Сміттєвий колапс на туристичній Міжгірщині: Питання часу чи глузду?

З початком весни на Міжгірщині сходить сніг і оголює сміттєві "первоцвіти"

Сміттєвий колапс на туристичній Міжгірщи…

"Міжгірщина - мальовничний район Закарпаття, серце Верховини. Тут немає залізниць, фабрик та заводів. Тут є тиша, унікальна природа та смачна їжа. На Міжгірщину приїжджають аби побачити високогірне Синевирське озеро, що лежить на висоті тисячу метрів над рівнем моря. А також - наймогутніший на Україні водоспад Шипот. Ще район славиться сотнями мінеральних джерел з різними лікувальними властивостями", - все це турист може прочитати у мережі Інтернет, а також почути від туроператорів, пише Depo.Закарпаття.

А як люблять чиновники розказувати про туристичний потенціал Міжгірщини! Ще більше - звітувати: щороку район відвідують тисячі туристів, залишають тут чималі кошти.

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 1

Але є одне "але". Про нього не прийнято розказувати гостям краю, "правда очі ріже" місцевим, а високопосадовці, охаючи та ахаючи, гнівно "сварять" за нього винних. Міжгірщина надзвичайно засмічена.

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 2

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 3

Утилізація сміття в Міжгірському районі - болюча тема. Над вирішенням цієї проблеми ламають голову вже давно. Але поки що, зламати її можна, тільки спіткнувшись у купи пластику.

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 4

На території Міжгірщини немає відповідної ділянки для сміттєсховища. Думали побудувати завод із переробки непотребу. Пропозиції тут були різні, але коштів на жодну не вистачало. Долучалися навіть іноземні інвестори, однак, через проблеми в Україні, співпрацю призупинили.

Більше того, на Міжгірщині нема жодного санкціонованого смітника. Тож все, що не можна спалити, жителі гірських сіл викидають просто неба або в ріку. Таким чином Закарпаття є найбільшим "експортером" сміття та непотрібу в Європу.

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 5

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 6

Постійне засмічення річок, потічків та водовідвідних систем провокує серйозні підтоплення у містах та селах області.

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 7

Улюблена справа народних обранців - декларувати програми про поводження з твердими побутовими відходами. Зазвичай далі папірців справа не рухається. 

Централізованим збиранням твердих побутових відходів охоплено близько 70% населених пунктів області, а в таких районах, як Великоберезнянський, Перечинський, Воловецький, Міжгірський, Свалявський, Хустський, Рахівський, централізоване збирання здійснюється частково. Принаймні, так звітують відповідальні за це чиновники. Судячи з світлин, поняття слова "частково" дуже абстрактне. 

Шкоду така ситуація завдає екології неймовірну. І туристів стає дедалі менше. З такої відпустки вони повертаються шоковані. Унікальна природа Міжгірщини туристів вражає, але не менше вони дивуються недбалості чиновників та самих селян. Іноземні гості, відпочиваючи у Карпати, дуже боляче сприймають те, що бачать навкогло себе. Тому практично з кожного походу у гори приносять цілі мішки сміття - прибирають і своє, і чуже, точніше - наше, закарпатське. Виходить, вони люблять, дбають та бережуть край більше, ніж місцеві.

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 8

Нещодавно у мережі Фейсбук був опублікований допис закарпатського фотографа Івана Костика.

"Синевир - село в Україні, в Закарпатській області, Міжгірському районі. Село відноситься до Синевирської сільської ради. Населення  - майже 5 000 осіб, і в мене складається враження що всі вони нічого не роблять, тільки (вибачте інакше назвати не можу) сруть собі біля дому.

Одна жінка каже: "Власник магазину висипає все сміття в потічок, бо вивозити йому не вигідно". 

Чоловік, років 60-ти з посмішкою наголошує: "Ми живемо в Україні, і нам всерівно". На питання чи хоч раз в житті він смітив у потічки відповів: "Чому би й ні?".

Ось такою візитівкою зустрічають Синевирці багато туристів з України, Польщі, Словаччини, Чехії та Німеччини. Це село фотогенічне хіба що з висоти", - обурюється фотограф. 

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 9

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 10

Це лише один з численних "криків душі" небайдужих. Свідомі люди розуміють, що екосистема Міжгірщини занепадає. Але достукатися до совісті місцевих дописами у мережі неможливо. 

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 11

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 12

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 13

Для того, щоб у горах, річках та озерах не було дитячих памперсів, пластикових пляшок, автомобільних шин та ще бозна-чого, не обов’язково надсилати злісні листи до Верховної ради і виходити зі страйками на центральну площу міста. Треба тільки перестати викидувати все це собі під ніс. А там глядиш, чиновники отямляться і замість суботника "для галочки", візьмуться і зроблять щось таки суттєве та конкретне. Бо іншого виходу немає. 

Жахи Міжгірщини: Як унікальна природа потопає у смітті - фото 14

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme