтя. Це популістські заяви. А Угорщина в них дуже повірила, не знаючи реальної ситуації".

Та вже у серпні того ж 2018 року Москаль мав зустріч з тодішнім міністром оборони Степаном Полтораком, на якій, серед іншого, було розглянуто і можливість розташування 128-ї гірсько-піхотної бригади у м. Берегове та м. Мукачево. Під час робочої поїздки міністра на Закарпаття також відбулася нарада, на якій обговорено перебіг будівництва об’єктів інфраструктури для підрозділів ЗСУ та житла для військовослужбовців.

Тож тепер, два роки потому, справа зрушила з місця. Міський голова Берегова Золтан Бабяк повідомив, що на "виконання вимог окремого доручення начальника Генерального штабу – Головнокомандувача Збройних сил України щодо приведення в належний стан території по вул. Верховинській, що належить Міністерству оборони України, здійснюється благоустрій цієї частини. Так, військовослужбовці очищують територію від чагарників та сміття". 

Фото: Babják Zoltán/Facebook

А голова Берегівської РДА Іштван Петрушка зустрівся з командиром 48-ї інженерної бригади Олександром Рекою та Берегівським військовим комісаром, підполковником Дмитром Куліковським. Було обговорено виконання вимог окремого доручення Рішення начальника Генерального штабу щодо приведення в належний стан території військового містечка в м. Берегово. Поки гучних заяв і реакцій з цього приводу з боку Угорщини зроблено не було. Та, зважаючи, на риторику сусідньої країни в останні роки, це, очевидно, лише справа часу.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme