Коли притулок – розкіш: Як рятують безхатьків у Мукачеві

"Врятувати не можна залишити напризволяще", – у Мукачеві роками вагалися, де ж поставити кому у цьому реченні

Коли притулок – розкіш: Як рятують безха…
Фото: Rawpixel.com

Місто над Латорицею роками бореться з Ужгородом за першість у всьому. Місто №1 – так його позиціонують у міськраді. Мукачево справді чисте, доглянуте і має чимало туристичних родзинок. Проте справді європейським йому заважає називатися одна проблема – безхатьки. У Мукачеві ними немає кому опікуватися, окрім волонтерів. Влада поки що не бере активної участі у вирішенні проблеми. Але завдяки проєкту Громадських ініціатив все може змінитися.

"Зірка", яка змусила говорити про безхатьків

Про мукачівських безхатьків активно заговорили у 2018-му, коли в місті з’явилася жінка, яку назвали "Плювачкою". У мережі Facebook почали з’являтися обурливі дописи, що буцімто вона плює на перехожих і навіть виливає сечу. Жінка пересувалася у інвалідному візку, хоча, як виявилося згодом, абсолютного його не потребувала. Жінка то з’являлася, то зникала з вулиць міста. Часом Вікторію помічали в Ужгороді.

Оскільки "оселилася" вона у центрі міста, історія отримала великий резонанс. Соціальні служби намагалися відправити Вікторію (справжнє ім’я жінки, – ред.) до психіатра, проте лікар ніяких відхилень не знайшов. Натомість з'ясувалося, що вона має матір, що живе в Австрії, та родичів на Закарпатті, проте ні з ким не спілкується. Жінку намагалися відправити до матері, проте вона відмовлялася. Все соціальні служби з’ясували і зробили під тиском громадськості.

безпритульна у Мукачеві

Фото: Перший кабельний

"Плювачка" стала "зіркою" місцевих ЗМІ, хоча у ратуші такий "піар" для міста, напевне, не оцінили. Подальша доля жінки невідома. Проте її історія привернула увагу до безпритульних людей міста. Щоправда, вони не такі епатажні, як "Плювачка", просто просять милостиню чи сидять на лавицях.

Притулок – розкіш для Мукачева

Волонтери час від часу приносять мукачівським безхатькам їжу чи одяг. Проте заночувати, прийняти душ і просто побути у безпеці під дахом над головою – це велика розкіш для них. У цьому вони можуть позаздрити ужгородцям, які опинилися у складних життєвих обставинах. В обласному центрі з 2016 року діє Сектор обліку та нічного перебування осіб, простими словами – притулок. Невеликий, лише на кілька ліжок. Проте тут безхатьки можуть провести ніч у теплі. Умови – не бути п’яним та мати довідку з лікарні, що особа не потребує лікарської допомоги, адже чергового медика у закладі немає. Тут можна навіть отримати прописку – це значно спрощує життя безхатьків, адже після цього можна реєструватися у центрі зайнятості, шукати роботу та отримувати соцдопомогу.

чоловік в притулку Ужгорода

Фото: Ужгородська міськрада

Про такий заклад у Мукачеві можуть тільки мріяти. Якщо влітку безпритульні ще знаходять прихисток і не мають великих проблем з тим, де переночувати, то взимку це стає часом небезпечною пригодою. Замерзнути на смерть – цього бояться всі безхатьки. Тож тепла зима – це  порятунок для тих, в кого лавка в центрі міста чи у парку – найкраща постіль на ніч.

Вижити під час карантину

Нинішній рік став для безхатьків важчим за попередні. З початком пандемії, коли більшість людей сиділи у жорсткій ізоляції, безпритульні повинні були виходити, щоб знайти їжу чи гроші на неї. Тільки от давати милостиню було нікому. Попри небезпеку COVID-19, на поміч прийшли волонтери – вони розносили їжу бездомним.

Ще до пандемії годували безхатьків та всіх, хто цього потребує, мукачівські протестанти. У Християнському культурному центрі, що у мікрорайоні Росвигово, кілька місяців поспіль готували гарячі обіди для близько 70 людей. До карантину приходило близько 20-30, та жорсткі обмеження позбавили заробітку багатьох мукачівців, тож ця допомога стала вагомою навіть для тих, хто має дах над головою.

безпритульні у Мукачеві

Фото: Ірина Грабко

З початком карантину волонтери мали складнощі з тим, як дотриматися карантинних норм. Адже до того обідали всі у приміщенні. Та весна внесла корективи і дозволила обідати просто на подвір’ї центру: хто – під деревом, хто – просто на східцях. Годували людей за пожертви прихожан. Багато хто готував їжу вдома і приносив до центру. Так і пережили найважчий період.

Онлайн-народовладдя по-мукачівськи

Звернули увагу на проблему бездомних і у Facebook-групі Мукачево SOS. Її адміністратор Володимир Горишняк висвітлює проблеми міста та звертається з вимогами їх усунути до влади через електронну пошту чи ЦНАП. У квітні 2020-го у групі з’явився гнівний допис на адресу управління праці та соціального захисту міста щодо ситуації, що мала місце в Центральній районній лікарні. Молода жінка тиждень ночувала на сходах біля медзакладу, і на неї ніхто не звернув уваги. Тільки під тиском волонтерів на місце приїхали муніципали та "швидка". Виявилося, що 35-річна жінка на ім’я Надія, яку забрали до лікарні, має онкологічне захворювання. На вулиці – давно. Має сина, який живе із прийомними батьками в Угорщині.

У своєму дописі Горишняк поросив управління соцзахисту оприлюднити адресу закладу, де безхатьки можуть переночувати та отримати допомогу. З таким же запитанням звернулася і Народна Рада Мукачева, на сторінці якої і з’явилося відео з Надією. Випадок обурив громадськість міста. Хтось підтримав активістів, а хтось, навпаки, нагадав, скільки проблем з безхатьками через антисанітарію, розпивання алкоголю тощо.  

Скрін з фейсбука про беспритульних

Скрін з Facebook-групи Народна Рада Мукачева

Скріншоти: Facebook-група Народна Рада Мукачева

Надія для Надії

Для 35-річної молодої жінки, що волею випадку, опинилася на вулиці, для баби Галі, яка завжди сидить на одній і тій ж лавці у центрі міста зі своїми клунками, для ромки, яка просить милостиню на розі вулиці Федорова та площі Духновича, для всіх, хто чекає на милостиню біля храмів та ринків з’явився шанс бодай трохи спростити своє життя і мати прихисток у необхідний момент. Цей шанс дали знову ж волонтери, які вирішили добитися відповідальності влади за безпритульних.

"Надія на нове життя" – назва одного з проєктів, який подали на конкурс Бюджету громадських ініціатив Мукачівської міської ОТГ 2021. Наталія Кузан, авторка проєкту розповіла: хочуть побудувати притулок для безхатьків та одиноких людей.

Відео: М-студіо

Голосування за проєкти уже завершено, і благодійні ініціативи не набрали необхідних голосів. Проте ситуація загалом склалася неоднозначна. Одного з учасників звинуватили у накручуванні голосів. Щоб заспокоїти громадськість, міський голова Андрій Балога заявив про те, що в Мукачеві реалізують всі 35 поданих проєктів. Він зазначив, що цьогоріч у Мукачеві – рекорд за кількістю поданих проєктів і кількістю мукачівців, які ці проєкти підтримали. Та разом з тим, є і нездорова конкуренція під час голосування. Тому він закликав містян об’єднуватися навколо проєктів. Працювати усім буде над чим, адже у життя втілять усі запропоновані ініціативи.

Тож цілком можливо, що наступного року мукачівські безхатьки отримають шанс на допомогу та навіть тимчасовий дах над головою. 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme