Рейдерське свавілля чи законний суд: Кому дістанеться "ласий шмат" в центрі Ужгорода

Вже не перший рік точиться боротьба між керівництвом обласного Будинку профспілок і Закарпатським окружним адміністративним судом за історичну будівлю в Ужгороді
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Рейдерське свавілля чи законний суд: Ком…

Скандал довкола Будинку профспілок в Ужгороді, що розташований у центрі міста на площі Народній, вже дійшов до президента України Володимира Зеленського. Голова Закарпатської обласної профради Володимир Фленько надіслав листа Зеленському, в якому повідомляє про рейдерське захоплення будівлі. Реакції від глави держави поки нема.

Але для початку трохи історії. Споруду, довкола якої точаться суперечки, на площі Народній зведено у 1929 році за проектом Адольфа Лібшера, генеральним підрядником виступало товариство Václav Nekvasil, stavební a. s. Тут розташовувалась будівля колишнього Крайового суду Підкарпатської Русі, за радянських часів базувався Ужгородський райвиконком, у часи незалежності розмістилися Товариство "Знання" і профспілки. Будівля у перші роки експлуатації часто змінювала своїх "жителів". Та згодом профспілки зайняли приміщення надовго. У 1946 року Раді профспілок було передано майно та матеріальні цінності ліквідованих лікарняних кас Закарпатської України, в тому числі будівлю по вул. Першотравневій, 2 в Ужгороді. Потім у 1949 році було здійснено обмін будівлі на іншу — на вул. Духновича, 2, а у 1963-му — на будівлю на пл. Леніна, 5 (тепер — площа Народна, 5). З того часу будівля перебувала у віданні Закарпатської обласної ради профспілок.

Обласними й міськими органами влади неодноразово подавалися судові позови про визнання за ними права власності на будівлю на пл. Народній, 5. Але всі рішення судів були на користь Закарпатської обласної ради профспілок, зокрема — і за позовом Фонду державного майна у 2015 році.

Однак ситуація змінилася, коли за черговим позовом Фонду державного майна України розпочалася судова тяганина щодо права власності на будівлю профспілок Закарпаття. У березні 2017 року уряд ухвалив рішення про передачу із сфери управління Фонду державного майна до сфери управління Державної судової адміністрації частини будівлі на площі Народній в Ужгороді. Стало зрозуміло, що в даних приміщеннях розмістять місцеві суди, а профспілкам доведеться пошукати інше місце. За робочі кабінети в будинку, збудованому ще "за чехів", почалася судова тяганина.

Через судові і урядові рішення профспілки області оголосили тоді попереджувальну акцію протесту, які відбувалися біля будівель Закарпатської ОДА та Закарпатського окружного адміністративного суду. Було зібрано близько 30 тисяч підписів членів профспілок краю проти судового тиску на профспілки, зазіхання на їхнє майно. 

Тодішній голова Закарпатської ОДА Геннадій Москаль звернувся до прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана з листом, у якому повідомив того про напружену ситуацію в області у зв’язку з судовими і урядовими рішеннями, а також з проханням тимчасово призупинити дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №221-р "Про передачу частини будівлі у м. Ужгороді до сфери управління Державної судової адміністрації". 

Гройсман неодноразово давав доручення відповідним службам Кабміну та Фонду державного майна України розібратися у ситуції. Однак виконання доручень затягувалася, а ситуація довкола права власності на будівлю на пл. Народній, 5 в Ужгороді залишалася невирішеною.

У лютому минулого року Львівський апеляційний господарський суд виніс постанову, якою апеляційну скаргу Закарпатської облпрофради залишив без задоволення, а рішення Господарського суду Закарпатської області від 27 листопада 2017 року, яким зобов'язано профспілки звільнити частину будівлі – без змін. Закарпатські профспілки відмовилися виконувати судове рішення і протягом всього часу вперто "тримають оборону".

З того часу неодноразово біля будівлі відбувалися різні акції, які у профспілках називали "захистом від рейдерів". На початку цього року стався черговий гучний скандал: держвиконавці головного територіального управління юстиції вкотре намагалися зайти до будівлі і вкотре не змогли зробити цього. Вхід заблокували представники профспілок, які вдалися до таких радикальних заходів, і наполягали, що відбувається ні що інше, як рейдерське захоплення приміщення. Державні виконавці неодноразово намагалися потрапити в будівлю, але щоразу наштовхувалися на різкий відпір профспілок.

У серпні цього року ситуація повторилася: працівників управління державної виконавчої служби головного територіального управління юстиції в Закарпатській області у будівлю профспілок на площі Народній знову не впустили. До цього, 12 серпня, президія Закарпатської облпрофради прийняла таке рішення з урахуванням того, що питання про майнові права на Будинок профспілок в м. Ужгороді нині знаходиться на розгляді у судових інстанціях та Кабінеті Міністрів України.

Голова облпрофради Володимир Фленько надіслав листа президенту України Володимиру Зеленському щодо скандальної і напруженої ситуації довкола будівлі. Лист розглядатиме новостворена експертна група з оцінки результатів проведення судової реформи. А от коли саме – поки невідомо.

Поки лише зрозуміло, що відстоювати свою правду кожна зі сторін буде до "переможного". Надто вже привабливим є приміщення, розташоване в елітному "рядовому" кварталі Ужгорода, зовсім поруч з будівлею Закарпатської ОДА і облради.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme