Чому унікальна Долина нарцисів може стати "світлинами з минулого"

Долина нарциciв - заповідний масив у складі Карпатського біосферного заповідника, що входить до мережі заповідників міжнародного значення під патронатом ЮНЕСКО

Чому унікальна Долина нарцисів може стат…

Обов'язковий пункт квітучого Закарпаття - Долина нарцисів. Її поява пов'язана з льодовиковим періодом на Землі. Вчені кажуть, що тоді з гір сповз величезний шмат землі разом з унікальними рослинами, що сприяло цвітінню і розповсюдженню нарциса вузьколистого. Всього у Долині нарцисів зростає понад 400 видiв рослин. Та найкрасивішою квіткою є саме нарцис. На превеликий жаль, їхня популяція за останні роки почала зменшуватись. Головною причиною є зміна клімату і складу ґрунтів - квітам не вистачає вологи. Зволожуть землю - ростуть верби. Аби зберегти квіти, дерева вирубають.

Важко прогнозувати, коли зацвіте ця місцина. Бувало, що вже у середині квітня долина масово вкривалася білим кольором. Іноді пік цвітіння припадав саме на травневі свята. Холодною весною нарцис починає квітнути на 5-10 днів пізніше від середньорічних термінів, у теплі роки процес розпускання бутонів відбувається швидше. В останні роки Долина нарцисів буяє цвітом без запізнень.

З кожним роком квітів стає менше. Причина тому не тільки клімат. Шкоди завдають і люди. У період масового цвітіння Долина нарцисів приймає в середньому чотири-п'ять тисяч відвідувачів на добу. Перше, що може насторожити, - це стан доріг. Вони на Закарпатті всюди погані, а туристичні - ще гірші. Але в передчутті прекрасного люди заплющють очі на такий недолік, терплять. На під'їзді до самої долини туристів зустрічають місцевим "колоритом" - імпровізовані базарчики з наливками, смаколиками та різними сувенірами. Все це виглядає, м'яко кажучи не дуже естетично. Досвідчені туристи усвідомлюють: тут головне - заробіток.

Впадають в око і діти, які продають шикарні букети червонокнижних квіток за копійки. Це щось на зразок, коли б неподалік "Асканії Нової" готували шашлик із зебри. Відразу зрозуміло стає, що місцеві не надто переймаються збереженням долини.

Вже на самій території перед туристом постає пейзаж квітучої галявини. Як би закарпатці не любили дурити себе і не переконували всіх, що Долина нарцисів - унікальне явище на теренах України, в глибині душі всі розуміють: турист повертається дещо розчарованим. Квітки прекрасні, з цим не посперечаєшся, але їх вже мало, галявина напівлиса.

"Подякувати" за це можна і туристам, вони хоч і не зривають квіти, але на заборонні таблички та прохання наглядачів уваги не звертають зовсім. Відвідувачі віджартовуючись: "Та ми обережно, поміж квіток", прямують навпростець по нарцисах аби зробити фото себе прекрасного у квітучому полі.

Закарпатці раді бачити гостей на квітучих місцевих принадах, але просять з повагою ставитися до того, чим природа нагородила цей фантастично привабливий край.

Головне у цьому всьому: пам'ятати про відповідальність. На Закарпатті росте багато видів ранньоквітучих рослин – підсніжник білосніжний, проліска дволиста, білоцвіт весняний, шафран Гейфеля, рябчик шахматний, первоцвіт весняний, анемона, підбілик альпійський, зірочки маленькі, фіалка запашна, фіалка альпійська, купальниця європейська, медунка лікарська. Майже половина із них – занесені до Червоної книги України.

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme