Риболовля на Закарпатті: Яких водних "монстрів" можна зловити в місцевих водоймах

Рибальство на Закарпатті – це така собі медитація, втеча від буденності, метушні та проблем. Це місце, де можна побути наодинці з собою та природою. Для бувалих рибалок ловля риби - це вже давно не полювання, а спосіб відволіктися та зупинитися

Риболовля на Закарпатті: Яких водних "мо…
Фото: Voevodyno

Фауна закарпатських водойм – унікальна. Майже 50 % видів риби – у закарпатських водоймах (21 різновид риби із 46) під охороною та занесені до Червоної книги України. Щороку, з початку квітня по кінець травня на Закарпатті проводиться операція "Нерест", то ж ловити рибу у природних водоймах не можна. Та коли нерест закінчується, для рибалок починається райське життя.

Кожен рибалка має свій стиль рибальства. На Закарпатті в горах поширене вудіння харіуса, форелі на мушку, у низинних районах - подуста з підгодівлею. Місцями ловлять в проводку, на поплавок з підгодівлею. Із загальнопоширеного - використання донки. спортивний нахлист добре підходить якраз для гірських річок. Тому нині Закарпаття посідає передові місця з поширення нахлисту в Україні. У краї навіть змагання проводять. Та до водойм зкарпатські рибалки йдуть не тільки заради участі в змаганнях. У кожного - свій інтерес.

Щоб загадати три бажання

Найбільш поширений хижак закарпатських водойм - щука. Водиться ця риба на тиховоддях. На самому руслі – поблизу великих ям, у ділянках спокійної течії, окільки ця риба любить тиховоддя. Однак закарпатські вмільці витягують його і з гірських течій. До прикладу, з Тиси. "Рибалка на щуку азартна, дуже цікава у плані приманок і експерементів з приманками. Ловля щуки у нас на Тисі є специфічною, тому що ріка більш гірська. Але зловив трофей на 5 344 кг –  шикарна щука, мій особистий трофей, – прокоментував відео закарпатський рибалка. 

Найкраще ловити щуку спортивним методом - спінінгом. Клює цілорічно за винятком періоду нересту (кінець лютого - квітень). Ловити краще на традиційну блешню, силіконові приманки. Щука кидається на все рухливе, що можна вхопити. Також приманюють на закидачки з живцем. Це дуже просте пасивне ловіння, яке не потребує дорогого спорядження, кажуть риболови.

На безхитрісного окуня

Часто у закарпатських водоймах можна зловити окуня. Тут рибалка може себе добре потішити, бо рибини окуня можуть досягати й величеньких розмірів. По нього краще йти на Тису, Боржаву, Латорицю, у кар'єри. Окунь тримається тихих та глибоких місць.

Клює на черв'яка, блешню, силіконові приманки, живця. Риба безхитрісна, її можна ловити й узимку на блешню, й улітку на поплавцеву вудку з блешнею та інші спінінгові штучні приманки.

"Вполювати" сома-велетня

Сом водоться тільки на глибині, хоча є і в Ужі, бо піднімається у річку на нерест у пошуках кормової риби.Трапляється винятково у водоймах із глибинами, хоча водиться і в порівняно мілких річках – таких, як Уж. Піднімається туди навесні на нерест і в пошуках кормової риби. Зловити рибу можна у лісистих частинах, де у воді багато дерев, які служать природними схованками для сома. Також водиться на Тисі у великих ямах.

Ось якого красеня витягнув із Тиси Степан Почаї. Чоловік розповів, що взяв із собою спінінг, а ловив на живця. Ваги не могли зважити таку здобич, але на думку рибалки, сом важить не менше 20 кг, а довжина рибини від щелепи до кінчика хвоста – трохи більше 1,4 м.

На Ужі, як і на Тисі, сома ловлять на живця, на Латориці - на виповзків, жаб, велику п'явку чи живця. Закарпатцям не раз вдавалося зловити сома-монстра.

Останній такий випалок трапився у серпні 2015. Тоді рибалка Юрій Балаж зловив двометрову рибину вагою 52 кг. За словами місцевих старожилів, подібні екземпляри траплялися рибалкам у Тисі років 30-40 тому, але тільки в сіть.

За рибами "спортивними"

Судак та жерех –  "спортивні" риби. Для бувалих риболовів - це дуже бажаний трофей. Судак живе у таких місцинах, як і сом. Це, можна сказати, риби-супутники: тримаються на тих же глибинах і ямах, обидва є нічними хижаками. Добре ловиться навесні, ліпше ловити на силіконові приманки. Жерех же сягає досить великої ваги. Бувають до 7-8 кг. Найбільші екземпляри можна зловити навесні, одразу після скресання криги. Ця риба обирає глибинні ділянки, прив'язані до мілководдя та перекатів, де звужується русло і вода (особливо на поворотах) різко збільшує швидкість.

Для закарпатських річок зі спінінгових риб головень –  найпоширеніший об'єкт полювання. Водиться як у малих потічках, так і у великих річках. Ловиться майже на все. Будь-який рибалка може впіймати цю рибу: спінінгіст, донник, поплавочник, нахлистовик. Клює в усі пори року. Немає цієї риби на гірських річках, де починаються водоспади. Головень не піднімається по них, любить відпочивати. Найпопулярніша ловля на цю рибу –  зі спінінгом на блешню чи воблер.

До вечері – коропа і карася

Короп - сильна й, напевно, друга за величиною риба після сома. Ця риба також любить глибокі місця й повільну течію. У гірських частинах річок вона не трапляється. Короп широко культивується, тому постійно потрапляє до водойм і доступний для вилову. Після зими рибі треба від'їстися й набратися сил, тому цей період - від скресання льоду до нересту - дуже вдалий для лову. Першими тоді клюють найбільші особини. З великою водою вони підходять до берега.

Одна з найбільших коропових риб - лящ. Солідний трофей поряд із іншими лящовими. Ця риба далеко мігрує, тримається глибоких місць, трапляється завважки до трьох кілограмів. Полюють його здебільшого на донні снасті зі спеціальними годівницями, до яких кріпляться повідці. Добре йде на опариша, суміші каш.

Дуже поширена риба –  карась. На цю рибу полюють рибалки, які люблять посидіти з вудкою на березі. Водиться майже всюди, окрім гірських річок. Хоч переважно живе у старицях водойм, в озерах. В останніх його найбільше. У річках спеціально його не полюють. Попадається там під час лову іншої риби. Карась добре йде на чев'яка, опариша. Чималі екземпляри можна зловити на виповзка. Приманку слід ретельно підбирати, та це досягається методом проб.

За рибою царською

Форель - відома риба карпатських річок, але ареал її поширення дуже малий. Це пов'язано з тим, що мало місць, де вона добре почувається. Рибу занесено до Червоної книги й до вилову заборонено. Живе 10-12 років. Відкладає ікру в листопаді-грудні.У дикій природі, на форель можна натрапити, в основному, у гірській місцевості, оскільки ця риба любить холодну, чисту й прозору воду. Не зловити форель у водоймі, температура води якої сягає понад 20°С.

На території Закарпаття є багато готельних комплексів, приватних садиб, де знаходяться штучні озера та ставки, цілі форельні господарства, в яких розводять та вирощують форель для туристів. Ловля форелі є чи не найвищим пілотажем риболовного мистецтва, і ті, хто зумів хоч одного разу її спіймати, ще довго цим пишаються.

Читайте по темі: Закарпаття форелеве: Чому царська риба пструг не тхне болотом

В цілому природні водойми Закарпаття зазнали помітних змін в результаті господарської діяльності людини. Змінився також видовий склад риб, їхня вікова структура та ареал. Як правило, заядлі рибалки дуже бережно ставляться до природи, бо знають, чого хочуть від неї. Справжні фанати отримують задоволення від процесу, дрібну рибу відпускають, щоб вона виросла і ловлять рибу тільки дозволеними снастями.

Зустрічаються, звичайно, і "дикуни", так їх називають заповзяті любителі ловлі риб. Між рибалками є дуже цікаві та суворі правила, які вони не порушують і іншим не дозволяють. Часто з браконьєрами розбираються жорстко і без спеціальних служб.

Фото: з відкритих джерел

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme