Що треба знати охочим погрітися на березі закарпатського Бребенескула (ФОТО)

Найвисокогірніше озеро України лежить у глибокій улоговині під вершинами Гутин-Томнатик та Бребенескул

Що треба знати охочим погрітися на берез…

Найпрозоріша вода, мальовничі похилі береги, які плавно переходять у гірські схили, кришталево чисте повітря і відчуття неймовірного спокою, що панує навколо, робить це відокремлене озеро в горах одним з найулюбленіших місць для відпочинку українських туристів, пише Depo.Закарпаття.

Багато місцевих жителів стверджують, що місце це дарує енергію і наповнює силами так, що хочеться повертатися сюди знову і знову.

Що треба знати охочим погрітися на березі Бребенескула - фото 1

Найвисокогірніше озеро України лежить на висоті 1 801 метра над рівнем моря, у глибокій улоговині під вершинами Гутин-Томнатик та Бребенескул. Озеро виникло з льодовика багато тисяч років тому. Через особливості клімату та рельєфу навіть у травні біля озера може лежати сніг. Живиться озеро атмосферними опадами та ґрунтовими водами. Вода його слабомінералізована. Дно озера підвищується у східному напрямку, а на глибині вкрите сірим мулом.

Що треба знати охочим погрітися на березі Бребенескула - фото 2

Назва Бребенескул у перекладі з румунської мови означає "барвінок". Також існують інші версії про українське походження назви від слова "бербениця" (музичний інструмент - невелика діжка, обтягнута шкірою, з пучком кінського волосся всередині. Звук бербениці за тембром нагадує ревіння бугая).

Гірська котловина, в якій розташований Бребенескул, є частиною Карпатського біосферного заповідника. На цій території заборонено розпалювати багаття, тут ретельно стежать за чистотою і збереженням природних порядків. Навколо самого озера не ростуть дерева – тільки трава, мох, квіти і невеликі чагарники з їстівними солодкими ягодами, тому, щоб потрапити в справжні карпатські ліси, доведеться трохи пройтись.

Що треба знати охочим погрітися на березі Бребенескула - фото 3

Площа озера невелика: завширшки ця водойма 28-44 метри, а завдовжки 134 м. Глибина досягає 2,8 метра. Вода влітку прогрівається до 15 градусів, і це дає можливість зануритися в найчистішу і дивно прозору воду чарівного озера, набратися здоров'я і нових вражень.

"Плюс" відокремленого розташування Бребенескул в тому, що через особливості ландшафту під'їхати до нього на будь-якому транспорті фізично неможливо, що позитивно позначається на екології і чистоті цього гірського озера в Карпатах. Спуск до води досить крутий, відстань від країв кам'яної чаші до берегової зони невелика.

Що треба знати охочим погрітися на березі Бребенескула - фото 4

Через високу популярність цієї природної туристичної пам'ятки України в літній сезон туристів тут буває досить багато, але більшість відпочиваючих зазвичай зупиняються в готелях і садибах біля підніжжя гори Бребенескул, оскільки біля самого озера єдиним місцем ночівлі може бути тільки намет, яких на озері може розміститься до півсотні.

Проте бажаючих відвідати озеро варто попередити про деякі "нюанси" дикої краси. Хай красиві світлини не вводять в оману - на Бребенескулі часто-густо буває не до знімкування панорам. Бо якщо на Чорногорі негода, на Бребенескулі - подвійна негода. Якщо на Чорногорі холодно, на Бребенескулі - холодно в квадраті. Більшість фотографій, на яких мальовниче гірське озеро залите сонячним світлом і водичка виблискує у теплих променях, зняті у першій половині дня, коли сонце освітлює цю сторону хребта.

Що треба знати охочим погрітися на березі Бребенескула - фото 5

У другій половині дня сонце дуже швидко ховається за хребет, і біля озера спочатку стає прохолодно, а згодом — морозно. Що вже казати про ранню весну чи пізню осінь: улоговина довкола Бребенескула береться памороззю навіть тоді, коли снігом на Чорногірському хребті ще не пахне!

Якщо ж вирішити скупатися, щоб набратися обіцяних чудодійних сил, варто пам'ятати: низька температура води пройдеться шкірою голками і змусить швидко вилізти геть — сушитись на сонці. І ще: не зважаючи на те, що вода у Бребенескулі дуже чиста, і в ній не водиться риба, досвідчені туристи не рекомендують її пити. Натомість поряд, під вершиною Гутин Томнатик, є чудове джерело чистої питної води, в якості якої сумнівів не виникає.

Що треба знати охочим погрітися на березі Бребенескула - фото 6

На озері відсутні дрова. Рубати і різати жереп заборонено, то ж доведеться будти відповідальними і користуватися газовими горілками.

Дістатися до озера найзручніше з хребта Чорногора. З боку Гутин-Томнатика до озера веде чітка стежка (спуск збирає близько 20 хвилин). Другий вихід з траверса гори Бребенескул, комфортна моренно-грунтова стежка, починається за г. Менчул (близько 30 хв.). Можна самостійно з'їздити туди, щоб вдосталь насолодитися красою цих місць, не поспішаючи і не підлаштовуючись під інших людей, або ж відправитися в складі екскурсійної групи, щоб не тільки побачити все своїми очима, а й дізнатися багато цікавої інформації про чудову природу та озера в Карпатах.

Що треба знати охочим погрітися на березі Бребенескула - фото 7

Щоправда, в цій величезній діжці з медом таки знайшлась ложка дьогтю: на жаль, озеро страждає від надмірної туристичної уваги. Південний берег зручний для облаштування наметових таборів та кострищ, звідки сміття частково потрапляє у води озера, але більшістю накопичується в пониженні до річки Бребенескул.

"На відео я йду від краю озера, тобто сміття безросередньо на березі. У відео не сказав, але презервативи таким людям слід видавати безкоштовно, аби не розмножувались", – йдеться в коментарі до відео Олексія Пономаренка в соцмережі Facebook.

Тож, найвисокогірніше озеро з прозорою водою може запросто перетворитися на смітник. Звісно, якщо ті, з охочих погрітися на березі Бребенескула, хто без докору сумління залишає по собі непотріб, не схаменуться.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme