Працювати не можна закривати: Чи "вб'ють" касові апарати закарпатських ФОПів

Від нового року набрав чинності закон про обов'язкове використання касових апаратів для ФОПів

Журналіст відділу новин
Працювати не можна закривати: Чи "вб'ють…
Фото uazmi.net

Обов'язкове встановлення підприємцями реєстраторів розрахункових операцій або, простими словами, касових апаратів намагалися запровадити вже давно. Однак, влада завжди натикалася на спротив ФОПів та звинувачення в тому, що дірки в Держбюджеті намагаються латати коштом малих підприємців, натомість залишають можливості олігархам не платити мільйоні податки. Так, чи інакше, однак тільки з 2022 року закон про РРО запрацював. Журналісти Depo.Закарпаття спробували дізнатися, як цей процес іде в Закарпатті.

Позиція Податкової

В Податковій Закарпаття пояснили, що підприємці-платники єдиного податку ІІ-IV груп, які здійснюють розрахунки за товар готівкою,  незалежно від виду діяльності та обсягу доходу зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО) або програмні реєстратори розрахункових операцій (ПРРО) та, відповідно, повинні видавати фіскальні чеки покупцям. Водночас можуть не застосовувати касові апарати платники єдиного податку, котрі здійснюють діяльність на території села, але за умови не перевищення доходу 167 мінімальних заробітних плат, тобто 1 085 500 грн. При цьому обов’язком для них є ведення книги обліку розрахункових операцій.

Загалом, податківці ще з кінця 2021 року спільно з Закарпатським відділенням асоціації платників податків України почали й далі продовжують організовувати семінари круглі столи та зустрічі з підприємцями в містах та громадах Закарпаття для роз‘яснень податкових нововведень.

 семінар ДПА для підприємців в Чопі

 

На фото: семінар ДПА для підприємців в Чопі (фото з сайту zak.tax.gov.ua)

Що думають закарпатські підприємці

Журналісти Depo.Закарпаття поспілкувалися з десятком представників місцевого бізнесу й запропонували їм висловитися щодо податкових нововведень відкрито, чи анонімно. Фактично ніхто не захотів вказувати своїх прізвищ, і переважна більшість опитаних все ж сподівається на те, що обов'язковий перехід на РРО скасують.

Власниця кількох крамниць Мар'яна: "Для мого бізнесу у сфері торгівлі перехід відбувся доволі легко. На наявну вже комп'ютерну техніку обслуговуюча компанія поставила ПРРО. Звісно, це не було безплатно - близько 7 тисяч гривень на ліцензії та послуги по встановленню (йдеться про вартість на 4 магазини). Це дозволило нам приймати оплати й фіскалізувати чеки вже з 2 січня. Нам не довелось ховати термінал від покупця. Розрахунки приймали карткою і готівкою одразу".

Мар'яна також зазначає, що не все було легко: у процесі роботи виявлялися деталі, які вимагали додаткових заходів – виготовлення електронних печаток, навчання персоналу, додаткова робота для них. "На мою думку, держава не була готова до введення обов'язкової фіскалізації для ФОПів, втім цього не уникнути. Ми рухаємося до Європи. Підтримку малий бізнес потребує, дехто реально в сучасних умовах не має вільних коштів для такого переходу, чимало моїх знайомих підприємців просто закрились", – каже підприємиця.

Василь має магазин продуктів на ринку в Ужгороді: "Наразі ми перебуваємо в стані очікування. Ще є певне сподівання, що тих, хто торгує на базарі, не чіпатимуть. Думали перевестися на 1-шу групу, але у нас обороти значно перевищують ліміти першої групи. Разом з тим, маємо постійні фінансові зобов‘язання. Наразі у нас найбільша стаття витрат – електроенергія для холодильного обладнання. Якщо буде зовсім погано, то закриємось".

Власник кількох магазинів Едуард: "Для нас не проблема перейти на ПРРО, бо весь наш товар вже й так систематизований в електронній базі. Фактично треба встановити програму на якийсь планшет та під‘єднати принтер для чеків. Наші обороти не перевищують 5 мільйонів гривень, тому і тут нема чого перейматися. Однак, є інша проблема: ми є роздрібними продавцями, а закуповуємо товар в гуртовиків, які наразі не готові до цих нововведень передусім через проблеми з документами на товар".

 

в Ужгородській ДПА вчать підприємців користуватися програмним реєстратором розрахункових операцій 

 

На фото: в Ужгородській ДПА вчать підприємців користуватися програмним реєстратором розрахункових операцій (фото з сайту zak.tax.gov.ua)

 

Від себе зауважимо, що попри "рішучу" боротьбу з контрабандою, в Закарпатті є чимало сірого імпорту та товарів, скажімо так, завезених в обхід митних процедур. При цьому боротьба з контрабандою, яку начебто мають посилити податкові нововведення, – один із ключових аргументів авторів закону, зокрема Данила Гетьманцева.

Позиція Гетьманцева

Голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів та податків, один з ініціаторів реформи Данило Гетманцев заявив, що установка ФОПами (фізособами-підприємцями) реєстраторів розрахункових операцій (РРО) допомогла вивести з тіні 85% торгівлі.

"Ми цим рішенням прикриваємо величезну кількість дірок – системне ухилення від ПДВ, зменшення контрабанди, легалізуємо торгівлю. Це велика хороша реформа, яка давним-давно мала відбутися, якби не злочинці в політиці та популісти, які заробляють на цьому гроші", – заявив Гетманцев у інтерв'ю "НВ".

Він зазначає, що запровадження РРО помітно вплинуло на рівень тіньової економіки. У січні – "плюс" 6,3 млрд грн сальдо ПДВ, а це 39% рік до року одного ПДВ, акцентував нардеп. Гетманцев заявив, що РРО ніхто не скасує – реформа відбулася. Він уточнив, що штрафи також будуть введені, але не за відсутність реєстратора, а за невидачу чека. Так, штрафуватиметься операція, яку здійснюють без касового апарату.

Що пропонують ФОПи

Однак, підприємці не поділяють оптимізму Гетманцева і на 17 лютого скликають пікову акцію протесту під Верховною Радою з вимогою ухвалити законопроєкт 5866, який фактично скасовує обов‘язкове встановлення РРО.

Зокрема в цьому законопроєкті пропонується:

"Звільнити платників єдиного податку другої-четвертої груп від обов’язку застосування реєстраторів розрахункових операцій та/або програмних реєстраторів розрахункових операцій у разі продажу товарів (надання послуг), вартість одиниці яких:

  • не перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року;
  • дорівнює або перевищує розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, за умови здійснення розрахунків за такі товари (послуги) за допомогою платіжних пристроїв (терміналів) або надання особі, яка отримує товар (послугу) розрахункового документа з обов’язковим відображенням доходів від продажу таких товарів (наданих послуг) за підсумками робочого дня у типовій формі, за якою здійснюється облік доходів платника єдиного податку, та здачі протягом трьох банківських днів готівкової виручки (готівки) від продажу таких товарів (наданих послуг) до банків (операторів поштового зв'язку, національних операторів та небанківських установ) для зарахування (переказу) на банківські рахунки платника єдиного податку".

страйк ФОПів

Фото - hgi.org.ua

Від себе зауважимо, що, попри обіцяну масштабну акцію протесту ФОПів під ВР, шансів на те, що законопроєкт 5866 буде ухвалений Парламентом, не багато.

Передусім його не підтримує Міністерство фінансів України та профільний Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, які не надали позитивного висновку. Навпаки, посилаючись на висновки Мінфіну, а також на те, що до законопроєкту не надано фінансово-економічного обґрунтування,  Комітет прийняв рішення, що законопроєкт матиме опосередкований вплив на показники бюджету.

Журналісти Depo.Закарпаття й надалі стежитимуть та інформуватимуть читачів за розвитком подій довкола податкової реформи.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme