Орден священику Московського патріархату: За які заслуги Зеленський нагородив митрополита Феодора на Закарпатті

Перебуваючи на Закарпатті, президент Володимир Зеленський вручив низку державних нагород, зокрема, і представникам духовенства. В тому числі – представнику Московського патріархату
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Орден священику Московського патріархату…
Фото: Офіс президента України

Наприкінці минулого тижня Володимир Зеленський перебував з візитом у Закарпатській області. Як і водиться під час таких відвідин, керівник держави вручав державні нагороди. Цього разу було відзначено представників духовенства. Так, Зеленський вручив орден "За заслуги" ІІ ступеня, яким було відзначено  єпископа Мукачівської греко-католицької єпархії Мілана Шашіка, його послідовнику – єпископу Нілу.

Державна нагорода була присвоєна Мілану Шашіку посмертно 20 липня 2020 року за багаторічну плідну церковну, благодійну та милосердницьку діяльність. Владика Мілан освятив 160 храмів і каплиць, висвятив 154 нових єпархіальних священиків. Нагадаємо, що Мілан Шашік раптово помер 14 липня. Ця новина неабияк засмутила як і греко-католицьку громаду Закарпаття, так і представників інших конфесій – Шашік мав репутацію доброго, милосердного та сучасного духівника, який приділяв свою увагу усім, хто цього потребував.

Також Зеленський вручив орден "За заслуги" ІІ ступеня митрополиту Мукачівському і Ужгородському Української православної церкви Феодору, присвоєний указом від 21 серпня 2020 року. Саме ця нагорода викликає дещо неоднозначну реакцію в суспільстві, адже нагороджений - митрополит УПЦ Московського патріархату.

Хто такий митрополит Феодор

"Мирське" ім’я митрополита Феодора - Олександр Семенович Мамасуєв. Він народився 1966 року в місті Самбір Львівської області. Після школи вчився у сільськогосподарському технікумі, служив в радянській армії.

У 1988 році вступив до Московської духовної семінарії. Наступного року у Троїце-Сергієвій лаврі прийняв чернецтво. 31 грудня того ж року висвячений у сан ієродиякона, у травні 1990 року — в сан ієромонаха. У 1990 році з благословіння патріарха Московського Алексія ІІ був направлений в Україну, до Миколаївського жіночого монастиря в Мукачеві на Закарпатті. У 1992 році закінчив семінарію, одразу вступивши до Московської духовної академії, яку закінчив у 1996 році.

У 1997 році став духівником Мукачівського Миколаївського монастиря.

митрополит Мукачівський і Ужгородський Феодор

Рішенням Священного Синоду Української православної церкви від 21 грудня 2007 року призначений єпископом Мукачівським і Ужгородським, керівником Мукачівської єпархії. Був висвячений на єпископа Мукачівського і Ужгородського. 21 липня 2009 року зведений у сан архієпископа.

Возведений у сан митрополита 23 липня 2018 року.

Що не так із орденом для Феодора

Новина про присвоєння ордену "За заслуги" Феодору мала неоднозначну реакцію. Так, бурхливо відреагував на такий вчинок Зеленського релігієзнавець Андрій Ковальов. У своєму дописі в Facebook він зазначив, що "очевидно Зеленський високо оцінив активну підривну роботу Мамасуєва проти Незалежності України, активне сприяння сепаратизму на Закарпатті".

"Хто такий Мамасуєв? На перший погляд діяч Московського Патріарахату на Закарпатті, а насправді лідер закарпатських сепаратистів", - зазначає Ковальов, називаючи його "митрополит Феодор у Мукачеві і Ужгороді, Російської Православної Церкви в Україні".

пост Андрія Ковальова про митрополита Феодора

Можна припустити, що такі закиди на свою адресу Феодор "заслужив" принаймні за те, що у його підпорядкуванні є сумнозвісний на Закарпатті отець Дмитро Сидор. Цей священнослужитель відомий своїми провокативними висловлюваннями про "русинів Закарпаття". Більше того, він очолює так званий "Сойм Підкарпатських русинів", організацію, яка декларує ідею автономії Закарпаття і яку нерідко звинувачували у фінансуванні з Москви.

Діяльність Сидора привела до того, що 12 років тому ним зацікавилась СБУ. Проти священника було порушено кримінальну справу в зв'язку із "зазіханнями на територіальну цілісність України". Згодом справа була передана до суду. 19 лютого 2012 року Ужгородський міськрайонний суд присудив Сидору три роки позбавлення волі (умовно, з відтермінуванням на два роки) та сплату штрафу у сумі 1840 гривень.

священник Дмитро Сидор в Ужгороді

Так от саме цього персонажа, як пише "Закарпаття онлайн", Феодор 13 липня 2014 року під час божественної літургії в Ужгороді урочисто нагородив другим хрестом з прикрасами. Також Феодор привселюдно оголосив про те, що з моменту вручення другого хреста з прикрасами, головний протоієрей Дмитро Сидор повинен стояти другим, після секретаря Мукачівської єпархії, при всіх богослужіннях та інших урочистих церковних заходах.

Навряд чи Сидор удостоївся би такого знаку від Феодора, не будь вони у близьких стосунках. Тепер же сам Феодор отримує орден з рук Зеленського. Всього лише два рукостискання від президента до сепаратиста. Що керувало Зеленським – бажання показати свою прихильність, мовляв, всі конфесії і "гілки" церкви мають однакову підтримку, чи просто банальне незнання про особу нагороджуваного (що навряд) – незрозуміло.

Знову ж таки, можемо припустити, що влада, знаючи про непросту ситуацію між Київським та Московським патріархатами Української православної церкви (яких, направду, вже не мало би існувати, після створення Української автокефальної православної церкви), підкреслює таким чином ставлення до української церкви в дусі вислову Зеленського, що вже перетворився на мем -  "какая разніца". Тут ще варто нагадати, що парламент попереднього скликання ухвалив закон, відповідно до якого релігійна організація, яка має центр в іншій країні, мусить в своїй назві вказати цей факт. УПЦ МП досі цей закон не виконала, але в Офісі президента на питання, чому "москвичі" не виконують закон, пояснюють, що це питання оскаржується в суді і взагалі є тиском на релігійну організацію.

Тобто, нинішня українська влада підкреслює, що визнає УПЦ Московського патріархату, який багато хто вважає українською філією Російської православної церкви, цілком легальною організацією. І поступово повертає його ієрархів в політичний порядок денний.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme