Негода в Україні: Коли закінчаться ці постійні дощі

Деякі регіони України вже кілька тижнів поспіль потерпають від негоди. Підтоплені будинки та городи, тонуть машини, подекуди жителів вимушено евакуюють, проте метеорологи заспокоюють: все в межах норми
 

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Негода в Україні: Коли закінчаться ці по…
Фото: ГУ ДСНС України у Донецькій області

Цьогоріч українці теплою погодою та сонячними днями не надто балувані. Після холодної весни, уся надія була на літо – з його сонячними днями, теплими вечорами та комфортними погодними умовами. Але поки не склалося. Низка регіонів тривалий час потерпає від дощів – подекуди це призвело до підтоплень, знеструмлення населених пунктів, знищеного майна та вимушеної евакуації. Зафіксовано навіть летальні випадки від удару блискавкою.

Наслідки негоди в Україні

Напружена ситуація склалася у Запорізькій області. Жителі міста Кам’янка-Дніпровська та навколишніх сіл – Водяне та Велика Знам’янка несуть збитки через дощі та критичний підйом ґрунтових вод. У багатьох людей затоплені підвали, на будинках з’являються тріщини, а присадибні ділянки залито водою.

вода залила підвал

За інформацією Depo.Запоріжжя, проблема з підтопленнями існує ще з часу створення Каховського водосховища. Захисні споруди у теперішньому стані не рятують від підтоплень. Щоб повністю вирішити проблему, потрібно мільйони гривень, яких у громади немає. Міська влада веде перемовини з високопосадовцями щодо розв’язання проблеми. Не стоять осторонь і місцеві жителі – збирають підписи під листами до нардепів.

Складна ситуація і у Мелітополі. Тут рятувальникам довелося навіть евакуйовувати людей. Зокрема, 9 червня були підтоплені приватні будинки на кількох вулицях. Рятувальники вирішували проблему затоплення за допомогою мотопомп.

негода у Мелітополі

рятувальники відкачують воду

Фото: ГУ ДСНС України у Запорізькій області

Постраждало від негоди Дніпро. Сильні зливи перетворили вулиці міста на суцільні потоки. Транспорту і пішоходам довелося долати водні перешкоди.

підтоплення у Дніпрі

Схожа ситуація склалася у Харкові – внаслідок зливи, яка пройшла 8 червня, у більшості районів міста були зафіксовані підтоплення різного рівня. Подекуди топило навіть під’їзди. Зливова система не впоралася з опадами – вулиці і дороги затопило.

у Харкові підтопило вулиці

На Донеччині від негоди особливо потерпали жителі міста Маріуполь та смт Мангуш. Після негоди 8 червня рятувальники 21 раз залучалися до ліквідації руйнівних наслідків. Фахівці ДСНС відкачували дощову воду з житлових будинків та об’єктів інфраструктури, евакуйовували із підтопленого житлового будинку мешканців, серед яких була і дитина. Станом на ранок, 11 червня, у місті у Маріуполі тривали роботи з відкачування води з підвалів будинків.

відкачка води у Маріуполі

Фото: Державна служба України з надзвичайних ситуацій

А на Буковині, у Чернівцях, після того, як стихія вщухла, користувачі соцмереж ділилися світлинами граду, який обрушився на місто. Також у Чернівцях блискавка вдарила у корпус дитячої лікарні і пошкодила покрівлю даху. Внаслідок потужної зливи за лічені хвилини вулиці залило водою.

На тлі решти регіонів спокійною ситуація є у західних регіонах, зокрема, на Закарпатті. Це область з величезним досвідом стихій та ліквідацій наслідків негоди. І якщо у минулі роки на Закарпатті вже у червні де-не-де та й топило, то цьогоріч небезпечних явищ не зафіксовано. Закарпатські синоптики завбачливо оголошують метеорологічні та гідрологічні штормові попередження, та на щастя, все минає спокійно. Хоча й на вершинах Карпат початок літа був морозним і сніжним.

сніг у червні на горі Піп Іван

Фото: Чорногірський гірський пошуково-рятувальний пост

Чому заливає Україну і чого чекати від погоди далі

Попри те, що грози з дощами накоїли, здавалось би, немало лиха, синоптики залишаються спокійними і не прогнозують жодних катаклізмів. 

Як зазначила у коментарі Depo.ua синоптик Українського гідрометеорологічного центру Наталія Птуха, погодні умови в Україні є абсолютно типовими для цієї пори літа. Аномальних опадів чи надзвичайних стихій немає – все у межах норми.

"У східній частині України циклон став причиною дещо нестійкої атмосфери. У кількох регіонах були значні опади. Набільше дощило у денний час – саме тоді, коли температура повітря прогрівається максимально і формуються купчасті дощові хмари. Це, можна сказати, класична літня ситуація", – запевняє Наталія Птуха.

Синоптик додає, що протягом найближчих днів циклон втрачатиме силу. Центр і південні регіони України відпочинуть від дощу – встановиться тепла сонячна погода. Та вже у неділю на заході країни активний холодний фронт стане причиною гроз і подекуди сильних злив. Фронт матиме вплив і на решту території України – в усіх регіонах стане відчутно холодніше. До прикладу, у Києві у денні години повітря прогріється максимум до 19°С.

Це може не подобатись міським мешканцям, а от фермерам – в радість. "Такі погодні умови є доволі сприятливими для агросектору – особливо для культур, які зараз сходять. Та й загалом, можна помітити, наскільки соковитими та яскравими є дерева та зелень. А ось для полуниці і черешень трохи забагато вологи", – каже Птуха. 

Спокійною є і ситуація на річках країни – прогнозів щодо повеней немає. "Річки залишаються у межах русел, – розповіла Depo.ua очільниця відділу гідрологічних прогнозів Укргідрометцентру Лідія Петренко. – Жодних небезпечних явищ, спричинених опадами, на водоймах немає. Ті підтоплення, які ми бачимо сьогодні у містах – наслідок стану каналізаційних та водовідвідних систем. Більше того, водопілля (весняне розлиття рік, – ред.) також відбувалося у межах русел як і на рівнинних річках, так і на карпатських".

Цьогоріч вихід води на заплаву під час водопілля було зафіксовано лише у трьох областях – Львівській, Рівненській та Волинській. Це було пов’язано з тим, що у передвесняний період в цих регіонах було багато снігу. Руйнівних наслідків не зафіксовано, зокрема і у карпатському регіоні, де водопілля пройшло кількома спокійними хвилями.

Щодо погіршення погоди у західних регіонах і, чи може це призвести до паводків, то Лідія Петренко заспокоює – найближчим часом серйозних небезпечних явищ не варто очікувати: "У Карпатах паводки стаються, як правило, до 5-8 разів у році. Їхня особливіть – вони швидкоминучі. І загрозу таких паводків ми можемо прогнозувати короткостроково – коли бачимо насування сильних опадів, які триватимуть 1-2 дні. Зараз чогось надзвичайного, що може призвести до складних наслідків, ми не бачимо". 

Тож, якщо підсумувати, то можна чекати, що вже з середини наступного тижня погода у більшій частині країни нормалізується, і надія на "нормальний" теплий літній червень залишається. Потрібно тільки почекати, поки циклони і холодні повітряні маси підуть з України. І вже точно є всі шанси "просохнути" з липні, який традиційно більш теплий і менш дощовий, ніж перший місяць літа. Водночас чиновникам у відповідальних службах слід переконатися, що зливні, дренажні та захисні системі у ввірених їм населенених пунктах працюють справно, і 15-хвилинні зливи не зашкодять жителям та інфраструктурі.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme