Середньовічне кохання, війна і пишне застілля: Чому Мукачево згадує про шлюб володарки замку

У мукачівському замку "Паланок" вже вдруге влаштували реконструкцію весілля відважної володарки фортеці Ілони Зріні та повстанця Імре Текелі

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Середньовічне кохання, війна і пишне зас…

Історія союзу Ілони Зріні та Імре Текелі вплітається у безліч легенд і переказів з романтичним настроєм. Їхнє кохання наче взірець для написання романів - тут і шалені почуття, і війна, і непрості рішення. Тому не дивно, що історію цих двох непересічних постатей люблять переповідати на Закарпатті, а у Мукачівському замку взялися за реконструкцію весілля і вже два роки поспіль проводять масові гуляння на честь союзу двох легенд.

Господинею замку "Паланок" княгиня-хорватка Ілона Зріні стала на початку 1669-го після смерті чоловіка Франца I Ракоци. Тоді 30-річна Ілона була єдиною в Європі жінкою-губернатором (керувала всією Шарошпотокською замкової областю). Крім того, вся Європа чула про неймовірну красу княгині та її освіченість: вона володіла багатьма мовами, писала вірші і сонети, прекрасно орієнтувалася у математиці та юриспруденції, балістиці, фортифікації і військовій справі.

У січні 1682 повинна була відбутися зустріч Ілони Зріні з воєначальником та активним учасником повстання куруців (учасники антигабсбурзьких повстань в Королівстві Угорщина в період з 1671 по 1711 роки) проти австрійського панування над угорцями Імре Текелі.

Зустріч планувалася як політичні переговори (княгиня повинна була переконати проводиря бунтарів скласти зброю), але, за переказами, замість політичних переговорів Зріні провела з Текелі ніч. Після цього почався їхній бурхливий роман, а вже в червні зіграли пишне весілля в мукачівському замку. Цьому союзу були дуже раді угорці, яким остогидло австрійське панування.

Але австрійці відреагували на нього зовсім інакше: через деякий час проти Зріні та Текелі була розпочата військова кампанія.

Відома австрійська облога мукачівського "Паланку" тривала три роки - з 1685-го по 1688-й. Тримала облогу замку Ілона. Весь Старий Світ сміявся тоді над австрійськими головнокомандуючими, які не могли втихомирити жінку. Але в підсумку все одно стало ясно, що цю сутичку Ілона і Імре програють. І вони вирішують просити допомоги у турків. Імре Текелі їде до них послом. Але турки зажадали заставу за свою підмогу: сина Ілони Ференца II Ракоци.

Княгиня на це не погодилася: між чоловіком і сином вона обрала сина. Текелі відправився з цим її рішенням до турків і там його як заручника посадили у в'язницю. А через деякий час Ілона капітулювала.

Кажуть, коли австрійський генерал Караффа прийшов до неї підписувати документи про здачу фортеці, то змусив її при всіх поцілувати його чобіт. Дворянський світ був шокований: простий генерал посмів так вчинити з княгинею. За це його розжалували, розорили сім'ю і відправили на фронт як простого солдата, де вбили через два місяці.

А Ілону судили за державну зраду, відібрали дітей, постригли в черниці, а через пару років виміняли на одного австрійського генерала, який був у полоні у турків.

Вона доживала вік разом з Телекі в Ізмірі, недалеко від Стамбула. У них там був свій палац, прислуга. Усім цим забезпечив Ілону султан Махмуд IV, який був в захопленні від цієї жінкою настільки, що під час оборони замку "Паланок" надіслав їй грамоту "атнаме". Це - вищий державний визнання честі і доблесті в Туреччині. І то був єдиний раз за всю історію, коли володар цієї країни дав подібну нагороду жінці.

Ілона померла першою - у 1703 році, не доживши кілька місяців до початку визвольної війни Угорщини проти австрійців, яку очолив її син — князь Ференц ІІ Ракоці. А за два місяці за нею пішов з життя Імре.

А тепер про весілля, яке стало легендарним і лягло в основу нинішніх реконструкцій у замку. Отже, 15 червня 1682 року у Мукачеві відзначали весілля двох історичних постатей, яке згодом вплинуло на життя всієї Європи. Володарка замку "Паланок" Ілона Зріні вийшла заміж за на 14 років молодшого за себе угорського графа Імре Текелі, політичного лідера, керівника антигабсбурзького руху куруців. За переказами, весілля гуляли вісім днів. за цей час гості гості з'їли десять вгодованих биків, 36 телят, 20 свиней, 80 овець, чотирьох оленів, десять косуль, шість диких кабанів, дві лані, вісім центнерів риби, 50 центнерів меду і цукру. Випили 130 бочок червоного і 150 бочок білого вина, 40 бочок пива і 25 малих бочок польської горілки.

Звісно, такого масштабу і помпезності нинішня реконструкція не має, але гуляють весілля так само з розмахом.

Імре Текелі прибув у замок на білому коні і пара і взяла шлюб у верхньому дворі замку, який прикрасили для виїзної церемонії. Священик освятив їхній шлюб, про що містян сповістили пострілами з гармат з веж "Паланку".

Також у "Паланку" організували середньовічний ярмарок, де була представлена продукція виноробів, пивоварів, кулінарів, ремісників, торговців. Протягом дня тривають лицарські турніри, військові атракції, середньовічні танці та музика, стрільби з луків тощо.

Щогодини на східному бастіоні замку Паланок влаштовують стрільб з стародавніх гармат. Окрім весілля, взялися і за реконструкцію штурму Мукачівського замку.

До слова, на мурах замку є невеличке, але дуже зворушливе нагадування про кохання Зріні і Текелі - міні-скульптурка їхньої пари.

Використано фото і матеріали: Мукачівська міська рада, kolyba.org.ua, tsikave.ostriv.in.ua.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme