ЧС 2018
Вибори-2019
Онлайн
Сектор
Спецпроекти
Країна Укропів

Роботу над доповіддю Нємцова завершено: Стало відомо, у що Росії обійшлася війна в Україні

Представники російської опозиції завершили роботу над доповіддю Бориса Нємцова "Путін. Війна". У дослідженні робляться спроби оцінити загальні втрати армії і бюджету Росії від війни в Україні
Depo.
12 травня 2015 08:20
ФОТО: depo.ua
Роботу над доповіддю Нємцова завершено: Стало відомо, у що Росії обійшлася війна в Україні
Роботу над доповіддю Нємцова завершено: Стало відомо, у що Росії обійшлася війна в Україні

"Путін. Війна" - 64-сторінкове дослідження, що об'єднало в собі свідчення, що публікувалися раніше в ЗМІ, і власні дані Нємцова про втручання Москви в українську політику і присутність російських збройних сил в на сході України. Дослідження розбито на 11 глав, вони охоплюють події в Україні з початку перевороту, коли, за версією авторів доповіді, в Кремлі був розроблений сценарій "повернення Криму", і до теперішнього часу, передає depo.ua з посиланням на РБК.

Над текстом працювали колишній віце-прем'єр Альфред Кох, журналісти Айдер Муждабаев, Олег Кашин, члени політради РПР-ПАРНАС Ілля Яшин і Леонід Мартинюк, виконавчий директор партії Ольга Шоріна.

Доповідь надрукована мінімальним тиражем (2 тис.), його вистачить для поширення тільки на презентаціях, повідомив Яшин. Презентації крім Москви заплановані в регіональних центрах - Петербург, Ярославль, Челябінськ та інших містах. Одночасно почнеться кампанія зі збору коштів на видання доповіді для широкого розповсюдження.

У надрукованій доповіді відсутні вихідні дані: не вказані тираж і видавництво. Є позначка "Випуск: травень 2015 року. Місто Москва". Вартість надрукованого накладу в РПР-ПАРНАС також не розкривають.

Збирати матеріали для доповіді Нємцов став з початку 2015 року. Він багато працював з відкритими джерелами, знаходив людей, які могли поділитися інформацією. Він звертався з депутатськими запитами до ФСБ про участь у конфлікті на території України збройних вихідців з Чечні і до Генпрокуратури з вимогою перевірити інформацію про участь російських військових у боях на сході України. Всі його звернення залишилися без відповіді.

На початку лютого до Нємцова звернулися представники родичів загиблих в Донбасі російських солдатів, зокрема з Іваново. Записку про це політик залишив своїй помічниці Шоріній. У матеріалах доповіді говориться, що родичі загиблих солдатів шукали допомоги, щоб домогтися від Міноборони компенсаційних виплат. Вони ж розповіли про масову загибель російських солдатів під час літнього контрнаступу бойовиків під Іловайськом і під час зимових боїв за Дебальцеве. За даними Нємцова, під Дебальцевим загинуло близько 70 військових з Росії, як мінімум 17 з них десантники з міста Іваново. До цього часу російські солдати перед відправкою на Донбас офіційно звільнялися з російських збройних сил на вимогу керівництва, повідомляють джерела Нємцова.

Під чесне слово командирів солдатам гарантували, що в разі поранення або загибелі їхнім родичам будуть перераховані компенсації, рівнозначні з тими сумами, які виплачувалися влітку 2014", - йдеться в доповіді. На практиці компенсацій не було.

За даними Нємцова, не менше 150 російських солдатів загинули в серпні 2014 року, згідно з оцінками джерел Нємцова. Тоді українська армія перейшла в наступ, але була зупинена під Іловайськ російськими військами. Родичі загиблих військовослужбовців, як повідомляється в доповіді, отримали по 2 млн руб. і дали підписку про нерозголошення щодо обставин їхньої загибелі.

Близько 53 млрд руб. було витрачено з російського бюджету на війну на південному сході України за десять місяців - таку оцінку дав співавтор доповіді, директор з макроекономічних досліджень ВШЕ Сергій Алексашенко. Він припустив, що 21 млрд руб. потрібно на утримання 6 тис. добровольців, 25 млрд руб. - на підтримку 30 тис. місцевих "ополченців", 7 млрд руб. - на експлуатацію, обслуговування і ремонт техніки.

80 млрд руб. було витрачено владою російських регіонів на утримання біженців з Донецької та Луганської областей України з липня 2014 року. Цю оцінку в доповіді також призводить Сергій Алексашенко.

2 трлн руб. зі своїх зарплат і 750 млрд руб. зі своїх заощаджень, за підрахунками Алексашенко, втратили росіяни за рік після анексії Криму. Економіст пояснює, що у зв'язку із західними санкціями і відповідним продуктовим ембарго ціни додатково зросли на 5,5%. Саме ця цифра закладена в основу розрахунків.

Виступати публічно родичі боялися через підписки про нерозголошення. Як запевняють джерела Нємцова, родичам загиблих погрожували кримінальним переслідуванням і приводили в приклад справу проти багатодітної матері Світлани Давидової за звинуваченням у державній зраді на користь України.

Вбивство Нємцова переконало родичів відмовитися від зусиль з пошуку справедливості. "Якщо Нємцова розстріляли біля стін Кремля, то з нашими підзахисними в Іваново можуть зробити взагалі що завгодно", - сформулював авторам доповіді спільну позицію родичів юрист, що представляє інтереси сімей двох загиблих десантників.

За допомогою до відомих правозахисників автори доповіді не зверталися, розповіли в організаціях "Солдатські матері" та "Громадянин.Армія.Право".