Презентували книгу про закарпатців у Першій світовій війні (ФОТО)

Перша світова забрала мільйони людських життів і не оминула Закарпатський край

Презентували книгу про закарпатців у Пер…

У середу, 14 листопада, у прес-центрі Закарпатської ОДА відбулася презентація книги "Неси мамці жалість мою", пише Depo.Закарпаття з посиланням на прес-службу Закарпатськоє облдержадміністрації.

Актуальність виданої праці підсилюється й тим фактом, що у листопаді цього року минає 100 років з часу завершення однієї з найбільших трагедій ХХ століття – Першої світової війни.

"Ця війна розв'язала ланцюг подальших геополітичних змін у цілому світі. Перша світова забрала мільйони людських життів і не оминула Закарпатський край. Фактично такі географічні точки, як Ужоцький та Ясінянський перевали, гори Кукул та Черемха увійшли в анали Першої світової війни. Кожна друга родина, яка проживала у нашому краї в той період, так чи інакше постраждала від тієї війни. Водночас, у радянський період з ідеологічних міркувань тема Першої світової війни була не актуальною, а будь-які намагання дослідити ці питання вважалися недоцільними", - наголосив автор книги Юрій Фатула.

Книга, що пропонується читачу, – одна з перших спроб заповнити білі плями історії, акцент книги тяжіє більше до гуманітарних аспектів, адже сотні закарпатських родин тепер мають змогу знайти своїх рідних, які 100 років тому залишили свій дім і більше туди не повернулися.

За словами Юрія Фатули, книга вже викликала зворотній зв'язок із читачами, які знайшли у матеріалах дослідження дані про загиблих під час війни пращурів – їх бойовий шлях і місце поховання.

"У більшості випадків історія родини містила лише дані про те, що людину забрали в армію і вона пішла на війну, де й загинула. Тепер у мартирологу є інформація про те, з якого населеного пункту походить солдат і де його поховано", – додав автор книги.

Автор розповів про сумну географію поховань закарпатців, і вона дійсно вражає – від Камчатки через всю Росію, Середню Азію, Східну та Центральну Європу до самої Італії. Саме в Італії є меморіальний комплекс, де поховано понад 22 тисячі військових часів Першої світової війни, серед яких і закарпатці. На території Закарпаття знаходяться близько 60 військових цвинтарів того періоду, наймасовіші з них в Ужгороді (від 5 до 10 тисяч загиблих).

Щодо назви, то "Неси мамці жалість мою" – це рядок з солдатської народної пісні, повний текст якої міститься на першому форзаці книги.

Нагадаємо, ужгородців запрошують на перегляд фільму "Вірю. Чекаю. Молюся".

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme