"Авторитет із 90-х є куратором Закарпаття": Москаль про Тищенка, стосунки з Угорщиною і політичну кризу

ТОП-темою місцевих ЗМІ та кулуарних розмов стало переформатування коаліції в Закарпатській облраді. Можливі зміни в облраді, політичні процеси в регіоні та наслідки кадрових змін прокоментував виданню Depo.Закарпаття колишній очільник області Геннадій Москаль 

Кореспондент Depo.Закарпаття
"Авторитет із 90-х є куратором Закарпатт…

На сесії Закарпатської обласної ради 24 червня провладна партія спробує зібрати нову більшість без своїх вже майже колишніх партнерів з "Рідного Закарпаття". Голоси шукатимуть в "За майбутнє", "Команді Андрія Балоги", КМКС та ОПЗЖ. Чи приєднаються представники "Батьківщини" та "БПП" – під питанням. Найімовірніше, посади заступників голови облради, які зараз у цих партій, віддадуть угорцям та "За майбутньому", тому співпраці не вийде.

Депутати планують заслухати звіт голови Закарпатської ОДА Анатолія Полоскова, визнати його незадовільним, таким чином давши президенту формальну підставу переглянути кандидатуру на посаду керівника області. "Допомогти" процесу навіть має приїхати київський нардеп Микола Тищенко. Про зміни в обраді та нову політичну кон’юнктуру говоримо з колижнім головою ОДА Геннадієм Москалем.

 – Як оцінюєте новий формат коаліції, який готує "Слуга Народу" в Закарпатській обласній раді?

Попередня коаліція, де було "Рідне Закарпаття", "Слуги", "Батьківщина" та "Блок Петра Порошенка" була абсолютно штучна. Перевага у три голоси – і то, це були ті, хто мав адмінпосади, потім їх з цих посад зняли, і вони вже перестали голосувати. Коли мене питали, я одразу цю конфігурацію сказав: киньте цих "Слуг" недолугих, бо вони помножать самі себе на нуль. Тим більше, в обласній раді нема навіть якоїсь яскравої фігури, яка представлена "Слугами народу", лишіть це "Рідне Закарпаття", беріть "За майбутнє", блок Андрія Балоги, "Батьківщина", "Блок Петра Порошенка", КМКС, хочуть ОПЗЖ – хай пристають, і без них достатньо голосів для роботи протягом 5 років стабільної коаліції.

– Тобто ви вважаєте, що коаліцію потрібно взагалі формувати і без "Слуг", і без "Рідного Закарпаття"?

Так, так, так! Коли мене питали, я казав: все одно ви до цього прийдете, бо не можуть кіт з собакою прижитися в одній клітці. Інтереси і апетити у них дуже великі. А цього не повинно бути! Обласна рада, яку я сформував у 2015 році, не мала ніяких апетитів і фактично 5 років стабільно, без скандалів проіснувала. У цих – кругом тільки їхні люди, кордон тільки їхній, все лише їхнє. Явно меркантильні інтереси вище, ніж інтереси виборців, які їх делегували, от і пішла політична криза.

– Потенційні нові коаліціянти просять собі за голосування чимало – посади голів комісій та заступників голови обласної ради, начальників управлінь в ОДА. Зараз виходить, що "Слуга народу" знову отримає лише посаду голови обласної ради, – фактично, утримають Петрова?

Так, але це ненадовго. У "Слуг" лише 11 мандатів, не будуть вони домінувати, це понти. Рано чи пізно їх з коаліції виженуть. Вони позиції втрачають в цілому по Україні, а по Закарпаттю – тим більше. Коли коаліцію переформатують і будуть бачити стабільні голоси для ухвалення рішень без "Слуг Народу", думаю, що обласна рада скаже Петрову "щиру подяку". Місяця 3-4, можливо трошки більше, і коаліція буде без "Слуг".

– Кажуть, що увесь цей переворот і сварка "Слуг" з "Рідним" пов’язані з активним намаганням "куратора" області Миколи Тищенка взяти область під контроль. Мовляв, саме він домовився про переформатування коаліції з Балогою.

Я думаю, що це якраз противага Тищенку. Тому що різних Закарпаття бачило, в тому числі і мене, казали, що я приїзжий, хоча я тричі вже жив і працював тут. Але щоб авторитет із 90-х (Геннадій Москаль каже - "кримінальний", але видання не може дозволити собі називати так людину без рішення суду, - ред) був куратором Закарпаття –ще такого не було! Він себе називає префектом, він вище губернатора, вище голови обласної ради. Можливо є у нього конфлікт з "Рідним Закарпаттям" через меркантильні інтереси: хто буде кордон контролювати, але це чисто меркантильні інтереси. От Тищенко і помножить рейтинг "Слуг Народу", який був лише 12%, на нуль.

Чого пішов Балога на співпрацю? Ви знаєте його давній конфлікт з Петьовкою? Чисто заради помсти! І коли Петьовка з "Рідним Закарпаттям" туди (у коаліцію в обраді, – ред.) вступили, я зразу казав – хлопці, це мертвонароджене дитя! Ви побачите, що не хватить на всіх все поділити. Сьогодні це політична криза, і тут явно Віктор Іванович скористався тим, що протягнув свою дружню руку.

– Для чого Закарпаття, на вашу думку, віддали Тищенку і чому він тут такий активний?

Ну ви знаєте, що українсько-угорські відносини, дякуючи Кулебі і Зеленському, зайшли в глухий кут? Були непрофесійними, недипломатичними, нелюдськими. Угорщина чітко знає, хто організовував усі ті провокації і погрози. Тепер вони (українська влада, – ред.) хочуть налагодити, але якраз Зеленський вибрав саму невдалу фігуру. Викинувши Шуфрича, у якого угорське коріння, Лунченка, у якого мама – угорка, дали очолити оцю комісію по українсько-угорській співпраці Тищенку. Стосунки тепер точно погіршаться! Ну, слухайте, Угорщина теж має інформацію не тільки через дипломатичні і консульські установи. Вона має свої розвідувальні органи, які працюють ефективно. Я не думаю, що Орбан чи Сіярто, чи голова парламенту Угорщини стануть з авторитетом з 90-х фотографуватися, потискати руки і говорити про майбутній розвиток закарпатської угорської громади.

– Якщо зміниться конфігурація в обласній раді, закарпатці відчують різницю?

Нічого відчутно не буде. Просто роздерибанять по-новому. У територіальних громадах грошей нема, вони кричали про об’єднання, всі ж хотіли як: взяти районний центр, одне-два села, а тут їм нарізали – розрив страшенний! Між дохідною і видатковою частинами розрив страшенний. Деякі вже мають по 30 мільйонів, деякі по 50, по 10, а деякі взагалі не знають, що робити, але самі хотіли! Я їх попереджав: буде біда, фінансова криза, не витягнете це все. Ну як може одна громада витягти районну лікарю? Тим більше, є такі громади, де на два села один підприємець, і той має магазин.

Будучи главою адміністрації, перше, за чим ми слідкували, це за бюджетом. Виконанням бюджету. Це як мала дитина – треба дивитися! Після мене це вже четвертий губернатор, чи який там. Ну це не може бути, має бути стабільність! Коли стабільно працювала обласна рада і адміністрація, була політична стабільність, була й фінансова. Має бути стабільна більшість в облраді, правильні пріоритети, а не власні інтереси. А сьогодні як? Ні на що грошей нема, крім піару я нічого більше не бачу.

– Чи бачите ви себе в політиці, можливо, закарпатській, на державних посадах?

Ні, при Зеленському я себе на державних посадах не бачу, я не закінчував училища циркового мистецтва. Я себе при таких вождях на державних посадах не бачу. А будуть вибори – побачимо!

– Чим займаєтесь зараз? В Ужгороді, на Закарпатті буваєте?

Я нечасто буваю. Часом їду в Угорщину, то через Закарпаття. Але інших приводів немає. Я маю невеличке адвокатське бюро, основа це – правова допомога підприємствам під ключ. А ще й індивідуально друзі, знайомі звертаються. Не беру гроші, а просто вирішуємо їхні проблеми. Відпочиваю від політики, одним словом.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme