Право на проїзд: Як в Ужгороді воюють з маршрутниками (ФОТО, ВІДЕО)

Ужгород регулярно "трясе" від скандалів, головними "героями" яких стають водії маршрутних таксі

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Право на проїзд: Як в Ужгороді воюють з…

Ситуація з громадським транспортом в Ужгороді складається не найкращим чином. Маршрутки і автобуси, якими користуються містяни, їздять нерегулярно, деякі маршрути переповнені і потрапити в годину-пік всередину транспортного засобу - за щастя. Самі автобуси у такому стані, що іноді дивно, як вони можуть їздити.

Водії маршруток не бачать нічого поганого у тому, щоб виїхати на маршрут транспортом, який "відремонтований", наприклад, скотчем. Так, у вересні пасажири ужгородської маршрутки №21 "милувалися" видом через заклеєні клейкою стрічкою вікна, а на їхні голови в цей час крапала вода зі стелі.

Бувають промахи і серйозніші. У серпні в Ужгороді по вулиці Гагаріна у маршрутці на ходу відірвалися колеса. Цей автобус здійснює перевезення по першому маршруту.

Подібні випадки насторожують: як же стежать водії за технічним станом транспорту, на якому вони працюють і перевозять пасажирів? При цьому абсолютно ігнорується ще одне питання: ужгородський громадський транспорт зовсім не пристосований для перевезення людей на візках. Навіть тими автобуси, на яких є наклейки, які інформують про можливість проїзду для людей з обмеженими фізичними можливостями, інваліди фактично скористатися не можуть

Та навіть не технічна сторона викликає найбільше питань. Час від часу в місті піднімається чергова хвиля обурень через роботу, поведінку та висловлювання самих водіїв маршруток. Соцмережі активно обговорюють випадки, коли водії відмовляли у безкоштовному проїзді пільговим категоріям громадян, при цьому спілкувалися хамовито, а іноді і застосовували силу.

Один із останніх випадків: жінка заступилася за дитину, котру водій відмовився перевозити. Наслідок: пішки пішли і дитина, і жінка. За словами ужгородки Крістіни Галайди, водій маршрутки №12 вигнав з автобусу малу дитину (8-10 років) за те, що вона забула посвідчення учня. При цьому на вулиці йшов дощ. "На моє обурення водій відповів, що він не зобов'язаний возити дітей без підтвердження того, що вони діти. Хоче їхати - нехай заплатить! Я попросила водія представитись та пред'явити своє посвідчення, водій у грубій формі відмовився. Я вийшла, щоб повернути дитину в автобус, а водій зачинив двері і поїхав. До речі, за проїзд я заплатила. Найбільше мене вразила молода жінка, яка замість того, щоб хоча би промовчати, почала "виступати", чого я затримую автобус і вона спішить", - розповіла жінка.

Ця ситуація обурила багатьох. Тим більше, що за кілька днів до того ужгородців вразила інша історія - про те, як 10-річна школярка знепритомніла у переповненому автобусі. Першу допомогу дівчині надавали пасажири, а водій не відреагував. Батько дівчинки вже звернувся до поліції, а в ужгородському АТП, яке обслуговує маршрут, проводять перевірку.

І подібних випадків - чимало. Водії дозволяють собі у грубій формі говорити з пасажирами, а на зауваження реагують ще бурхливіше. "Гроші сюда! Я повторяти десять раз не буду! Акція кінчилась!", - дуже емоційно вимагав ужгородський водій маршрутки у лютому гроші від мами школяра. Водій також додав, що в інших маршрутках не просять гроші від школярів, бо "там тупі шофери".

Відео свою справу зробило: Ужгородська міська рада та перевізник, який працює на 8 маршруті в Ужгороді, відреагували на кричущий факт брутальної поведінки водія автобуса. Відеозапис із репліками шофера було розповсюджено у ЗМІ, самого водія відсторонили від роботи.

Є й такі водії, які лайками не обмежуються: минулого року 15-річний студент одного із технічних коледжів сів до маршрутки № 22 на пл. Корятовича. За словами юнака, він протягнув маршрутчику 50 гривень, однак здачі отримав тільки 26 (проїзд вартує 4 гривні). На зауваження водій автобуса відреагував агресивно і звинуватив пасажира, що той буцімто вже сховав до кишені 20 гривень і хоче "нагріти руки" на ньому. Водій кошти не повернув. Виходячи з маршрутки ще з двома товаришами, молодики обговорили ситуацію між собою, звинувачуючи водія. Водій, почувши негатив у свою сторону, вискочив вслід за пасажирами, накинувся на хлопця і почав його душити.

Згодом під час занять хлопцеві стало зле. Педагог відвіз юнака до Ужгородської міської лікарні, де постраждалому було встановлено забій шиї та зафіксовано наявність гематоми. Тоді медики викликали поліцію і направили дитину на дообстеження у дитячу поліклініку.

Такі випадки викликають обурення ужгородців, які хотіли би отримувати належні умови та послуги, користуючись громадським транспортом.

У міській раді кажуть, що попросили перевізників поговорити з водіями, аби ті були ввічливими, коректними, уважними до пасажирів. У той же час, чиновники заступаються за водіїв: мовляв, перевізники в Ужгороді забезпечують безкоштовний проїзд учнів виключно за власний рахунок, без жодної копійки компенсації з міського бюджету. "Судячи з дискусії в соцмережах, те, що в Ужгороді діти можуть їздити автобусами без оплати та ще й у будь-який час доби, незалежно від дня, місяця, вихідних, канікул тощо, сприймається усіма, як безумовно належне і гарантоване. Хоча законодавством передбачено, що пасажир має право купувати для дітей віком від 6 до 14 років квитки за пільговою ціною, зі знижкою 25%, і лише з 1 жовтня по 15 травня", - каже начальник відділу транспорту, державних закупівель та зв'язку Ужгородської міської ради Петро Бобик.

Більше того, начальник зауважив, що в місті почали масово використовувати фальшиві і прострочені посвідчення, переправляти дати, пред'являти їх заповненими від руки, з криво вклеєним фото, без печатки (найчастіше це роблять учні шкіл із навколишніх сіл). "Якщо ж водій це "посміє" перевірити, помітить і скаже – соціальні мережі гудуть, як вулики. Хоча відповідно до Закону України "Про автомобільний транспорт" пасажир зобов'язаний мати при собі квиток на проїзд, на перевезення багажу, за наявності права пільгового проїзду – відповідне посвідчення чи довідку. А в Правилах надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України 18 лютого 1997 року № 176, зазначено, що водій автобуса має право не допускати до поїздки пасажирів, які не мають квитків або не пред'являють посвідчення встановленого зразка, котре підтверджує право на пільговий проїзд", - зазначив Бобик.

Тому батьків просять не тільки розводити дискусії у соцмережах, а й потурбуватися, щоб учнівський квиток дитини був належно оформлений. Та й гроші на проїзд не зайвим буде дати дитині - на випадок, якщо квиток вона забуде.

Та виправдати хамську поведінку водіїв у чиновників не надто виходить. Надто вже багато прикладів неприпустимої поведінки у цілком адекватних ситуаціях, коли людина має право на проїзд. І йдеться не тільки про "біль" всіх маршрутчиків - пільговиків. Про вихованих водіїв громадського транспорту, чисті салони, відсутність шансону та безпечну їзду на більшості машрутах ужгородцям доводиться тільки мріяти.

Тому і набирає безліч "лайків" відео, як закарпатський водій автобуса розважає пасажирів, читаючи гуморески на зупинках. У коментарях до відео користувачі пишуть, що водій автобуса "Свалява – "Сонячне Закарпаття" дуже позитивний, ввічливий, а в його автобусі завжди чисто. Можливо, ужгородським водіям варто взяти приклад з колеги.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme