Літаком на Закарпаття: Як реанімовують аеропорт "Ужгород" і відкривають найзахідніший регіон для решти країни

Вперше за кілька років Ужгород прийняв регулярний рейс. Другого червня у міжнародному аеропорті "Ужгород" приземлився літак з Києва, тим самим вкотре спробувавши запустити регулярну роботу летовища

Шеф-редактор регіональної редакції Depo.Закарпаття
Літаком на Закарпаття: Як реанімовують а…

Закарпаття знову отримало шанс не бути відірваним від України в транспортному плані, зокрема, у авіасполученні. В аеропорт Ужгорода, який, до слова, у назві ще й має слово "міжнародний", знову запустили регулярний рейс зі столиці. І це поки єдиний регулярний рейс, який обслуговує летовище.

Закарпатці звикли до відкриття/закриття рейсів з Ужгорода, оскільки останніми роками призупинення роботи летовища, питання інфраструктури, фінансування і дозволів на роботу виникали настільки часто, що й нині, з відкриттям регулярних рейсів до столиці, впевненості у тому, що аеропорт успішно і, головне, довго працюватиме, немає.

Так, востаннє спроба відновити авіасполучення, хоча б зі столицею, була у 2019 році. І не без труднощів. Того року авіарейс за маршрутом "Київ – Ужгород" було запущено 15 березня. Події надали такого значення, що відривали рейс особисто тодішній президент Петро Порошенко та міністр інфраструктури Володимир Омелян.

Радість від регулярних рейсів тривала недовго. Вже у травні 2019- го компанія "Мотор Січ" заявила, що здійснить останній рейс до Ужгорода і назад 10 травня, а з 17 травня рейсів не планується.

Третього червня компанія "Мотор Січ" відновила рейс у зручному форматі, без посадки у Львові. Через активний попит на рейс йшлося навіть про те, аби замінити літак на більший. Та вже у жовтні виконання перельотів між Ужгородом і столицею було зупинено.

Справа у тому, що злітна смуга аеропорту Ужгорода впирається у кордон зі Словаччиною, і літаки злітають і заходять на посадку через повітряний простір сусідньої країни. Для того, щоб аеропорт повноцінно функціонував, має бути підписана міжурядова угода між Україною і Словаччиною про надання можливості ДП "Украерорух" керувати частиною повітряного простору Словаччини. У 2019 році термін попередньої угоди вже тривалий час як закінчився, а нової підписано не було.

Тільки у вересні 2020 року, під час візиту президента Володимира Зеленського до Словаччини, українська та словацька сторони підписали угоду, що у перспективі дозволяла розблокувати роботу ужгородського летовища.

До слова, 2 червня 2021-го, коли вже запущено рейси між Ужгородом та Києвом, летовище все ще не може здійснювати посадку за аеронавігаційними приладами – таке право, відповідно до угоди зі Словаччиною, Україна отримає тільки з 9 вересня. Тобто до цього дня польоти будуть здійснюватися за правилами візуальних польотів. А це значить, що, до прикладу, за поганої погоди, виконувати посадку літак не зможе.

Загалом Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Словацької Республіки про визначення умов використання повітряного простору Словаччини для обслуговування повітряного руху українським провайдером у Міжнародному аеропорту "Ужгород" вступає у дію 5 червня 2021 року, інструментальний супровід польотів запрацює з 9 вересня. А поки триває "офіційно-паперове" урегулювання, 2 червня компанія Wind Rose здійснила відновлений політ з Києва в Ужгород. Першим рейсом на Закарпаття прилетіло понад пів сотні пасажирів.

Ділячись враженнями, пасажири зазначили – політ пройшов успішно і комфортно. До прикладу, Тетяна, яка родом із Закарпаття, а нині мешкає у Києві, відновленням авіасполучення задоволена. Жінка часто навідує родину у західному регіоні, та добиратися поїздом близько 15 годин не надто зручно. Квиток на літак пасажирці обійшовся у 1118 гривень. "Це трохи дорожче, ніж залізницею – за квиток на потяг я би заплатила 600-700 грн, та за часом і комфортом – набагато зручніше літаком. Дві години – і я на Закарпатті. Тому як тільки відкрили рейс, я вирішила скористатися цим і не пошкодувала. Повертатися у Київ теж планую літаком", – поділилася враженнями Тетяна.

"Прилетів у справах. Витрачати час на тривалу поїздку потягом доби можливості немає. Тому такий рейс – порятунок для мене. До того ж, у майбутньому планую відвідувати Закарпаття не тільки через роботу. Чому б не прилетіти сюди, скажімо, на вихідні відпочити?" – зазначив киянин Віктор, який вже має квиток і на зворотній рейс до Києва.

"До Ужгорода сьогодні прилетів 51 пасажир, у зворотньому напрямку полетіло 30 пасажирів. Загальна кількість місць у літаку – 72. Це хороші показники, і ми сподіваємося, що таке завантаження буде і надалі", – зауважив директор директор аеропорту "Ужгород" Олег Коцюба.

Польоти між Ужгородом та Києвом здійснюватимуться тричі на тиждень: у понеділок, середу і п'ятницю. Із Києва літак стартуватиме о 9:30, в Ужгород прибуватиме об 11:30. Виліт із Ужгорода о 12:20, у столиці літак приземлятиметься о 14:10.

Керівництво аеропорту і представники компанії упевнені – це буде постійно діючий рейс. Відновленню польотів передувала кропітка робота.

"В першу чергу – це дотримання вимог авіаційної безпеки. Була забезпечена і "фізична" готовність самого летовища. Були наради і перевірки з Украерорухом та представниками авіакомпанії. Лише після того, як усі перевірки отримали позитивні результати, було вирішено запускати рейси. За кілька тижнів до цього була також проведені і сертифікаційна перевірка Державної авіаційної служби", – розповідає Коцюба.

Більше того, плани на авіасполучення з Закарпаттям не обмежуються одним сполученням. Вже невдовзі, за обіцянками, із Закарпаття літаком можна буде дістатися Одеси. У понеділок, середу та п’ятницю літак із Ужгорода вилітатиме о 12:20, о 14:10 - у Києві, а о 15.20 літак вилітає до Одеси. Загалом уся дорога до Одеси з Ужгорода займе 4,5 години.

"Ми провели робочу зустріч з представниками туристичної сфери – шукали варіанти започаткування чартерних рейсів, щоб краяни відлітали з аеропорту "Ужгород" на відпочинок. Обговорили найпопулярніші напрямки, звичайно, – у Туреччину, Єгипет, Хорватію. Це непростий і тривалий шлях, тому робота і консультації з туроператорами продовжується. Маємо надію, що запрацюють і міжнародні сполучення", – розповів директор Ужгородського аеропорту.

А поки триває робота над запуском нових рейсів, краяни мають можливість добратися у Київ, не закладаючи у план подорожі майже добу на дорогу. Та й для туристів, яких Закарпаття постійно намагається заманити, дістатися до найзахіднішої України стало простіше. Головне – аби така можливість знову не стала короткостроковою. 

 

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme