Чому у день Ганни треба готувати молоду картоплю і думати про вроду

7 серпня - день Ганни-зимовказівниці

Чому у день Ганни треба готувати молоду…

7 серпня вшановується пам'ять святої Анни (Ганни) - матері Марії, яка народила Ісуса Христа. Ганна народилася в сім'ї священика і вийшла заміж за Іоакима, з яким жила в Назареті. Незважаючи на численні спроби зачати дитину, дітей у подружжя так і не з'явилося. Але одного разу Іоакиму з'явився ангел, який повідомив, що Ганна незабаром повинна народити дочку. Іоаким повернувся додому, і незабаром його дружина, дійсно, народила дівчинку. Ім'я Марія отримала лише на 15-ий день за юдейським звичаєм. Назвали її так, як наказав зробити ангел, сказавши, що ім'я дочки Анни і Іоакима приготував сам господь.

Крім цього, у церковному календарі день 7 серпня пов'язаний з особистістю преподобного Макарія, який народився в Нижньому Новгороді і проповідував християнство. Був ченцем за часів правління князя Василя Івановича і прожив 95 років. Помер у 1504 році. 

7 серпня спостерігали за природними явищами і намагалися за прикметами передбачити, якою буде погода взимку. Саме зараз можна було вирушати на збір ранньої картоплі.

У народі 7 серпня називали днем Річної Ганни, але при цьому вона сама у слов'ян вважалася зимовказівницею, оскільки дні поступово ставали все більш холодними, і було помітно, що зовсім скоро настане осінь. Також саме 7 серпня спостерігали за природними явищами і намагалися за прикметами передбачити, якою буде погода взимку.

Поспівав перший урожай картоплі, а тому з нього готували різні страви. Так, крім традиційної смаженої і вареної картоплі 7 серпня готували картопляні оладки, ватрушки, фарширували половинки картоплі різними начинками.

Ганна таким ранком холодним може "побалувати", що одразу про сніг згадаєш, адже якщо холодний ранок – зима теж буде рання та холодна. А як щей дощ періщитиме, то слід чекати лютої зими з хуртовинами, що довго триматиме свої позиції. Узагалі яка погода до обіду, така й зима до грудня, а яка по обіді, то така після грудня, як помітили селяни.

На Ганни капуста завиває качании. Господині переконані, аби капуста вродила велика та солодка, то ще молодий качанчик, який першим помітиш на городі, слід натерти та віддати поросяті чи свійській птиці. А як кури склюють усе до крихти, то цей рік буде багатий на городину в цілому.

На Ганни також головна й дуже серйозна справа – подумати про власну вроду. Дівчата вірять, що Ганна дарує красу та привабливість тим, хто її вшановує. Тому слід на її честь сплести вінок із різних трав і квітів та пустити річкою, пошепки благаючи Ганну зробити вас хоч трошечки гарнішою, "аби хлопці любили, аби доля не цуралася".

Всі новини Ужгорода та Закарпаття сьогодні читайте на Depo.ua

Всі новини на одному каналі в Google News

Слідкуйте за новинами у Телеграм

Підписуйтеся на нашу сторінку у Facebook

deneme