Що побачити на Закарпатті: Як Долина нарцисів цьогоріч змусила туристів перенести відпустки

Одним з найвідвідуваніших місць Закарпаття вже впродовж багатьох років залишається Долина нарцисів. Розташована "квіткова атракція" у межах Карпатського біосферного заповідника

 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Що побачити на Закарпатті: Як Долина нар…
Фото: Наталія Четова/Facebook

Весняний період на Закарпатті – час так званого "квіткового туризму", який починається з цвітіння крокусів (шафранів) у горах і заказниках, згодом поступово перетікає у рожевий цвіт магнолій і сакур, і, на завершення, - цвітіння нарцисів у відомій долині.

Та цього року, зважаючи на прохолодну (а часом й зовсім морозну) весну, безперервний ланцюг цвітіння був порушений – через низькі температури і сніг у горах першоцвіти подекуди розпускаються наприкінці травня, сакуровий "бум" з квітня перемістився на початок травня, а Долина нарцисів зацвіла на кілька тижнів пізніше, що дещо спантеличило туристів, які планували свої подорожі саме до розпуску квітів– масове цвітіння по часу зсунулося ближче до літа. Та й масовим його вже важко назвати.

Про історію Долини нарцисів

Квіткова оаза посеред гірського регіону, розташована за кілька кілометрів від міста Хуст, нині є частиною Карпатського біосферного заповідника. Вона формувалася ще з часів льодовикового періоду. За однією з версій, внаслідок геологічних змін з гір сповзла земля. Разом з землею "спустилися" й унікальні рослини. А вода, яка рясно стікала з гір, сприяла акліматизації, цвітінню і розповсюдженню нарциса вузьколистого. Згодом, зважаючи на вплив людей і ведення господарства, площа, на якій росли нарциси, зменшилася.

Охороняти долину вирішили ще за часів Австро-Угорщини. Цей куточок був скарбом для лікарів – адже у долині росло чимало корисних рослин. Бережно ставилися до долини і за часів Чехословаччини – у той період були чіткі правила ведення господарства на території.

А от за часів Радянського Союзу долина могла зникнути – її хотіли віддати під вирощування сільськогосподарських культур. Процес знищення навіть було запущено – через осушувальні роботи рослинний покрив значно змінився. І тільки після того, як було знищено 50 гектарів долини, сільськогосподарські роботи було завершено. У 1980-х роках Долина нарцисів стала частиною Карпатського біосферного заповідника.

Долина нарцисів цвіте

Чим цікава Долина нарцисів

Нарциси – тільки один вид рослин з майже п’яти сотень, як ростуть у Долині. Звісно, найпопулярніша рослина тут – нарцис вузьколистий. Його тут найбільше у Середній Європі. Зазвичай ця рослина росте високо у горах – на висоті  1100–2060 м. До прикладу, багато нарцису в Альпах, на Балканах і у високогір’ї Карпат.

Нарциси

Фото: Наталія Четова/Facebook

Долина на Закарпатті унікальна тим, що тут нарцис росте на висоті 180–200 м над рівнем моря. Окрім нарциса вузьколистого, у долині є ще з півтора десятка 15 видів квітів, які занесені до Червоної книги України.

Як змінюється Долина нарцисів

Якщо колись білий цвіт нарцисів вкривав у долині кілька сотень гектарів, то в останні роки цвітіння різко скорочується. Однією з причин є те, що квітам бракує вологи – гідрологічних склад ґрунтів змінився. Без додаткового зволоження відновити масове цвітіння неможливо. Друга вагома причина зникнення долини – людський фактор. У першу чергу, йдеться про "набіги" туристів у сезон цвітіння. Навіть не зриваючи квіти (а нерідкими є і такі випадки), люди витоптують ґрунт, та й розвиток інфраструктури навколо – будівництво доріг, стежок і т.д. має свій негативний вплив на природу. У піковий період цвітіння Долину нарцисів відвідує кілька тисяч туристів у день – така навала не може не вплинути. Не врятувало Долину нарцисів і те, що минулого року відвідування місцини було обмежено через карантин. Цього року відвідувачі бачать ще більше "залисин" на долині без квітів.

Карпатський біосферний заповідник

Фото: Карпатський біосферний заповідник/Facebook

Страждає долина не тільки від приїжджих, а й від місцевих жителів. Чи не щороку у самій долині, або поблизу, виникають пожежі в екосистемах – варварський метод спалювання сухої трави все ще процвітає, а у сухі дні вогонь стає ще більш неконтрольованим і добирається до заповідного масиву. Навіть цієї весни, яка не була спекотною і посушливою, поблизу долини вже горів сухостій. Вогонь зачепив і долину – вигорів близько пів гектара заповідника. Минулого року пожежу у долині рятувальники гасили кілька днів. Правоохоронці взялися за справу про підпал і було встановлено винуватця – жителя міста Хуст, який підпалив суху траву і пішов з заповідника. Тоді вигоріло понад 6 га сухої трави. Наступного дня чоловік підпалив сухостій ще раз – вигоріло 2,5 га.

пожежа у Долині нарцисів

Фото: Управління ДСНС у Закарпатській області

Тоді вогонь знищив червонокнижні квіти білоцвіту весняного. Збитки склали 650 тис. грн. Було відкрито кримінальне провадження відкрили за ч. 1, 2 ст. 252 КК України (умисне знищення об’єктів природно-заповідного фонду, шляхом підпалу, що спричинило тяжкі наслідки).

Усе це не могло не вплинути на долину і тому тепер все частіше можна зустріти розчаровані відгуки туристів– мовляв, немає у Долині більше нарцисів, тож немає на що дивитися. Дійсно, якщо не підійти до вирішення проблем Долини комплексно – то вже зовсім скоро на одне унікальне місце у регіоні поменшає.

А поки варто знати, що Карпатський біосферний заповідник – це не тільки Долина нарцисів, а понад 58 тисяч гектарів карпатської природи. Окрім масиву долини, у заповідник входять Чорногірський заповідний масив з неймовірними гірськими озерами ті найвищими вершинами (Говерлою у тому числі). Окрім того, у межах заповідника розташований Свидовецький заповідний масив з буковими пралісами Карпат, Марамороський, Кузійський та Угольсько-Широколужанський заповідні масиви.

Загалом, Карпатський біосферний заповідник розкинувся на чотири райони області, тож для того, аби скласти уявлення про заповідний фонд регіону, знадобиться не одна поїздка. І вже точно -  не лише відвідини Долини нарцисів.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme