ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Ужгород втрачений та збережений: Чи "дотягне" до нащадків історична спадщина

Безліч кав'ярень, ресторанів, готелів, магазинів - це те, чим зараз переповнений історичний центр
Depo.
23 січня 2016 21:00
ФОТО: depo.ua
Ужгород втрачений та збережений: Чи "дотягне" до нащадків історична спадщина
Ужгород втрачений та збережений: Чи "дотягне" до нащадків історична спадщина

Ужгород - одне з найдавніших міст України, зручно розташоване на самому кордоні з Європою. Неодноразово руйноване місто щоразу відновлювали. За довгі роки існування воно пережило десятки коронованих володарів, пише Depo.Закарпаття.

Ужгород - це мікс культури та історії різних народів. Самобутнє місто дихає інтернаціональністю.

Угорський літопис вказує дату заснування Ужгорода - 872 рік. Тривалий час Ужгород був відомий як Унгвар. "Вар" перекладається як "фортеця", а значень слова "Унг" мовознавці пропонують кілька, причому абсолютно різних: від "швидкий" до "південь".

Як виглядав Ужгород на початку ХХ століття, можна уявити і зараз: в місті збереглося чимало архітектурних звісточок з минулого.

Уж - фото 1

Уж - фото 2

З визнанням Ужгорода обласним центром, а згодом і з настанням незалежності, у місті почала активно розвиватися бізнесова інфраструктура.

Безліч кав'ярень, ресторанів, готелів, магазинів - це те, чим зараз переповнений історичний центр. Власне житлових приміщень практично не залишилось.

У сучасному Ужгороді бізнесмени не надто переймаються історичною спадщиною, та й збереження архітектури їх мало хвилює. Яскраві і громіздкі вивіски, дешева плитка на історичних фасадах, пластикові вікна, оббита ліпка, недолугі вітрини - гірка правда сучасного Унгвара. 

Уж - фото 3

Уж - фото 4

Але не все ще втрачено для Ужгорода. Активісти, журналісти та мистецька еліта не дають "розслабитися" ні владі, ні підприємцям. З кожною новою вивіскою - б'ють на сполох та піднімають на ноги всю міськраду. Свідомі громадяни намагаються "достукатися" до місцевих бізнесменів, які, судячи з усього, навряд розуміються на рекламі. Кожного разу до підприємців доносять - бізнес буде, поки до нас йтимуть туристи. А туристів приваблює саме історична спадщина міста. У магазин зайдуть тільки тоді, коли його вітрини будуть оформлені з належним смаком. Люди у місті будуть щасливі тільки тоді, коли їх оточуватиме краса, гармонія та історія. 

І варто відзначити, в Ужгорода ще є обличчя. Є місця, де можна зупинитися і думками, і поглядом. Ужгород - унікальне місто - затишне, гарне та мультикультурне. Відвідавши Унгвар, турист віддає цьому мусту маленький шматок свого серця, а місто йому - спокій, приємні враження та спогади. 

Що з містом робитимуть нащадки - відомо тільки часу. Хочеться вірити, що Ужгород "омолоджуватиметься" зі смислом і відповідальністю.

Ужгород втрачений та збережений, що маємо сьогодні - фото 5

Ужгород втрачений та збережений, що маємо сьогодні - фото 6

Ужгород втрачений та збережений, що маємо сьогодні - фото 7

Більше новин про життя Закарпаття читайте на Depo.Закарпаття